خصوصیات نهفته اهل قلم ....


1067 بازدید

کتاب «پینگ پنگ» شامل گپ‌وگفت با اهالی قلم و فرهنگ خواننده را با خصوصیات نهفته یا حرف‌های نگفته‌ای از مصاحبه شوندگان مواجه می‌کند. نهفته‌ها و نگفته‌هایی که شاید تا پیش از این مجالی برای نمایان یا بیان شدنشان پیش نیامده است.
به گزارش فارس، کتاب «پینگ پنگ» شامل مصاحبه کوتاه امید مهدی‌نژاد با 20 نفر از اهالی قلم و فرهنگ مانند رضا امیرخانی، مسعود شجاعی طباطبایی، یوسفعلی میرشکاک، محمدرضا زائری و ... می باشد.
امید مهدی‌نژاد نویسنده، شاعر و روزنامه نگار تاکنون بیش از 15 عنوان کتاب در حوزه‌های شعر، طنز و تالیف کرده است. وی در تازه‌ترین اثر خود با 20 نفر از اهالی قلم و فرهنگ گفت‌وگوهایی انجام داده است که برخی از پرسش‌ها مشترک و برخی مختص شخص مصاحبه شونده است. برخی دیگر هم ناظر بر هویت شغلی و فرهنگی مصاحبه شونده است.
فایده مطالعه این گفت‌وگوها می‌توانند این باشد که خواننده را با خصوصیات نهفته یا حرف‌های نگفته‌ای از مصاحبه شوندگان مواجه می‌کند. نهفته‌ها و نگفته‌هایی که شاید تا پیش از این مجالی برای نمایان یا بیان شدنشان پیش نیامده است.
اطلاع از پاسخ‌های مصاحبه شوندگان که از چهر‌ه‌های مطرح فرهنگ و هنرند می‌تواند زمینه‌ای برای آشنایی یا آشنایی بیشتر با شخصیت و فکر و طبع آنها فراهم کند. این گفت‌وگوها پیش از این در هفته‌نامه پنجره منتشر شده و نویسنده در مقدمه کتاب آورده است: «انتشار این گفت‌وگوها هنوز در هفته نامه پنجره ادامه دارد و هیچ استبعادی ندارد به زودی شاهد انتشار مجلس دوم استنطاق نیز باشیم.»
در ابتدای هر فصل از کتاب بیوگرافی کوتاهی از گفت‌وگو شنونده برای خوانندگان آورده شده است. البته افراد به قدری در میان مردم شناخته شده هستندکه همین معرفی کوتاه کفایت کند.
از جمله سوال‌های مشترکی که از همه مصاحبه شوندگان پرسیده شده است می‌توان به مواردی مانند همه مشاغلی که تاکنون داشتید، دورترین خاطره از دوران کودکی، شغل مورد علاقه در دوران کودکی و نوجوانی، اولین کلمه‌ای که به زبان آوردید، اولین گیاهی که کاشته‌اید، آخرین حیوانی که کشته‌اید, سه شی که همیشه همراهتان هست، ترسناک‌ترین تجربه درد، دردناک ترین تجربه ترس، شیر یا چای یا قهوه، کوه یا دریا یا کویر، تهران، کنترل زِد، شیفت دیلیت، آلت کنترل دیلیلت، بهترین خیابان تهران، با پول یارانه‌تان چه می‌کنید، سه کتاب برای تنهایی، سه فیلم برای تنهایی، سه شی برای تنهایی، مرگ و ... اشاره کرد.
پاسخ‌های متفاوت این افراد در برابر این سوالات که به نظر ساده می‌رسند بسیار جالب توجه است. خواندن این کتاب در عرصه‌ای که دلمشغولی‌ها و خستگی‌ها در میان افراد جامعه زیاد شده است می‌تواند تفریح خوبی برای خوانندگان باشد.
از ویژگی‌های دیگر این کتاب می‌توان به این اشاره کرد که افراد مصاحبه شونده از میان اقشار گوناگون انتخاب شده است و نگاه یکسویه ندارد.