شهید مدنی در روایت بزرگان


 شهید مدنی در روایت بزرگان

آیت الله سید محمود شاهرودی

جناب مستطاب عمده الاعلام، ثقه الاسلام، زین العلماء العاملین، العالم المهذب الورع البارع آقای حاج سید اسدالله مدنی. در اثر جهد و اجتهاد در تحصیل علوم دینیه و سعی و کوشش در تنقیح مبانی علمیه و کار بردن زحمات شایان و فروع احکام و معقول و منقول به زبور «العلم نور یقع فی قلب من یریدالله تبارک و تعالی» مشرف بوده... در پرتو حسن نیت و قداست نفس و طهارت ضمیر مراتب عالیه از علوم اسلامیه را درک نموده و به درجه‌ای از اجتهاد نائل گشته و چون جناب ایشان مورد وثوق و اطمینان این جانب بوده و لباس ورع وتقوی در برداشته و سلیقه مستقیمه و نفس پاک الهی را دارا می‌باشد...)
درذیل این اجازه اجتهاد آیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساری نوشته اند:
(بسم الله الرحمن الرحیم). آنچه مرقوم فرموده اند از اهلش صادر و به محل خود واقع است. 
* شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب
باسمه تعالی
محضرمبارک رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران مرجع تقلید شیعیان جهان آیت الله العظمی امام خمینی مد ظله العالی شهادت مجاهد مخلص، عالم ربانی، آیت الله سید اسدالله مدنی را که مانند جد بزرگوارش حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در محراب عبادت به دست دشمنان اسلام و به جرم حمایت از اسلام شهید شد و به لقاءالله پیوست، به حضور حضرت بقیه الله ارواحنا فداء و حضرت عالی و عموم ملت اسلام تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم.
سید عبدالحسین دستغیب شیرازی

*شهید آیت الله حاج شیخ محمد صدوقی
بسمه تعالی
محضر مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلام ایران حضرت آیت الله العظمی امام خمینی دام ظله
شهادت جانگذار عالم ربانی و دانشمند گرانقدر، مجاهد خستگی ناپذیر، حضرت آیت الله آقای حاج سید اسدالله مدنی را به ساحت مقدس حضرت بقیه الله (عج) و به حضور آن حضرت و ملت شهید پرور ایران، خاصه اهالی غیور و قهرمان آذربایجان و بیت شریف آن شهید سعید، تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم.  محمد صدوقی

حضرت آیت الله جناب آقای مشکینی دامت برکاته
باسمه تعالی
با کمال تأثر و تأسف خبر شهادت عالم ربانی و عارف گرانقدر حضرت آیت الله حاج سید اسدالله مدنی، آن شخصیت و انسان ارزنده‌ای که با شهادتش نه تنها آذربایجان بلکه سرتاسر کشور و عموم ملت مسلمان را داغدار و عزادار ساخت.
خاطره شهادت این بزرگمرد جهان اسلام را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر ارواحنا فداء و نایب بزرگوارش حضرت آیت الله العظمی امام خمینی دام ظله و جناب عالی و مردم قهرمان و غیورآذربایجان و بیت شریف آن شهید سعید تبریک و تسلیت عرض نموده، اطمینان دارم تقدس و مجاهدت ها و سوابق نورانی و درخشان آیت الله مدنی که اسوه بود، برای همگان آشکار است. اکنون هم خون پاک و مقدسش الهام بخش جان مشتاقان راه الله و اسلام است.
شهادت این چهره ملکوتی و محبوب انقلابی ملت مسلمان را در راه ادامه راه حق و تداوم انقلاب اسلامی خود محکم تر و استوارتر می‌سازد. دشمنان کوردل و فریب خوردگان ابر قدرت ها بدانند که مکتبی که با خون علی ها پایه گذاری شده، باید با خون امثال مدنی ها آبیاری شود. جوشش خون بزرگان ماست که سیل خروشان انقلاب را توفنده تر و مردم را در راه پاسداری از خون این عزیزان مصمم تر می‌سازد.
هر قطره خون مرحوم آیت الله مدنی صدها مدنی را پرورش می‌دهد و انقلاب اسلامی را برق آسا به پیش می‌برد و چهره کریه و جنایتکار جهانخواران شرق و غرب را که در پشت سر این ترورها قرار دارند رسواتر و زشت تر می‌سازد.
در پایان موفقیت جناب عالی و مردم شجاع آذربایجان را در راه اعتلای کلمه توحید و عظمت عالم اسلامی از خدای تعالی مسئلت دارم.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
یزد محمد صدوقی 21 /6 /60
 
*شهید آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی
محضر مقدس رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی مدظله العالی
با اهداء سلام و ارادت خالصانه شهادت عالم بزرگوار و نستوه حضرت آیت الله مدنی قدس سره که یکی از بهترین چهره های علم و تقوا که تمام عمر شریف خود را در راه خدمت به اسلام و قرآن و تربیت و تهذیب و تدریس طلاب حوزه مقدسه نجف اشرف و همدان و تبریز و مجاهدت و مبارزه صرف نمود، به دست منافقین از خدا بی خبر و تفاله های آمریکا شربت شهادت نوشید. این مصیبت بزرگ را به ساحت مقدس ولی عصر و آن رهبر بزرگوار و مراجع تقلید و حوزه های علمیه وائمه جمعه سراسر کشور و ملت مسلمان ایران، به ویژه مردم غیور و مسلمان آذربایجان از طرف خود و جامعه روحانیت مبارز و مردم شهید پرور باختران تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم. ضمن محکوم نمودن اعمال ننگین منافقین خود فروخته و جنایتکاران از خدا بی خبر که دستشان به خون پاک ترین مردان خدا فرو رفته از آن مقام مقدس استدعا می‌شود حکم صریح قرآن و وظیفه مردم مسلمان را در قبال این عناصر کثیف صریحاً اعلان فرمائید تا در برابر خشم طوفنده ملت این تفاله های آمریکائی به زباله دان تاریخ افکنده شده و زمین از لوث وجود آنان پاک گردد دوام عمر با عزت آن حضرت و قطع ایادی دشمنان اسلام را از خداوند مسئله دارم عطاءالله اشرفی اصفهانی 21 /6 /1360
بسمه تعالی
انالله و اناالیه راجعون- باردیگردست جنایتکار آمریکا از آستین کثیف منافقین ضد خلق بیرون آمد و یکی از چهره های درخشان علم و تقوا مجاهد نستوه حضرت آیت الله مدنی نماینده امام و امام جمعه تبریز را از ملت مسلمان و شهید پرور ایران گرفت و امت مسلمان را داغدار نمود.
ضمن محکوم نمودن اعمال ننگین مزدوران و منافقین از خدابی خبر، این مصیبت بزرگ را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عج) و رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی و مراجع بزرگ تقلید و حوزه های علمیه و ائمه جمعه سراسر کشور و ملت مسلمان ایران تبریک و تسلیت عرض نمود، امروز شنبه، بیست ویک شهریور را عزای عمومی اعلام می‌نمائیم.
به منظور تجلیل از مقام شامخ این عالم و شهید بزرگوار مجلس بزرگداشتی از ساعت سه و نیم الی شش بعد از ظهر شنبه در مسجد مرحوم آیت الله بروجردی منعقد می‌گردد.
ازعموم برادران و خواهران متعهد و کلیه طبقات واصناف و بازاریان محترم تقاضا می‌شود با تعطیل محل کار خود با علامت عزا در مجلس مذکور شرکت نمایند.
عطاءالله اشرفی اصفهانی/شنبه 21 شهریور 1360
 
*مرحوم آیت الله سید روح الله خاتمی
باسمه تعالی
بارزترین ویژگی انقلاب عظیم اسلامی که به رهبری امام امت حضرت آیت الله العظمی امام خمینی مدظله العالی در میهن اسلامی ایران به وقوع پیوست، مظهر تضاد کامل با تمام مظاهر کفر، شرک و نفاق در سراسر جهان بوده و هست و به یقین این ویژگی را جز در قیام های انبیای عظام و اولیای کرام نمی‌توان دید. اگر امروز می‌بینیم ابر قدرت های شرق و غرب، صهیونیسم بین الملل، منافقین و ضد انقلاب داخلی و خارجی، همگی در یک صف علیه انقلاب اسلامی وارد عمل شده اند؛ این همان حقانیت انقلاب را به ثبوت می‌رساند. بدون شک هر اقدامی که امروز علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود، طرح استعمار جهانی است و در این فرقی نیست که توسط کدام گروه یا فرقه انجام می‌گردد. در این رابطه باید گفت منافقین مهم ترین ماموریت را در مقابله با انقلاب اسلامی بر عهده گرفته اند و آن ترور استوانه های انقلاب و یاران امام امت و مردم حزب الله کوچه و بازار بود و شهدای محراب نیز در همین رابطه به دست منافقین از شهادت عالم متقی و مجاهد وارسته و عارف خداجوی حضرت آیت الله مدنی قدس سره و دیگر شهدای محراب، گذشته از هدف فوق خالی نمودن سنگرهای نماز جمعه را از امت حزب الله تعقیب می‌نمودند، لیکن نه تنها با این جنایات طومار زندگی ننگین خود را در هم پیچیدند، بلکه مردانی دیگر به رغم آنها مسئولیت این شهدای عظیم الشان را بر دوش گرفته اند و نماز جمعه ها امروز به برکت وجود مقدس این شهدا، با شکوه تر از همیشه در سراسر کشور برگزار می‌شود.
اینجانب در سالروز شهادت اولین شهید محراب انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله مدنی قدس سره ضمن تبریک و تسلیت به امام امت و امت همیشه درصحنه ایران، برای آن بزرگمرد، درجات عالی و برای امام عظیم الشان طول عمر و برای سلحشوران اسلام در جبهه های نبرد، صحت کامل و پیروزی نهائی را مسئلت دارم روح الله خاتمی
 
*شهید آیت الله سید محمد باقر حکیم
بسم الله الرحمن الرحیم
حضور مقدس آیت الله العظمی امام امت آقای خمینی دام ظله
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته. با عرض ارادت، شهادت مجاهد خستگی ناپذیر آیت الله سید اسدالله مدنی را خدمت امام زمان (عج) و حضرت عالی تبریک و تسلیت عرض نموده و از خدای متعال خواستارم که وجود مبارک آن بزرگوار و تمام مسئولین مملکت و جمهوری اسلامی ایران را در پناه خود از گزند دشمنان اسلام و مسلمین و نقشه های شوم شرق وغرب محفوظ دارد. انه قدیر علیم
والسلام/ محمد باقر حکیم
 
*آیت الله محمدرضا مهدوی کنی
بسم الرحمن الرحیم
من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا
بار دیگر ضد انقلاب وابسته به بیگانه، دست به جنایتی هولناک زد و یکی از چهره های تابناک و پاک اسلام و انقلاب اسلامی را به شهادت رساند.
حضرت آیت الله سید اسدالله مدنی، عالم متقی و مبارز و مرد فضیلت که عمری را در مجاهدت و تبعید به سر برد، مانند امام بزرگوارش در محراب نماز به دست دشمنان اسلام شربت شهادت نوشید و به ملکوت اعلی پیوست. خداوندا!
توشاهد باش که چگونه فرزندان پیامبر(ص) رامانند اجداد طاهرینشان تنها وتنها به جرم حمایت از اسلام و قیام برای اجرای عدالت اسلامی به خاک و خون می کشند.
پروردگارا!
خود شاهد باش بر مظلومیت سرخ ما.
آیت الله مدنی نمونه‌ای از جهاد و مبارزه و تقوی و استقامت بودند. من ایشان را از سن جوانی می‌شناسم. قبل از انقلاب در هرجا که تبعید می‌شدند، سکوت نمی‌کردند و پیام آورانقلاب بودند، علم و تقوی و اخلاق مرحوم مدنی به طوری جاذبه داشت که حتی مأمورین دولت را به خود جذب می‌کرد. او یک امت بود برای ملت اسلام.
در ایامی که آذربایجان با آن مشکلات و گرفتاری ها مواجه بود، کسی که در مقابل همه حوادث بدون خستگی و سازش و با استقامت ایستاد مرحوم مدنی بود.
شهادت ایشان را به ولی عصر (عج) و نایب بزرگوارش امام خمینی و امت اسلامی و ملت ایران تسلیت و تبریک گفته، پیروزی اسلام و مسلمین وخذلان کفار و منافقین را از درگاه پروردگار متعال مسئلت می‌نمایم.
 
*آیت الله احمد جنتی
مرحوم شهید آیت الله مدنی اسوه علم و اخلاق و ایمان بود، انسانی که در رفتار و گفتارش تربیت نهفته بود و انسان ها از عملش تربیت می‌آموختند. منافقین خیال کردند با به شهادت رساندن این مرد بزرگ، نمازجمعه تبریز تعطیل خواهد شد، ولی به کوری چشم دشمنان اسلام پس از شهادت ایشان نیز مردم با اشتیاق فراوان در نمازهای جمعه شرکت کردند.
کسی نمی‌تواند بگوید شهید مدنی عالم نبود. چهره‌ای بود که به تقوا شناخته شده بود، ایشان با حفظ علم و تقوا از سرسخت ترین طرفداران امام بودند. کار پیامبران تمام نیروهای ممکن جهت ریشه کن کردن کفر و نفاق و مشرکین بود، پس آن عالمی که جانشین پیامبر است. وارث پیامبران است که جهاد پیامبر را درحد خودش داشته باشد، البته این جهاد با شرکت و کفر و نفاق وظیفه همه مسلمین است و عالم در حد بالاست، چون مردم عالمان را رهبران خود می‌دانند، شهید مدنی از این قماش علماء بود.


ماهنامه شاهد یاران، شماره 57، مرداد 1389.