کتابخانه ملی نروژ همه آثارش را دیجیتالی می‌کند


1194 بازدید

کتابخانه ملی نروژ همه آثارش را دیجیتالی می‌کند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گود ریدر، این کتابخانه اعلام کرده‌است که تا سال 2020 همه آثار منتشر شده در نروژ را به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

بر مبنای این برنامه، هر کتابی که تاکنون در کشور نروژ چاپ و در هر رسانه‌ای منتشر شده‌است، از سوی کتابخانه ملی آنلاین می‌شود.

این برنامه برای فراهم کردن امکان دسترسی همگان به کتاب‌های مختلف در نظر گرفته شده‌است و دربرگیرنده کتاب‌هایی که شامل حقوق کپی رایت می‌شود نیز خواهد شد. کاربران قادر خواهند بود حتی کتاب‌ها را دانلود کنند، گرچه این بخش فقط شامل حال کتاب هایی که از کپی ‌رایت خارج هستند، می‌شود.

کتابخانه ملی نروژ اعلام کرده‌است می‌خواهد همه مجموعه چاپی خود را آنلاین کند تا کاربران کتابخانه بتوانند این کتاب‌ها را توسط ماشین بخوانند و نیازی به نسخه کاغذی کتاب وجود نداشته باشد. با این حال، مقامات معتقدند کتابخانه باید به عنوان یک مکان فیزیکی همچنان در اختیار علاقه‌مندان باشد . هر چند همه مجموعه‌های دست‌نویس، نقشه‌ها، پوسترها، کتاب‌های ویژه، عکس‌ها، و دیگر آثار مستند نیز در قالب این طرح به‌صورت دیجیتالی در دسترس خواهند بود. 

نروژ نخستین کشوری نیست که  چنین کاری می‌کند و کتابخانه‌های مختلفی در سراسر جهان در حال تلاش هستند  آثار فیزیکی خود را در قالب دیجیتالی نگهداری کنند و در اختیار کاربران قرار دهند تا هزینه‌های کارهای تحقیقاتی را کاهش دهند.


ایبنا