تعطیلی مغازه ها و بانکهای مشهد


1695 بازدید

تعطیلی مغازه ها و بانکهای مشهد
وضعیت شهر مشهداز صبح روز 4/10/57 بشرح زیر میباشد :

1ـ 98% مغازه‏ها و دکاکین شهر مشهد از صبح روز جارى بسته است.

2ـ کلیه شعبات بانکها بسته و اکثر ادارات دولتى نیمه تعطیل میباشد فقط روساى ادارات و مدیران کل سر خدمت حاضر شده‏اند.1

3ـ در سطح شهر مشهد بهیچ وجه ماموران شهربانى و فرماندارى نظامى وجود ندارد و مردم بى اندازه ناراحت و شهر را در اشغال اخلالگران میدانند.

4ـ برابر اطلاع اخلالگران مشغول جمع‏آورى و تهیه اسامى متمکنین و سرمایه‏داران و پول‏داران و آنان که بنحوى در گذشته با ماموران دولتى روابطى داشته‏اند میباشند و مردم جان و مال خود را در خطر مى‏بیند.

5ـ شب گذشته تمام درختان میدان شاه را اخلالگران قطع و پایه پیکره رضاشاه را آتش زدند صبح روز جارى نیز حدود 5 هزار نفر در میدان مذکور اجتماع و پایه مجسمه را با وسائل پتک از بین برده و با خاک یکسان کرده‏اند.2

6ـ شب گذشته از ساعت21 الى 2130 بمنظور اعلام همبستگى و همدردى با خانواده کشته‏شدگان تمام مردم اللّه‏اکبر گفتند و قرار است بمدت 5 روز ادامه یابد.3

7ـ برابر اعلام مسئولین بهشت رضا بعداز ظهر روز 3/10/57 جنازه 10 نفر از بیمارستان تا بهشت رضا تشییع که 7 نفر آنان در بهشت رضا دفن و 3 جنازه مجددا به بیمارستان برمیگردانند تا در خواجه ربیع و قریه غباران به برند.

8ـ ساعت 1130 روز 4/10/57 جنازه سه نفر قید شده در بند 7 در حضور حدود10 هزار نفر از بیمارستان شاهرضا تشییع که 2 نفر به خواجه ربیع و یکنفر به قریه غباران برده شد.

9ـ از 10 جسد مزبور 2 نفر مربوط به استوار یکم ساکت ضیابرى لشگر 77 خراسان که مورخه 2/10/57 توسط اخلالگران دستگیر و به منزل شیرازى برده و در منزل وى و بین راه در اثر کتک خوارى از بین رفته و جسد دومى مربوط به پاسبان خدابخش کاتب میباشد که مورخه 3/10/57 در میدان شاه مشهد به دست اخلالگران کشته شد. نامبرده جمعى شهربانى خراسان میباشد و براى تهیه بلیط قطار از آن محل عبور میکرده است.

10ـ اسامى کشته شدگان بدین شرح است: فریدون بهارلو ـ خلیل اسماعیل‏زاده ـ هادى مقدم ـ اسماعیل غبرانى ـ حسن لک زالى ـ بقیه مجعول‏الهویه میباشند.

11ـ عده‏اى از اخلالگران در نظر داشته ستون یادبود واقع در میدان1

1ـ مشهد امروز (4/10/57) شهرى غمگین و عزادار بود. «وکلا و قضات و کارمندان دادگسترى خراسان به مناسبت تیراندازى به سوى مردم به مدت یک هفته دست از کار کشیده و اعلام اعتصاب کردند.» (انقلاب اسلامى مردم مشهد، ص 114)

2ـ این تظاهرات در گزارش ارتش چنین منعکس شد : «حدود 000/50 نفر از مخالفین در شهر مشهد به راهپیمایى و دادن شعارهاى ضد ملى مبادرت و تعدادى چماق به دست در چهار راهها و خیابانها اتومبیلهاى نظامیان را شناسایى مى‏نمودند. چراغهاى میدانپارک آریامهر، برج یادبود و میدان شهردارى را تظاهر کنندگان تخریب نمودند. شهر به طور کلى تعطیل و مامورین فرماندارى نظامى دورادور ناظر اوضاع مى‏باشند. تظاهرکنندگان مشهد ضمن تشییع جنازه یکى از کشته شدگان قسمتى از پیکره اعلیحضرت فقید را تخریب نمودند.» (گزارش زمستان 57، ص 110)

3ـ «از شب دوشنبه 4/10/57 مجدد3 برنامه تکبیر اعلام شد و مردم به مدت پنج شب، شبى نیم ساعت در پشت بام و در خیابانها یکسره فریاد اللّه‏اکبر مى‏کشیدند.» (انقلاب اسلامى مردم مشهد، ص 114)

1ـ صفحه بعدى این سند یافت نشد. از دیگر خبرهاى مشهد این که «چون در حوادث خونین چند روز گذشته بین سپهبد امیر عزیزى استاندار و فرماندار نظامى جدید اختلاف نظر پیدا شده بود، بنا به تقاضاى استاندار سرلشکر میرهادى به تهران احضار و از خشم مردم مشهد نجات یافت.» (انقلاب اسلامى مردم مشهد، ص 114)