نخستین «جانبازان» در پیشخوان روایت فتح


1583 بازدید

نخستین «جانبازان» در پیشخوان روایت فتح

به تازگی کتاب «حسن‌علی نوروزیان»، نخستین کتاب از مجموعه «جانبازان» به قلم محمدصادق کریمی منتشر شد. در مقدمه کتاب آمده است:«...روایت حسن‌علی نوروزیان، روایت مرد ساده و سخت‌کوشی است که از خانواده‌اش کنده شد و رفت در دل جنگ. دست و پایش را همان‌جا گذاشت و با بدنی پر از ترکش بازگشت به خانه. هنوز هم کار می‌کند. با نیمه‌ی دیگر بدنش و با همان امید و پشتکار. نوه‌هایش دورش حلقه می‌زنند تا پدربزرگ‌شان قصه‌های روزهای سخت جنگ را بگوید. با لبخندی بر لب و غمی در دل...»
 
انتشارات روایت فتح چند مجموعه مانند روایت نزدیک، نیمه‌پنهان ماه، یادگاران، روزگاران، دوره در‌های بسته و اینک شوکران دارد که در آن‌ها به روایت خاطرات رزمندگان و خانواده شهدا و جانبازان شهید هشت سال دفاع‌مقدس می‌پردازد. این انتشارات از سال گذشته رده جدیدی را برای انتشار کتاب‌های خود به نام «جانبازان» تعریف کرده است. 

این رده به طیف‌های مختلف نظیر‌ جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان و قطع عضو تعلق دارد و سرگذشت این جانبازان را در صحنه‌های گوناگون زندگی و حضور در جامعه روایت می‌کند. 

در این مجموعه جدید با انجام مصاحبه‌های متعدد، حقایق زندگی جانبازان و نحوه تحمل سختی‌هایی که در طول زندگی بر دوش می‌کشند، از نگاه آنها و مشکلاتی که اعضای خانواده جانبازان، به‌ویژه همسران آنها با ایثار و فداکاری قابل تحسین تحمل می‌کنند، به جامعه مخاطبان منتقل می‌شود.

در بخشی از کتاب «حسن‌علی نوروزیان»می‌خوانیم: «...چند وقت بود که به پایم وزنه وصل کرده بودند. پایم شده بود مثل یک تکه چوب خشک. دور کاسه‌ زانویم گوشت اضافی ایجاد شده و خم نمی‌شود. توی یک بلندی که قرار می‌گیرم، گیر می‌کنم و با تمام بدن می‌خورم زمین. بچه‌ها می‌گویند "برو دکتر" می‌گویم" این چند سال عمرم رو هم همین طوری زندگی می‌کنم"
خیلی از جانبازان دیگر وضعشان از من بدتر است مثل قطع نخاعی‌ها.
روز جانباز که می‌رسد بچه ها هر کدام یک کادو می‌گیرند می‌آیند این جا. شام را دور هم می‌خوریم.فیلم‌برداری هم می‌کنیم. حالا من شش تا نوه دارم. پنج دختر و یک پسر. بعضی وقت‌ها جمع می‌شوند و دوروبرم می‌نشینند که برایشان قصه بگویم. از سر و کله‌ام بالا می‌روند و بوسم می‌کنند...» 

«جانبازان-1، کتاب حسن‌علی نوروزیان»، تالیف محمدصادق کریمی، در شمارگان 2200 نسخه، قطع پالتویی، 72 صفحه، با بهای 3 هزار و 500 ریال در سال جاری(1393) از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.


ایبنا