استقبال از قرآن دستخط مبارک امام رضا(ع)


3301 بازدید

استقبال از قرآن دستخط مبارک امام رضا(ع)

در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی، مصحف شریفی با دستخط منسوب به امام رضا علیه‌السلام به نمایش درآمده که در کنار دیگر آثار هنری همچون مرقع گنبد و بارگاه طلا، در ایام فرخنده میلاد حضرت، مورد توجه ویژه دوستداران اهل بیت علیهم‌السلام قرار گرفته است.

به گزارش آستان نیوز، مسئول گنجینه قرآن و نفایس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اظهار اینکه آثار ارزشمندی با موضوع امام رضا علیه‌السلام در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی در معرض نمایش قرار گرفته است، اعلام کرد: از نفیس‌ترین اشیای موزه آستان قدس رضوی، قرآن‌هایی نفیس با دستخط منسوب به ائمه اطهار علیهم‌السلام است که در این میان، مصحف شریفی به خط کوفی منسوب به دستخط مبارک حضرت رضا علیه‌السلام، و مرقعی با موضوع گنبد و بارگاه مبارک ایشان، در ایام دهه کرامت مورد استقبال ویژه قرار گرفته است.

محمدرضا ساقی افزود: قرآن مذکور در 27 ورق، به خط کوفی 16 سطری بر روی کاغذ پوستی آهاری در قطع بیاضی کتابت گردیده و با جلد تیماج قهوه‌ای روشن عنابی ضربی و نوساز گردآوری شده است.

وی ادامه داد: این جزوه قرآنی شریف، شامل سوره‌های نور، قصص، عنکبوت، روم، لقمان، سجده، احزاب، مؤمن، فصلت، جاثیه، احقاف، واقعه و حدید است.

مسئول موزه هدایای مقام معظم رهبری این سازمان، به یکی از شاهکارهای هنری این گنجینه اشاره کرد و گفت: از جمله آثار نفیس تالار مرقعات این گنجینه، تابلوی گل و بوته همراه با نقش گنبد، گلدسته و ایوان طلای بارگاه منور حضرت رضا علیه‌السلام از منظر صحن انقلاب اسلامی است که در سال 1364 خورشیدی، به دست هنرمند مرحوم استاد «هاشم ظریف تبریزیان» خلق شده است.

وی اضافه نمود: تصویر حرم مطهر رضوی در بخش میانی تابلو و حدیث سلسله‌الذهب در بخش پایینی این اثر به شرح «لا إلهَ إلَّا الله حِصنی، فَمَن دَخَلَ حِصنی أمِنَ مِن عَذابی» به چشم می‌خورد.

ساقی خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از تابلوهای نفیس هنری دوره‌های مختلف تاریخی مانند صفویه و قاجاریه شامل قطعات شکسته نستعلیق، سیاه مشق شکسته، تعلیم مفردات و قطعه ثلث با مضمون شعر عربی، مرقع گل و مرغ و پروانه، تابلوهای خط و تذهیب و نقاشی‌خط، در تالار مرقعات، جلدها و ابزار کتابت گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی در حال نمایش است.

وی ادامه داد: همچنین، ابزارهای گوناگون کتابت مانند قلمدان‌های مصور لاکی‌روغنی، چوبی منبت و خاتم‌کاری‌شده، قلمدان‌های ابریشمی، قاشق تحریر، قط‌زن از عاج سفید، قلم‌تراش زنجان، قیچی فولادی و جلدهای لاکی‌روغنی با نقش گل و بوته در این تالار در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

گفتنی است این مجموعه ارزشمند در طبقه اول ساختمان موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام قرار دارد و عموم مردم می‌‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 از آن بازدید کنند.


پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی