اهدای نسخه خطی «حق الیقین» به کتابخانه ملک


1016 بازدید

اهدای نسخه خطی «حق الیقین» به کتابخانه ملک

نسخه خطی «حق الیقین» تالیف «محمدباقر بن محمدتقی مجلسی» به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شد.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران( ایبنا)،«سیدحسین حسامی»از دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی در اقدامی نیک‌اندیشانه، یک نسخه نفیس خطی متعلق به قرن 12 هجری، تالیف علامه محمدباقر مجلسی را به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرد.

این کتاب ارزشمند به خط نسخ کتابت شده، به شماره 6723 در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک ثبت شده است و در پی این کار ارزشمند، مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با اهدای لوح سپاس به «سیدحسین حسامی» از وی قدردانی کرد.

در لوح سپاس موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک آمده است: «اهدای آثار تاریخی و فرهنگی، سنت دیرینه‌ای در فرهنگ ایرانی، اسلامی است؛ آیینی که میراثی گران‌سنگ و ارزشمند را از پسِ سده‌ها و دهه‌ها برای امروزیان به ارمغان آورده است. در قلمرو آثار فرهنگی به ویژه کتاب و نسخه‌های خطی آنچه امروز بدان می‌بالیم، دستاورد همین نیک‌اندیشی و بزرگ‌منشی واقفان و اهداکنندگان است. بلندنظری جنابعالی در اهدای یک نسخه خطی به موسسه «کتابخانه و موزه ملی ملک» موقوفه آستان قدس رضوی در تداوم آن سنت دیرینه و پرافتخار نه فقط بر غنای این گنجینه به جای مانده از همت سترگ زنده‌یاد حاج حسین آقا ملک می‌افزاید که، یادآور استمرار حرکت کاروان بزرگ‌مردان و بزرگ‌زنانی است که یاد نیک را در قلمرو فرهنگ می‌جویند. آرزومندیم نتیجه طبع بلند جنابعالی در درگاه پروردگار بزرگ مورد پذیرش قرار گیرد.»

کتاب «حق الیقین» محمدباقر بن محمدتقی مجلسی به خط نسخ، مربوط به سال 1122 هجری قمری با جلد مقوایی و عطف پارچه‌ای در اندازه 5 و 25 در 5 و 20 در دفتر کتابخانه ملی ملک به شماره 6723 به ثبت رسیده است.


ایبنا