فرمان عفو امام برای محکومان دادگاه‌های انقلاب ارتش در باره کودتای نوژه


5752 بازدید

 فرمان عفو امام برای محکومان دادگاه‌های انقلاب ارتش در باره کودتای نوژه

« حجت‌الاسلام محمدی‌ری‌شهری حاکم شرع و رئیس دادگاه انقلاب ارتش در مورد مسأله‌ی عفو محکومان کودتای نوژه  چنین اظهار داشت:

 تا پایان سال جاری دو بار عفو برای محکومان دادگاه‌های انقلاب ارتش داریم. یک بار به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب یعنی روز 22 بهمن و عفو دوم عید نوروز خواهد بود که رهبر کبیر انقلاب در مورد محکومان نیروهای مسلح فرمان عفو عمومی صادر فرموده‌اند که این فرمان در عید نوروز اجرا خواهد شد.

حجت‌الاسلام ری‌شهری در مورد شرایط عفو محکومان دادگاه‌های انقلاب ارتش گفت: اولین شرط آزادی محکومان دادگاه‌های انقلاب ارتش این است که محکوم عضو یا هوادارگروهک‌ها نبوده و نباشند و اگر از گروهک‌ها هستند ما صد در صد اطمینان پیدا کرده باشیم که آن‌ها واقعاً توبه کرده‌اند و متوجه شده‌اند که راهشان اشتباه بوده است که به طور کلی هر وقت که ما احساس کنیم دیگر زندانی اصلاح شده و یا اگر به طور کی اصلاح نشده در خارج از زندان ضرری برای انقلاب  ندارد ما آن فرد یا افراد را آزاد خواهیم کرد.

حجت‌‌الاسلام ری‌شهری در مورد عفو عمومی امام گفت : شهید سرلشکر فلاحی قبل از شهادت خود در درخواستی از امام امت مبنی بر عفو کلیه نظامیان و مأموران انتظامی شهربانی که از دوران انقلاب تا شش ماه اول سال 60 به اتهامات مختلف دستگیر و محاکمه شده‌اند، نموده بود. امام امت نیز فرمانی بر مبنای درخواست سرلشکر شهید فلاحی به شورای عالی قضایی دادند و شورای عالی قضایی نیز از ما درخواست کرد تا آماری از محکومان و زندانیان مشمول فرمان عفو عمومی امام در سطح ارتش تهیه کرده و برای شورای عالی قضایی ارسال کنیم و براساس بخشنامه‌‌ی شورای عالی قضایی در تدارک لیست افراد شامل عفو هستیم.

حجت‌الاسلام ری‌شهری در مورد تعداد عفو شوندگان گفت: فکر می‌کنم تعداد زیادی از نیروهای مسلح و مأموران انتظامی که براساس آرای دادگاه‌های انقلاب ارتش، محکومیت یافته‌اند، جزو عفو شدگان باشند. رئیس دادگاه انقلاب ارتش در پایان افزود: «مدت محکومیت کسانی که به حبس‌ ابد محکوم شده‌‌اند، به دو سال زندان تقلیل خواهد یافت و مدت محکومیت کسانی که به حبس‌های طویل‌المدت محکوم شده‌اند به نصف یا یک سوم تقلیل خواهد یافت

 

               موافقت امام با مساعدت به خانواده‌ی معدومین کودتای نوژه

                                 «بسمه تعالی»

پیشگاه امام خمینی رهبر و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران

پیرو اوامر آن رهبر درمورد بررسی وضع بازماندگان معدومین کودتای نافرجام، به سه نفر از پرسنل نیروی هوایی، تیپ نوهد و نیروی زمینی جمهوری اسلامی مأموریت داده شده که به پیگیری این امر بپردازند. اینک خلاصه‌‌ی اقدامات انجام شده و پیشنهادها را به عرض می‌رساند؛

پیشنهادها:

1 ـ چون سکونت این عده در خانه‌های سازمانی مغایر با اصول حفاظتی بوده‌، برای سهولت بیشتر آنان قرار شد منازل سازمانی آن‌ها تخلیه گردد.

2 ـ با توجه به هزینه‌ی زندگی ومسکن، به هر خانواده با یک فرزند مبلغ سی‌هزار ریال و در ازای هر فرزند اضافی مبلغ پنج هزار ریال به خانواده‌ها پرداخت شود.

3 ـ وامی جهت خرید خانه به خانواده‌ها پرداخت و در ازای بازپرداخت این وام مقداری کمی از مستمری‌ آن‌ها کم شود.

ضمناً گزارش هیأت بررسی مشکلات خانواده‌های  معدومین به پیوست جهت مقتضیات اوامر عالی تقدیم می‌گردد.

    وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران ـ سرهنگ خلبان جواد فکوری

                             بسم‌الله الرحمن الرحیم

مراتب فوق مورد موافقت است. امید است خانواده‌‌ی این اشخاص در دامان اسلام و ملت اسلامی با رفاه زندگی کنند و سعادت خویش را در دنیا و ‌آخرت تأمین  نمایند. از خداوند تعالی سعادت و سلامت ملت مسلمان را خواهانم.                                              12بهمن 59

»روح‌الله‌الموسوی الخمینی «


کتاب "کودتای نوژه" پیوست نهم و دهم از صفحه 390 تا 393