پیشنهادی برای روز ملی مقاومت اسلامی


سرمقاله ماهنامه الکترونیک دوران
1883 بازدید
شهید قاسم سلیمانی روز ملی مقاومت اسلامی

پیشنهادی برای روز ملی مقاومت اسلامی

روز بیستم اسفند، سالروز تولد سردار نامی ایران، حاج قاسم سلیمانی است. شخصیت این بزرگ‌مرد و تاثیر برجسته‌ای که حیات و عملکرد او در تحکیم و تقویت بنیه نهضت اسلامی در منطقه و جهان داشت، سبب می‌شود فرازهای مهم زندگی وی از تولد تا شهادت در فهرست سالروزهای تحولات تاریخ معاصر ایران ثبت و ضبط گردد.

بدون شک سردار سلیمانی در روند تاریخچه نهضت اسلامی یک سرفصل محسوب می‌شود. او در گردونه حوادث و تحولات پس از پیروزی انقلاب اسلامی، درس مبارزه را به خوبی فراگرفت و آن را به خوبی به نسل معاصر خود و به نسلهای بعدی انتقال داد.

سپهبد حاج قاسم سلیمانی در 20 اسفند 1335 در روستای رابر از استان کرمان متولد شد. متعاقب پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران، به این نهاد پیوست و تا پایان عمر خود در خدمت این نهاد بود. با آغاز جنگ تحمیلی لشکر 41 ثارالله را تشکیل داد و تا سال 1376 فرماندهی این لشکر را برعهده داشت. سپس در این سال با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان «فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» انتخاب شد. کارآیی وی در انجام این مسئولیت، بیشترین تجارب سودمند را برای وی به همراه آورد. حرکات هوشمندانه و قدرتمندانه‌اش در این سمت، وی را زبانزد خاص و عام کرد.

حاج قاسم سلیمانی از فرماندهان محبوب سپاه بود اما نقطه عطف محبوبیت و شهرت جهانی این فرمانده سپاه مربوط به نبرد با تروریستهای داعش و شکست دادن آنها در سوریه و عراق بوده است. وی نقش کلیدی در تقویت نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه به ویژه در ناآرامی‌های منطقه‌ای معروف به بیداری اسلامی (بهار عربی) ایفا کرد. او در در ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ به پاس زحمات و رشادت هایش، نشان ذوالفقار را که عالی ترین نشان نظامی است از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرد. سرلشکر قاسم سلیمانی اولین فرمانده‌ای است که پس از انقلاب مفتخر به دریافت این نشان شده است. ویژگی شخصیتی سردار سلیمانی را به راحتی می‌توان از متن سخنان رهبر معظم انقلاب به هنگام اعطای نشان ذوالفقار به وی دریافت. ایشان در بخشی از اظهارات خود فرمودند:

«.... الحمدلله خدای متعال به این برادر بسیار عزیزمان - آقای سلیمانی- توفیق داده. ایشان بارها، بارها، بارها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‌اند، در راه خدا، برای خدا و مخلصاً لِلّه؛ و مجاهدت کرده‌اند. ان‌شاءالله خدای متعال به ایشان اجر بدهد و تفضّل کند و زندگی ایشان را با سعادت، و عاقبت ایشان را با شهادت قرار بدهد، البتّه نه حالا. هنوز سالها جمهوری اسلامی با ایشان کار دارد. امّا بالاخره آخرش انشاءالله شهادت باشد...»(1)

ویژگی‌هایی که حاج قاسم سلیمانی را در میان مردم ایران و جهان جاودانه کرد به صورت خلاصه، در خدمت مردم بودن، در متن مبارزه شرکت مستقیم داشتن، ساده زیستی، خداترسی، شجاعت و استقبال از شهادت بود

سپهبد حاج قاسم سلیمانی بامداد روز جمعه 13 دی ماه 1398 در یک عملیات تروریستی که از سوی آمریکا هدایت و فرماندهی می‌شد در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. در این عملیات ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی عراق و جمع دیگری از همراهان ایرانی و عراقی آنان به شهادت رسیدند.

در روزهای پس از این واقعه، موجی از ابراز خشم و نفرت از «تروریسم آمریکایی» سراسر جهان اسلام را فراگرفت. در ایران اولین سیلی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به سوی بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق و انهدام این پایگاه بر چهره آمریکایی‌ها نواخته شد و نفرت عمیق موجود از آنان با تشییع میلیونی پیکرشهید سلیمانی در شهرهای اهواز، مشهد، تهران، قم و کرمان متجلی گردید. در عراق، نمایندگان مجلس آن کشور طرح اخراج آمریکایی‌ها 


ماهنامه دوران اسفند 1398