سیزدهم آبان و حافظه تاریخی ملت ایران


1536 بازدید

امروز، در حال گرامیداشت روزی هستیم که از ایام به یادماندنی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌آید. 13 آبان نه تنها برای ملت ایران و ملتهای آزاده جهان بلکه برای سلطه گران استعمارگر نیز روزی فراموش نشدنی است. سیزدهم آبان که به نام روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در تقویم ایران نقش بسته به واقع تاثیری عمیق و نقش شگرف و ماندگار در قرن معاصر به جای گذاشته است.آنچه در این روز ترسیم می‌شود نه صرفاً یک رویداد تاریخی بلکه مجموعه‌ای از حوادث و وقایع تاریخ ساز است که در هر کدام از آنها مصادیقی از پایداری، فداکاری و مقاومت ملی نهفته است، وقایعی که هر یک به تنهایی می‌تواند جلوه حرکت آرمان گرایانه ملت ایران برای تاریخ امروز و آینده باشد.
سیزدهم آبان در حافظه تاریخی ملت ایران، نقطه عطفی در جهت سرعت بخشیدن به روند شکل گیری، تداوم و بالندگی انقلاب اسلامی است و سه واقعه سرنوشت ساز را در خود جای داده است؛ روزی که امام خمینی در سال 43 به خارج تبعید شد و روزی که دانش آموزان نسل اول انقلاب در اعتراض به ظلم وستم رژیم ستم شاهی توسط دژخیمان طاغوت در مقابل در اصلی دانشگاه تهران در سال 57 به خاک و خون کشیده شده و با خون خود شعار انقلاب را بر سنگفرش خیابان نقش بستند و هم یادآور تسخیر لانه جاسوسی در نخستین سال پیروزی انقلاب توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام که هر سه این حوادث، وجوه مشترکی از استکبارستیزی، استقلال طلبی و آزادیخواهی ملت ایران را به نمایش گذاشت. نخستین واقعه این روز، تبعید امام خمینی در سال 1343 از ایران به ترکیه به علت مبارزه با رژیم آمریکایی شاه و سخنرانی بیدار کننده ضد آمریکایی علیه لایحه ننگین و استعماری کاپیتولاسیون بود که این لایحه فراقانونی به آمریکا و نظامیان این کشور حق می‌داد که در ایران به هر جرم و جنایتی دست بزنند ولی دولت و دادگاههای ایران نتوانند آنها را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. این بود که امام خمینی و روحانیت مبارز علیه این لایحه ننگین به خروش آمده و قیامی را براه انداختند که زمینه ساز وقوع نهضت اسلامی در سالهای بعد شد.
دومین واقعه، شهادت دهها دانش آموزی بود که در سال 57 در کمال شهامت به هواداری از نهضت اسلامی به خیابان آمده و با مشت‌های گره کرده به مقابله با رژیم طاغوت برخاسته و در نهایت، سینه خود را آماج گلوله‌های مزدوران گارد شاهنشاهی قرار دادند.  حادثه تاریخ ساز سوم که به تعبیر امام خمینی، "انقلاب دوم" لقب گرفت، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بود که نشان دهنده بیداری ملت در مقابله با دسیسه‌های دشمنان انقلاب برای ریشه کن کردن نهال نوپای جمهوری اسلامی بود و توانست آنچنان هیمنه آمریکا را در جهان فرو بریزد و ابهت پوشالی نظام سلطه را نزد ملتهای جهان درهم بشکند که سردمداران کاخ سفید هنوز هم نتوانسته‌اند خود را از زیر پیامدهای این ضربه حیثیتی خارج کنند. امروز نیز در سالگرد این حوادث تاریخی، ملت ایران با آگاهی و تعمیق بینش سیاسی خود، ترفندهای آمریکای جهانخوار برای ضربه زدن به انقلاب را رصد می‌کند و همچون ید واحده در مقابل توطئه‌ها خواهد ایستاد.


روزنامه جمهوری اسلامی - پنجشنبه 13 آبان 1389