توطئه آمریکایی ـ صهیونیستی


1972 بازدید

رژیم صهیونیستی پس از آغاز تجاوز خود علیه نوار غزه در تاریخ 8/7/2014 و انجام حملات و بمباران های بی رحمانه علیه مناطق مختلف این منطقه که تاکنون به شهادت 190 فلسطینی و زخمی شدن بیش از 1400 نفر انجامیده است، حال تحت فشار واکنش فراتر از حد انتظار مقاومت و عملیات های موشکی آن که زندگی صهیونیست ها را به جهنم کشانده و خواب راحت را از چشمان آنها ربوده است، خواستار آرام سازی اوضاع در نوار غزه شده و برای این منظور طرف های مختلف عربی و بین المللی را به میانجیگری فراخوانده است.

به گزارش خبرگزاری قدس(قدسنا)ینقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، مصر در همین راستا طرحی را به منظور آرام سازی اوضاع در نوار غزه ارائه کرده است که هر چند در متن آن، هدف از ارائه طرح حفظ جان فلسطینیان و جلوگیری از ریخته شدن خون شمار بیشتری از آنها اعلام شده است، اما بررسی دقیق محتوای آن نشان می دهد که این طرح بیشتر توطئه ای آمریکایی ـ صهیونیستی است تا در سایه موافقت طرف صهیونیستی با این طرح که به نفع آن تنظیم شده است و مخالفت مقاومت فلسطین، چنین ادعا شود که مقاومت فلسطین مخالف آرامش و آتش بس است و باید حمله ای گسترده برای وادار کردن آن به توقف حملاتش صورت گیرد. برای بررسی مفاد این طرح و واکنش های صورت گرفته به آن، ابتدا بهتر است متن کامل این طرح پیشنهادی به اطلاع خوانندگان محترم برسد. متن طرح پیشنهادی مصر بدین شرح است:

1ـ جمهوری مصر در راستای مسئولیت تاریخی خود و اعتقاد به اهمیت تحقق صلح در منطقه و اهتمام به جان فلسطینیان بی گناه و به منظور جلوگیری از ریخته شدن خون آنها، از اسرائیل و گروه های فلسطینی می خواهد هر چه سریعتر به درگیری میان خود پایان دهند؛ چرا که اتخاذ مواضع سرسختانه و اعمال خشونت متقابل که می تواند منجر به کشته شدن افراد بیشتری شود، به نفع هیچ یک از طرفین نیست و از همین رو، طرفین باید طی دوره آرام سازی به موارد زیر پایبند باشند:

الف: رژیم صهیونیستی باید تمامی اقدامات خصمانه ( Hostilities ) زمینی، دریایی و هوایی خود علیه نوار غزه را متوقف کند و از هر گونه حمله زمینی به غزه یا کشتار شهروندان فلسطینی خودداری کند.

ب: گروه های فلسطینی در باریکه غزه نیز باید تمامی اقدامات ضدصهیونیستی ( Hostilities ) هوایی، دریایی و زمینی و حتی عملیات های زیرزمینی خود از نوار غزه را متوقف کنند و از هر گونه شلیک موشک؛ صرفنظر از انواع این موشک ها و نیز از عملیات های مرزی و حمله به شهرک نشینان صهیونیست خودداری کنند.

ج: بازگشایی گذرگاه ها و تسهیل در روند تردد کالا و مسافر از طریق گذرگاه های مرزی و ایجاد ثبات واقعی در اوضاع امنیتی. د: دیگر مسائل، از جمله مساله امنیت در مذاکرات با طرفین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

2ـ نحوه اجرای طرح: الف: توافقات آرام سازی مطرح شده در قالب این طرح باید از ساعت 6 (به وقت گرینویچ) روز سه شنبه 15/7/2014 به مورد اجرا گذاشته شود و طرفین به مدت 12 ساعت پس از اعلام آغاز اجرای طرح از هر گونه تیراندازی خودداری کرد و بدون هیچ پیش شرطی طرح مذکور را قبول کنند.

ب: حضور هیات های عالی رتبه رژیم صهیونیستی و گروه های فلسطینی در قاهره طی 48 ساعت پس از آغاز اجرای طرح به منظور تکمیل مذاکرات آرام سازی و اتخاذ اقدامات اعتماد سازی میان طرفین. بر اساس مفاد توافقنامه آرام سازی سال 2012 قاهره، مذاکرات با هر یک از طرفین به صورت جداگانه برگزار خواهد شد.

ج: طرفین نباید هیچ اقدامی که بر اجرای توافقات مذکور تاثیر منفی بگذارد، انجام دهند و به طرف مصری برای پایبندی به توافقات صورت گرفته تضمین دهند تا قاهره بر روند اجرای طرح نظارت داشته باشد و در صورت انجام هر گونه اقدام مغایری از سوی طرفین، طرف مربوطه را بازخواست کند.

واکنش جنبش حماس جنبش مقاومت اسلامی "حماس" در نخستین واکنش به این طرح تاکید کرد که تاکنون هیچ طرح رسمی از سوی هیچ طرفی درباره توافق آرام سازی دریافت نکرده است و اخباری که درباره خلع سلاح مقاومت مطرح می شود، به هیچ وجه قابل بررسی هم نیست؛ چرا که ما ملتی تحت اشغال هستیم و مقاومت در تمامی اشکال خود حقی مشروع برای ملت های تحت اشغال به شمار می رود.

دکتر سامی ابو زهری سخنگوی حماس طی بیانیه ای خاطر نشان کرد که ما کاملا با توقف عملیات های موشکی قبل از دستیابی به توافق آرام سازی مخالف هستیم و هرگز در جنگ های قبلی نیز چنین مساله ای مطرح نبوده است که قبل از مذاکره برای آرام سازی، عملیات مقاومتی متوقف شود.

اسامه حمدان مسئول روابط خارجی جنبش حماس نیز تاکید کرد که جنبش متبوعش و هیچ گروه فلسطینی در غزه یا رام الله طرح پیشنهادی مصر برای آتش بس را دریافت نکرده است و این طرح فقط جنبه رسانه ای دارد و فاقد ماهیت سیاسی است. حمدان با اشاره به اینکه طرح مذکور بیشتر به یک لطیفه یا جوک شبیه است خاطرنشان کرد که ارائه کنندگان این طرح سعی در کمک به اسرائیل و به انزوا کشیدن فلسطینیان را دارند. وی افزود طرح آتش بس باید پشتوانه و ضمانت اجرایی داشته باشد و نباید فلسطینیان بار دیگر آماج حملات هوایی ارتش عبری قرار گیرند و بساط اشغالگری برچیده شود.

گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس نیز از مخالفت خود با طرح پیشنهادی مصر برای آرام سازی اوضاع خبر داد و تاکید کرد:«هیچ نهاد یا مقام رسمی و غیر رسمی چنین طرحی را به ما ارائه نکرده است و اگر طرح مطرح شده در رسانه ها صحت داشته باشد، باید بگوییم که یک طرح سازشکارانه است و ما در گردان های قسام کاملا با آن مخالفیم و اعلام می کنیم که این طرح برای ما حکم یک کاغذ پاره را دارد.»

واکنش دیگر گروه های مقاومت در همین راستا، خالد بطش از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به طرح پیشنهادی مصر برای توقف جنگ و درگیری در نوار غزه اظهار داشت که اعلام چنین طرح هایی نباید از طریق رسانه ها صورت گیرد. وی با اشاره به اینکه مسائل متعددی باید در راستای منازعه با رژیم صهیونیستی مد نظر قرار بگیرد تصریح کرد تا زمانی که جامعه بین المللی حقوق ما را به رسمیت نشناسد و محاصره غزه لغو نشود، هیچ گونه توافق آرام سازی در کار نخواهد بود.

از سوی دیگر، کمیته های مقاومت مردمی فلسطین نیز تاکید کرد که پذیرش هر گونه طرح آرام سازی که شروط مقاومت را مد نظر قرار داده نباشد، غیر ممکن است و هر گونه طرحی باید در چارچوب شروط و معیارهای مقاومت ارائه شود و حافظ رشادت ها و دلاوری های ملت قهرمان فلسطین باشد.

واکنش رژیم صهیونیستی و همپیمانان آن اما این طرح مصر بلافاصله با موافقت بی قید و شرط کابینه امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی مواجه شد و این رژیم اعلام کرد که از ساعت 9 صبح امروز سه شنبه حملات خود را متوقف می کند؛ هر چند که در عمل عکس این مساله اتفاق افتاد و این رژیم تازه ترین حملات خود نزدیک به 6 فلسطینی را شهید و بیش از 30 نفر را زخمی کرد.

با این وجود موافقت فوری و بی قید و شرط رژیم صهیونیستی با طرح پیشنهادی مصر نشانگر این است که طرح مذکور کاملا بر اساس خواسته ها و اهداف این رژیم و در چارچوب توطئه طرف های آمریکایی، صهیونیستی و عربی علیه مقاومت فلسطین طراحی شده است. علاوه بر این، تشکیلات خودگردان فلسطین به عنوان همپیمان رژیم صهیونیستی نیز از طرح آرام سازی مصر استقبال کرد و محمود عباس رئیس تشکیلات ضمن تمجید از تلاش های جمهوری عربی مصر در راستای آنچه که "حمایت از ملت فلسطین" نامید، خواستار پایبندی تمامی طرف ها به مفاد این طرح به منظور حفظ "جان و منافع والای ملی" شد!

وی در اظهار نظری عجیب ابراز امیدواری کرد که این طرح زمینه ساز تحرکات سیاسی برای پایان یافتن اشغالگری و تشکیل کشور مستقل فلسطین باشد و این در حالی است که طرح مذکور هیچ سنخیتی با این هدف ندارد. از سوی دیگر، وزرای خارجه کشورهای عربی نیز در اقدامی مشکوک که احتمال طراحی توطئه و وجود دست های پشت پرده را تقویت می کند، از طرح آرام سازی مصر حمایت کرده و ضمن درخواست از طرف های ذیربط برای پایبندی به مفاد آن، از مراجع منطقه ای و بین المللی نیز خواستند با موافقت خود با طرح مذکور، زمینه فراهم شدن بستر مناسب برای دستیابی به "صلح پایدار" را فراهم کنند.

ماهیت واقعی طرح آرام سازی مصر نگاه دقیق و عمیق به این طرح پیشنهادی نشان می دهد که مفاد آن کاملا هدفمند و علیه مقاومت فلسطین تدوین شده است؛ به طوری که عملیات های مقاومتی فلسطینیان برای دفاع از ملت بی دفاع فلسطین را "اقدامات خصمانه" قلمداد کرده و همردیف تجاوزات و حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار داده است. علاوه بر این، طرح مذکور از شهرک نشینان صهیونسیت به عنوان "غیرنظامیان" یاد کرده است، اما هیچ اشاره ای به لغو محاصره غزه، آزادی آزادگان فلسطینی عضو مبادله "وفاداری به آزادگان" که در جریان بازداشت های ماه ژوئن گذشته دوباره بازداشت شده اند و نیز بازگشایی گذرگاه رفح به عنوان شاهراه ارتباطی ساکنان نوار غزه با جهان خارج نکرده است.

از سوی دیگر، طرح مذکور بیشتر به ریسمان نجات برای رژیم صهیونیستی و راه برون رفت از بحران کنونی پس از گرفتار شدن این رژیم در حلقه محاصره موشک های مقاومت فلسطین شبیه است که دولت عبری را در مقابل افکار عمومی جامعه صهیونیستی در تنگنا قرار داده است و آنرا به تلاش و تقلا برای دستیابی به توافق آرام سازی وادار کرده است.

در همین راستا، دکتر عبد الله اشعل استاد علوم سیاسی دانشگاه های مصر نیز تصریح کرد که طرح آرام سازی مصر که مورد حمایت وزرای خارجه کشورهای عربی قرار گرفته است، تلاشی برای ضربه زدن به مقاومت و نابودی کامل آن و در نهایت خلع سلاح مقاومت و خارج کردن آن از نوار غزه است. وی افزود هدف از طرح آرام سازی مصر نابودی مقاومت توسط طرف های عربی است؛ یعنی همان چیزی که رژیم صهیونیستی هنوز از انجام آن عاجز مانده است.

اشعل تاکید کرد که رژیم صهیونیستی خود را برای حمله زمینی گسترده به نوار غزه به منظور نابودی مقاومت آماده می کند، اما وزرای خارجه کشورهای عربی سعی دارند در ازای نابودی مقاومت و خلع سلاح آن مانع از آغاز این حمله شوند. این نویسنده برجسته عربی همچنین طرح بعدی آمریکا پس از تخلیه اراضی اشغالی فلسطین از وجود گروه های مقاومت را جایگزین کردن اصطلاح "اراضی بازپس گرفته شده" با "اراضی اشغالی" و فراهم کردن زمینه عادی سازی بیشتر روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی با ایفای نقش محوری مصر دانست و گفت این طرح در واقع بیانگر منافع مشترک رژیم صهیونیستی و نظام های عربی است.

مقاومت فلسطین با وجود اعلام این طرح از سوی مصر و درخواست آن برای توقف عملیات های موشکی مقاومت، همچنان به موشک باران شهرک های صهیونیست نشین ادامه می دهد و به اذعان شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی از ظهر امروز سه شنبه تاکنون بیش از دهها فروند موشک به شهرهای اسدود، شاعر هنیگیف، عسقلان و دیگر شهرک های صهیونیست نشین اطراف باریکه غزه شده است که نشانگر تسلیم ناپذیری مقاومت فلسطین و در راس آن جنبش مقاومت اسلامی "حماس" است.


قدسنا