کتاب اجتهاد و نوآوری فکری از دیدگاه آیت الله خامنه ای رونمایی شد


934 بازدید

 

به گزارش خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا، خرداد 1390 همایشی با عنوان اجتهاد و نوآوری فکری امام خامنه ای در لبنان برگزار شد و اندیشمندان از ایران و دیگر کشورها نظرات خود را درباره اندیشه و دیدگاه های ایشان ارائه کردند.

مجموعه مقالات برگزیده این همایش در کتابی از سوی موسسه معارف الحکمیه لبنان به زبان عربی منتشر شد.

انتشارات سروش به تازگی ترجمه فارسی این کتاب را با عنوان اجتهاد و نوآوری از دیدگاه حضرت آیت الله خامنه ای به چاپ رساند تا هزار و ششصدمین کتاب منتشر شده خود را روانه بازار کند.

آیت الله محی الدین شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری در مراسم رونمایی از این کتاب گفت: مقام معظم رهبری پس از پایان دوران ریاست جمهوری گفتند که اگر امام خمینی (ره) مرا به عنوان مسوول عقیدتی سیاسی یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان منصوب کند بدون شک می پذیرم. این مساله بیانگر اخلاص ایشان است و نشان می دهد که او به معنای واقع موحد و دنیایش بهشت است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به معنای واقع موحد است و بدون چون و چرا هر چیزی را که امام خمینی(ره) می فرمودند می پذیرفتند، چرا که ایشان را نافذ الحکم می دانستند.

امام جمعه سابق شیراز گفت: در دوره غیبت کبری، فقیه جامع الشرایط نافذالحکم است و چون نافذ است وقتی حکمی صادر می کند، این حکم باید اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: در این سال ها مقام معظم رهبری طوفان های عمیقی را تحمل کرده اند که بیانگر ریشه دار بودن اخلاص ایشان است.

آیت الله حائری شیرازی با بیان خاطره ای مبنی بر تلاش یک فرد برای برگزاری جشن به مناسبت سالروز میلاد مقام معظم رهبری و برافروخته شدن ایشان از شنیدن خبر این تصمیم، گفت: این مسئله نشان می دهد که ایشان اخلاص دارد.

وی با اشاره به موضوع امنیت، اظهار داشت: جهان تشنه امنیت است و با امنیت، اقتصاد، سلامت، رشد و حیات معنا پیدا می کند. اگر بخواهیم جایگاه امنیت را در حیات انسانی تبیین کنیم باید به اقتصاد، سیاست، رشد و تکامل توجه کنیم و بگوییم که همه این ها در یک مجموعه قابل بررسی است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری هدف ادیان را ایجاد امنیت عنوان کرد و گفت: جهنم اخلاقی انسان ها ریشه در ضعف توحیدی دارد. یک انسان مشرک جایی در بهشت ندارد و هر انسانی باید تنها به وجود خدا ایمان داشته باشد.

وی با بیان اینکه اگر بگوییم بدون وجود یک فرد انجام یک کار ممکن نبود مشرک و کافر شده ایم، خاطرنشان کرد: درباره پیروزی انقلاب اسلامی همه ما می گوییم که اگر امام (ره) نبود به پیروزی نمی رسیدیم که این مصداق شرک است بلکه باید بگوییم خداوند بر سر ما منت گذاشت و با حضور ایشان پیروزی را فراهم کرد.

حجت الاسلام محمدرضا زائری نایب رییس موسسه معارف الحکمیه لبنان نیز در این مراسم گفت: این موسسه در زمینه فلسفه، معارف و اندیشه شیعی فعالیت می کند و یک مرکز معتبر و مورد اهتمام مراکز دانشگاهی محسوب می شود که بسیاری از پیروان ادیان و مذاهب دیگر با آن در ارتباط هستند.

وی با بیان بخشی از فعالیت های علمی و فرهنگی این موسسه، درباره برگزاری همایش اجتهاد و نوآوری فکری آیت الله خامنه ای اظهار داشت: از سال 1389 تصمیم گرفتیم همایشی درباره تجربیات 20 ساله رهبری برگزار کنیم که در نهایت این کار 16 و 17 خرداد 90 در سالگرد انتصاب ایشان به رهبری این کار انجام شد.

زائری گفت: پس از وقوع تحولات مربوط به بیداری اسلامی و شکست گروه هایی مانند اخوان المسلمین، جامعه اسلامی با خلاء تئوریک مواجه شده است و نیاز مبرمی برای استفاده از تجربیات و تفکرات جمهوری اسلامی در اجرای یک حکومت دینی وجود دارد.

وی افزود: به این منظور برای برگزاری همایش دیگری با عنوان مردمسالاری دینی از دیدگاه امام مقام معظم رهبری در لبنان برنامه ریزی کرده ایم که مراحل ابتدایی آن هم اکنون در حال پیگیری است.


ایرنا