تشکیل دبیرخانه دایمی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران


2482 بازدید

تشکیل دبیرخانه دایمی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سخنرانی خود در جمع اعضای ستاد بیست‌و‌یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، بر ضرورت تشکیل دبیرخانه دایمی این رویداد تاکید کرد.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سخنرانی خود در جمع اعضای ستاد بیست‌و‌یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که روز گذشته (28 مهرماه) برگزار شد، بر ضرورت تشکیل دبیرخانه دایمی این رویداد تاکید کرد.

سید عباس صالحی در این نشست گفت: نیازی به تاکید بر ضرورت و اهمیت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نیست زیرا این رویداد بخشی از حرکت جدی در حوزه فرهنگ و کتاب است.

وی با بیان این‌که کتاب عصاره تمدن و منشا فرهنگ‌سازی است، افزود: با این نگاه عالی و فخیم، کتاب باید در فضای کشور مورد اهتمام ویژه‌تری قرار گیرد. کتاب در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه و اهتمام بوده و از این پس نیز خواهد بود.

صالحی ادامه داد: در این مدت اندک باقی مانده تا ایام هفته کتاب بسیاری از ایده‌ها فرصت عملی شدن ندارند اما با تشکیل دبیرخانه دایمی هفته کتاب می‌توان شاهد چشم‌انداز خوبی در کشور بود.

وی هفته کتاب و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را فرصتی با ارزش در عرصه فرهنگ کشور دانست و گفت: در ایام هفته کتاب همیشه اهداف عمومی پیگیری می‌شود اما لازم است هر سال با توجه به وضع جامعه، اهداف خاصی را نیز دنبال کنیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این‌که هفته کتاب باید با توجه به نظرسنجی‌های پیشین و پسین تکمیل شود، اظهار کرد: معمولا فعالیت‌های مستمر گرفتار افت کیفیت و شکل تشریفاتی می‌شود که با برنامه‌ریزی می‌توان جلو این اتفاق را گرفت.

صالحی تصریح کرد: حضور گسترده نهادهای مختلف در هفته کتاب اتفاق مثبتی است که معاونت امور فرهنگی نیز نقش قابل توجهی در فعال‌سازی آن‌ها دارد. البته در همین نشست باید اعلام کنم که ما باید از تمام ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر معاونت امور فرهنگی نیز بهره ببریم.

وی مهم‌ترین وظیفه ستاد برگزاری هفته کتاب را بررسی نقاط ضعف این حوزه دانست و گفت: نگاه به فضای کیفی و کمی و مهندسی وضعیت از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که ستاد برگزاری هفته کتاب باید در دستور کار خود قرار دهد.

به گفته معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه امروز به نوعی از اعلام آمارهای کمی دچار وازدگی شده که این اتفاق طبیعی است و از آن‌جایی که ارایه آمار و ارقام بزرگ کمی دیگر جذابیتی ندارد، باید بر کیفیت متمرکز شویم.

وی در این‌باره توضیح داد: یک برنامه خوب بهتر از چندین برنامه بی‌کیفیت و ضعیف است. متاسفانه گاهی با اقدامات متعدد ضعیف سبب آسیب به حوزه فرهنگ می‌شویم و گاه هدیه یک کتاب نامناسب می‌تواند کودکی را از کتابخوانی زده کند.

صالحی افزود: حاشیه‌های تکلف‌آمیز و آداب‌ و‌ رسوم بی‌مورد محتوای فرهنگ را لگدمال می‌کنند و چیزی به آن نمی‌افزایند. متاسفانه فرهنگ اشرافیت به حوزه فرهنگ نفوذ کرده و باید فضای فرهنگی کشور را خالی از این تکلف‌ها و تشریفات کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا بیست‌و‌ یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نباید انتظارهای غیرواقعی داشت اما می‌توانیم اتفاقات نو، تغییرات اندک کیفی و گام رو به جلو را شاهد باشیم.

وی با بیان این‌که کتاب مهم‌ترین ابزار برای رسیدن به الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است، گفت: منظور از کتاب، کتاب کاغذی نیست بلکه کتاب با تمام گونه‌ها و ژانرهای موجود می‌تواند به طی مسیر کمک کند.

صالحی در پایان با اظهار امیدواری از برگزاری هفته کتابی روبه جلو ابراز کرد: این اتفاق نیاز به پیوند دایمی معاونت امور فرهنگی و همه نهادهایی که در عرصه کتاب فعال هستند، دارد.

در این نشست برخی اعضای حاضر در ستاد برگزاری هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های خود را برای این روزها مطرح کردند.


ایبنا