«گلونی» اجازه نداد انقلاب سفید پهلوی به لرستان رسوخ کند


«گلونی» اجازه نداد انقلاب سفید پهلوی به لرستان رسوخ کند

جافر وفایی عضور شورای شهر خرم‌آباد در حالی که به برگزاری روز «گُلوَنی»  نزدیک می‌شویم اظهار کرد: حتی زمانی که موضوع تاریخی کشف حجاب اتفاق افتاد، کسی جرات نکرد به سربند «گُلوَنی» زنان لر دست بزند چراکه گُلوَنی نماد غیرت ماست.

او تاکید کرد: گُلوَنی حمیت و غیرت قوم لر است. فرهنگی است که دست نخورده باقی مانده است. حتی انقلاب سفیدی که پهلوی می‌خواست آن را اجرا کند نمی‌توانست به اندازه سرسوزنی در لرستان رسوخ پیدا کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر ادامه داد: بزرگان ما گُلوَنی را به عنوان تاج و افتخاری بر سر می‌دانسته‌اند که نماد ملی لرستان نیز هست. همه محفل‌های فرهنگی مذهبی ما باید روی موضوع گُلوَنی کار کنند؛ چراکه گلونی هم زیبایی خاص خودش را دارد و هم موازین دین را رعایت کرده است.

وفایی با بیا ن اینکه هم فرد از پوشش گُلوَنی لذت می‌برد و هم اینکه ترویج دین و آیین صورت می‌گیرد، اضافه کرد: جای تاسف است که این نماد ملی و مذهبی ما فراموش شود و بی‌توجهی و فراموشی آن ظلمی به زنان لُرستان است و این پوشش زیبا را باید هر چه زود‌تر و منسجم‌تر احیا کنیم.

او اظهار کرد: با آنکه فشارهای روحی و روانی فراوانی تا به امروز به زنان لرستان تحمیل شده است، تهاجم فرهنگی نتوانسته به فرهنگ ناب ما رسوخ پیدا کند. من شخصاً سپاس‌گزارم از همه کسانی که به فکر احیای گلونی هستند.

وفایی عنوان کرد: با تمام وجود از این نماد ملی حمایت خواهیم کرد. حتی اگر لازم باشد شخصاً هزینه کنیم.

او با بیان اینکه یکی از وظایف مهم شورای شهر احیای فرهنگ بومی است، بیان کرد: روز گُلوَنی نمایشگر همه داشته‌های فرهنگی و بومی ما و سرآغازی برای دیگر گام‌های مثبت در این زمینه و احیای موضوعاتی مانند ورزش‌های بومی و محلی نیز می‌تواند باشد.

عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر خرم آباد ادامه داد: تاریخ ما نشان می‌دهد که ما مرکز تمدن و فرهنگ هستیم و همه ما نیز به صورت نمادین در این مراسم ماندگار شرکت خواهیم کرد.

وفایی با اشاره به فعالیت آموزشی‌اش در دانشگاه‌های استان، توضیح داد: موکلان ما، دوستان ما، جامعه جوان مخاطب ما در دانشگاه و هیات‌های ورزشی را نسبت به این حرکت مهم باخبر خواهیم کرد و آن‌ها را دعوت می‌کنیم تا در این همایش مردمی حضور به هم رسانند.

این عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر خرم آباد ادامه داد: هرکار لازمی را در این راستا انجام خواهیم داد و به تشکیل کمیته برگزاری گلونی کمک خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه قانون می‌گوید هر مصوبه‌ای که شورای شهر آن را تصویب کند برای سایر دستگاه‌ها نیز لازم الاجراست، عنوان کرد: از سایر دستگاه‌ها نیز دعوت می‌کنیم تا ‌‌نهایت همکاری و تعامل را در برگزاری ارزشمند روز گُلوَنی داشته باشند.


خبرگزاری تسنیم