رونمایی از سه اثر کتابخانه مجلس در پنجمین همایش تاریخ مجلس


1631 بازدید

رونمایی از سه اثر کتابخانه مجلس در پنجمین همایش تاریخ مجلس

ه نقل از روابط عمومی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، دکتر علی ططری، دبیر علمی همایش با اعلام این خبر گفت: همزمان با برگزاری پنجمین همایش تاریخ مجلس از سه اثر تازه منتشر شده کتابخانه مجلس رونمایی می‌شود. این سه اثر پژوهشی از جدیدترین آثار پژوهشی مرکز اسناد کتابخانه به شمار می‌آیند که با تلاش پژوهشگران این مرکز منتشر شده است. 

وی با اشاره به عناوین کتاب‌های منتشره عنوان کرد: «جنگ جهانی اول و دوم در ایران به روایت اسناد» اثر الهام ملک‌زاده، زهرا حامدی و زهرا علیزاده بیرجندی یکی از سه اثری است که رونمایی خواهد شد. اسناد مجموعه حاضر اعم از عریضه ها، شکایات، مکاتبات دولتی میان دستگاه‌های مختلف درگیر تبعات جنگ و... دارای نکات دقیق و ظریفی از روند حضور منفی و موثر دول متفق از جمله انگلستان و شوروی است که در قالب مجموعه‌ای از اسناد واصله از شهرهای مختلف ایران و یا پاسخ و گزارش‌های مجلس به شاکیان و متظلمین بوده است. 

ططری با اشاره به عنوان کتاب بعدی گفت: «اسناد قم در دوره پهلوی اول» به کوشش سید محمدحسین محمدی دیگر اثری است که همزمان با پنجمین همایش تاریخ مجلس رونمایی خواهد شد. این کتاب منتخبی از اسناد مربوط به قم در آرشیو کمیسیون عرایض مجلس شورای ملی در عصر رضاشاه است. اسناد مزبور از میان 276 پوشه عریضه ارسالی اهالی قم در فاصله دوره ششم تا دوازدهم مجلس شورای ملی انتخاب و گزینش شده است. 

سومین و آخرین کتابی که رونمایی خواهد شد «گزیده‌ای از اسناد کردستان مجلس اول تا پنجم شورای ملی» است که به کوشش اسماعیل شمس تدوین شده است. 

دبیر علمی همایش افزود: پیش از آن قرار بود «اسناد همدان در دوران مشروطیت» اثر جمشید مظفری نیز رونمایی شود که این اثر در مراحل پایانی چاپ و صحافی قرار دارد و در صورت آماده شدن از این کتاب نیز رونمایی خواهد شد. 

پنجمین همایش تاریخ مجلس 30 اردیبهشت ماه از ساعت 13 و 30 دقیقه تا 19 در تالار شهید مدرس (مشروطه) کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.


ایبنا