مستشرق ایران‌دوست یا عامل سیا


3991 بازدید

مستشرق ایران‌دوست یا عامل سیا
آرتور اُپهام پوپ عموماً به عنوان مورخ و مستشرق علاقمند به هنر و تاریخ ایران و به عنوان مؤسس انجمن آمریکایی هنر و باستانشناسی ایران که بعداٌ به موسسه آسیایی دانشگاه پهلوی تبدیل شد شناخته می‌شود. در اوایل دهه چهل ساواک با بررسی سوابق وی دریافته بود که او عامل (CIA) بوده و به عنوان متخصص امور اجتماعی با انجام منویات سیاسی آمریکا در ایران مبادرت به دخالت در امور کشور می‌کند همچنین با خارج کردن اشیاء تاریخی جهت شرکت در نمایشگاهها یا بررسی های علمی و سپس دیده شدن آنها در حراجی ها یا موزه های آمریکایی، اشتغال وی به دلالی عتیقه‌جات و آثار باستانی ایرانی نیز اثبات شده است. وی در 12 شهریور 1348 فوت کرد.

موضوع: مسافرت پروفسور پوپ به ایران

محل: تهرانطبق اطلاع به زودی پرفسور پوپ استاد دانشگاه ماساچوست آمریکا و عضو سازمان سیاسی آن کشور که متخصص در امور اجتماعی است به عنوان این که در اثر بازداشت اکرام معارف‌زاده کتابهایش در ایران خوب تبلیغ نشده و به فروش نرفته و در این موقع که جرج آلن هم در ایران است و روش سیاسی ایران تغییر کرده به ایران خواهد آمد. البته این شخص چندی قبل هم به ایران آمد و رفت کرد و همان کسی است که در شش ماهه دوم سال 39 به ایران آمد و قریب شش الی هشت ماه در ایران بود و مأموریت داشت در مورد پیشنهاد سفیر وقت آمریکا و وزیرمختار سفارت وقت آمریکا در اثر خدمتی که مرحوم منصور به آنها کرده بود و آنها از وزارت خارجه و سیاستمداران آمریکا خواسته بودند ایران با روش سیاست یک حزبی اداره شود و لیدر حزب نیز منصوب باشد مطالعه کند. مستر پوپ در مدت اقامت خود از کارگر ساده گرفته تا با رجال مهم ایران مستقیماً تماس گرفت و حتی در این مدت توقف، شش بار با احمد آرامش ملاقات نمود و نظرات او را که وارد به امور سیاسی ایران بود خواست (این موضوع را خود آرامش برای منبع تعریف کرده است). خلاصه به آمریکا مراجعت نمود و پس از تقدیم گزارش خود، سفیر وقت آمریکا به عنوان مرخصی به مدت دو هفته به آمریکا رفت ولی این سفر 70 روز طول کشید و سفیر آمریکا با دستورالعمل تازه‌ای وارد شد و به حضور شاهنشاه شرفیاب گردید و بلافاصله گروه مترقی منصور تشکیل گردید که همه ازجوانان و پیروان طرفدار آمریکا بودند و بلافاصله این دفتر و این گروه، وابسته به دفتر اختصاصی شاهنشاه اعلام شد. خلاصه انتخاباتی صورت گرفت و حزب ایران‌نوین به وجود آمد. حال این پرفسور پوپ به زودی به ایران خواهد آمد و سفر آن را نمی‌توان بی‌اهمیت دانست.

---------------------------

گزارش

درباره: مسافرت پروفسور پوپ به ایران

محترماً اداره دوم کل سوم اعلام نموده است پروفسور پوپ که از مستشرقین معروف آمریکائی و استاد دانشگاه ماساچوست آن کشور که در ضمن عضو سازمان (سیا) آمریکا می‌باشد قرار است تا قبل از پایان دی‌ماه سال جاری به ایران و احتمال دارد شرفیابی حاصل نماید.

ضمناً پیش‌بینی شده است چنانچه مشارالیه به ایران مسافرت نماید مسلماً برای آزادی احمد آرامش که از دوستان نزدیک وی می‌باشد اقدام خواهد نمود.

اقدامات انجام شده:

مسافرت یاد شده فوق به ایران از طریق اداره دوم عملیات و بررسی (321) به اداره کل هشتم و ساواک استان مرکزی اعلام گردیده است. مراتب استحضار معروض گردید.