«آیا آمریکا پیر شده است» و «پرس‌وجو» دو مستند جدید ایرانی درباره آمریکا


1221 بازدید

«آیا آمریکا پیر شده است» و «پرس‌وجو» دو مستند جدید ایرانی درباره آمریکا

بودجه آمریکا در جنگ با افغانستان ۱۴۰۰ میلیارد دلار بوده است. در سال ۲۰۱۲ یک میلیون و ۴۰۰ هزار جنین در آمریکا سقط شده است. «آیا آمریکا پیر شده است» و «پرس‌وجو» نام مستندهایی است که به این گزاره‌ها می‌پردازد.
 سلیم غفوری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در مورد مستندهای جدیدی که سازمان هنری رسانه‌ای اوج درباره آمریکا می‌سازد، گفت: سازمان اوج در حال تولید مستندی تک قسمتی با عنوان «آیا آمریکا پیر شده است» می‌باشد. این فیلم 52 دقیقه‌ای به معضلات داخلی آمریکا در زمینه های اقتصادی و اجتماعی و بحث پیرامون احتمال فروپاشی آمریکا می‌پردازد. اعلا قویسی، کارگردان لبنانی سازنده این اثر است.
وی همچنین از ساخت مجموعه مستندی کوتاه به نام «پرس‌وجو» خبر داد و افزود: این مجموعه متشکل از مستندهایی یک دقیقه‌ای است که به موضوعات مختلف جامعه آمریکا می‌پردازد. خانواده، اجتماع، جنگ افروزی، بودجه نظامی، میلیتاریسم، سقط جنین، آموزش و اقتصاد از جمله محورهای این مجموعه مستند است.
مدیر بخش مستند سازمان هنری رسانه‌ای اوج در تشریح یکی از قسمتهای مجموعه مستند «پرس‌وجو» گفت: در یکی از بخش‌های این مستند سوالی مبنی بر اینکه «بودجه نظامی آمریکا در جنگ افغانستان چقدر بود؟» مطرح می‌شود. بعد از نشان دادن تصاویری از جنگ افغانستان پاسخ این پرسش که 1400 میلیارد دلار است به مخاطبان نشان داده می‌شود.
غفوری اضافه کرد: برخی آمارها که در این مستند نمایش داده می‌شود غیر قابل تصور است. در سال 2012 در آمریکا یک میلیون و چهارصد هزار سقط جنین رخ داده است. این به این معنی است که دقیقه 3 مورد سقط جنین در آمریکا رخ داده است. همه این اطلاعات از منابع رسمی آمریکا استخراج شده است.


خبرگزاری تسنیم