آیا روابط اسراییل واروپا تیره تر میشود؟


1424 بازدید

  آیا روابط اسراییل واروپا تیره تر میشود؟

به گفته معاون وزیر امور خارجه اسرائیل اگر معامله ایی صورت نگیرد اسراییل بودجه ی مورد نیاز برای تحقیقات را از دست می دهد.اسراییل ناامیدی اروپا درباره توسعه شهرک نشینی را درک نمی کند.

بگفته معاون وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی برخورد اتحادیه اروپا باشرکتهای اسرائیلی فعال در کرانه باختری وقدس شرقی تحقیقات چند میلیون دلاری را بخطر میاندازد.
به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) بنقل از نت نیوز، الکین افزود:اسراییل و اتحادیه اروپا اگر نتوانند بر سر دستورالعمل جدید اتحادیه اروپا درباره فعالیت یادشده و شهرک سازی در سرزمینهای اشغالی به تفاهم برسند بروابط تجاری و تحقیقاتی فی مابین خسارت وارد میشود. ودوطرف با توجه به مناطقی که فلسطینیان خود را صاحب آن می دانند باید تا قبل از پایان ماه نوامبرضرب الاجل تعیین شده اتحادیه اروپا به راه حلی دست یابند.
زمانیکه اتحادیه اروپا طرح چند میلیون دلاری خود به نام افق 2020 را نهایی می کند. به گفته معاون وزیر امور خارجه اسرائیل اگر معامله ایی صورت نگیرد اسراییل بودجه ی مورد نیاز برای تحقیقات را از دست می دهد.
البته اروپا هم ازدانش اسراییلی بی بهره خواهد شد. الکین در مصاحبه ایی به رویترز گفت:اگر در حل این مشکل شکست بخوریم،مسیر آینده برای اسراییل و اتحادیه اروپا مسیر جدایی خواهد بود. وی افزود:"ما ملتی توسعه یافته هستیم،این اشتباهی بزرگ برای اروپاست که روابطش با مارا از دست بدهد".
یک مقام رسمی اتحادیه اروپا این هفته به اسراییل سفر کرد و قول داد که این اتحادیه تمام سعی خود را برای حل مشکل با بکند ولی تا کنون همه ی تلاش ها برای از بین بردن اختلافات شکست خورده است.
برغم روابط صمیمی دیپلماتیک و نظامی اسراییل با ایالات متحده،بزرگترین شریک تجاری اسراییل تا کنون اتحادیه اروپا بوده که محاسبه شده است سه قسمت از کل واردات و صادرات ها در ماه قبل مربوط به آنهاست.
با وجود پیوندهای عمیق تاریخی بین اسراییل و اروپا ، در سال های اخیر روابط این دو فراز و نشیب زیادی داشته است مخصوصا در لحن اروپائیان در انتقاد از شهرک سازی اسرائیل و اتحادیه اروپا می گوید: شانس صلح با فلسطینیان به خطر افتاده است. این موضوعات از جولای امسال آغاز شد که کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا اعلام کرد که از سال 2014 کمک های مالی به شرکتهای اسرائیلی فعال درکرانه باختری و قدس شرقی قطع خواهد شد.
وقتی این دستورالعمل علنی شد،اسراییل به شدت بوروکرات های اتحادیه اروپا را به دروغ گویی متهم کرد.و مقامات اتحادیه اروپا با تعجب از این پاسخ گفتند:اسراییل ناامیدی اتحادیه اروپا درباره توسعه شهرک نشینی را درک نمی کند.
یکی از مقامات ارشد اروپایی که خواست نامش فاش نشود گفت:این موضوع ماههاست که در جریان است.مشکل اینست که اسراییل زبان ما را نمی فهمد و احساس خطر می کنند. الکین که به سهم داشتن فلسطینیان اعتقاد ندارد در ادامه گفت: ما نمی توانیم افق 2020 را امضا کنیم.این مارا مجبور می کند که بین سازمان های خودمان تبعیض قائل شویم.
اتحادیه اروپا گفته است که این باعث تغییر دستورالعمل نخواهد شد ولی در حال بررسی راه هایی برای انعطاف پذیر کردن قوانین هستیم. یکی از مقامات اروپایی در صحبت هایش گفت،هیچ پیشرفتی درباره رسیدن به یک نقطه نظر مشترک محقق نشده است.


قدسنا