علی اکبر رنجبر کرمانی، پژوهشگر فاضل و پرکار عرصه تاریخ نگاری کشور، به دیار باقی شتافت


813 بازدید

علی اکبر رنجبر کرمانی، پژوهشگر فاضل و پرکار عرصه تاریخ نگاری کشور، به دیار باقی شتافت

علی اکبر رنجبر کرمانی، پژوهشگر فاضل و پرکار عرصه تاریخ نگاری کشور، به دیار باقی شتافت.

وی در سال 1338 در خانواده‌ای به دنیا آمد که از ابتدای نهضت امام خمینی حضوری انقلابی داشتند و پدرش از جانبازان قیام 15 خرداد بود. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گمنامانه خدمات برجسته‌ای ایفا کرد و در عرصه بهبود کیفیت آثار علمی در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، دائره المعارف بزرگ اسلامی و ... تأثیرگذار بود.

وی با ذهنی خلاق و تحلیل‌گر در مورد تحولات تاریخ معاصر  و نیز با تسلط بر زبان‌های انگلیسی و عربی که امکان تسلط وی بر اسناد و متون دیگر کشورها را نیز فراهم کرده بود، حوزه دانش خود را از مرزهای ایران گسترده‌تر کرده و آزاداندیشانه در چهارچوب روایت‌های رایج باقی نمی‌ماند.

از جمله آثار وی می‌توان به تألیف «عزت شیعه»، «روزشمار زندگی امام خمینی» و «مسی به رنگ شفق» و ترجمه «بررسی حق بازگشت فلسطینی‌ها» و «شهریور 1320» و ویرایش محتوایی و ادبی ده‌ها کتاب پرمخاطب همچون «شرح اسم»، «الف لام خمینی»، «بحران مشروطیت»، «قحطی بزرگ»، «رضانام تا رضاخان» و... اشاره کرد.

وی که به تلاش وافر شهره بود، در واپسین روزهای حیات در بستر بیماری در حال ویراستاری کتابی با عنوان «نشست تخصصی کودتای 1299» بود که خود یکی از محورهای مباحث مطرح شده در نشست را نیز بر عهده داشت.

ارتحال وی را به خانواده به ویژه پدر ارجمندش و نیز عموم اهالی دانش و قلم تسلیت گفته و آرزومندیم روحش با سرور آزادگان، حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) محشور باشد.