کتاب جدیدی از شهید مطهری


2456 بازدید

«خدا در زندگی انسان» عنوان پنج جلسه سخنرانی استاد شهید آیت‌الله مطهری در یکی از مساجد تهران در سال 1354 هجری شمسی است که در جمعی که بیشتر از قشر دانشجو و تحصیل‌کرده تشکیل می‌شده ایراد گردیده است. این مباحث معطوف به توحید عملی و آثار فردی و اجتماعی توحید است. استاد ابتدا اقسام توحید نظری را توضیح داده و توحید عملی را لازمه توحید نظری شمرده اند. البته ایشان به طور جداگانه مباحث مستقلی را با عنوان «خدا در اندیشه انسان» - که همان توحید نظری است – در قالب چند جلسه سخنرانی ارائه داده‌اند که همزمان با این کتاب به چاپ رسیده است. از دیدگاه استاد مطهری سلامت روانی، نخستین اثر توحید در زندگی انسان است.

 

در ادامه توضیح داده‌اند که اندیشه و اراده دو رکن اساسی شخصیت آدمی است که اگر بر پایه ایمان به خدا باشد انسان راه سعادت را خواهد پیمود. در بخش دیگر این کتاب این مطلب بیان شده است که ریشه تحولات و انقلابهای گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... را باید انقلاب فکری و فرهنگی دانست. البته استاد شهید شرایط عینی و ذهنی را به عنوان عامل دخیل در اندیشه و تفکر نفی نمی‌کنند؛ اما معتقدند که برخلاف نظریه مارکسیسم تفکر لزوما ساخته و پرداخته شرایط عینی و ذهنی نیست، بلکه انسان می‌تواند علی‌رغم این شرایط، تفکری آزاد و مطابق فطرت حقیقت طلب خود داشته باشد.

شایان ذکر است که چون ایراد این جلسات سخنرانی مقارن ایام فاطمیه بوده است، استاد شهید در پایان جلسات، ضمن ذکر مصیبت، نکات آموزنده‌ای از حیات طیبه حضرت صدیقه کبری (سلام‌الله علیها) را بیان نموده‌اند که می‌تواند درسی برای امروز ما از نظر سبک ذکر مصیبت برای آن بانوی بزرگوار باشد.

این کتاب همچون سایر آثار آن متفکر شهید، متقن و غنی و دارای بیانی روشن و رسا و بسیار مفید و تأثیرگذار است و مطالعه آن برای همه اقشار جامعه از نظر فکری و معنوی مفید و آموزنده است.

این کتاب توسط انتشارات صدرا (مرکز نشر آثار استاد شهید آیت‌الله مطهری) در 112 صفحه با قیمت 30.000 ریال در آستانه سالگرد شهادت آن استاد بزرگ منتشر شده است.


فردانیوز