اندیشکده بنیاد شورای امنیت آمریکا بررسی کرد


966 بازدید

اندیشکده بنیاد شورای امنیت آمریکا بررسی کرد

تاثیر سوء عملکرد و سیاست‌های به شدت حزبی در تعطیلی دولت آمریکا
بنیاد شورای امنیت آمریکا با اشاره به مخالفت جمهوریخواهان با قانون خدمات درمانی اوباما و بهره‌گیری سیاسی دموکرات‌ها از تعطیلی دولت،‌ درباره تبدیل سوء عملکرد به یک هنجار جدید در سیاست آمریکا، ابراز نگرانی کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، «بنیاد شورای امنیت آمریکا» در گزارشی با این عنوان که «آیا سوء عملکرد، یک هنجار جدید در سیاست آمریکا است»، نوشته است که همزمان که بحران سیاسی آمریکا بر سر تامین بودجه دولت فدرال وارد دومین هفته خود شده است، برخی از تحلیلگران از تبدیل سوء عملکرد و بن بست فلج کننده به یک هنجار جدید در سیاست آمریکا متحیر شده اند.
در این گزارش با اشاره به افزایش سرخوردگی مسئولان اصلی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا از تعطیلی دولت واشنگتن، آمده است که «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا امیدوار است که تعطیلی دولت نهایتا «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و متحدان دموکرات او را به پای میز مذاکره درباره مسائلی از جمله قانون خدمات درمانی رئیس جمهور و هزینه های کلی دولت آمریکا بکشاند.
بر اساس این گزارش، اما دموکرات ها و از جمله اوباما همچنان برای مذاکره مقاومت می کنند و از این که جناحی از جمهوریخواهان محافظه کار در مجلس نمایندگان آمریکا تمایل دارند تا دولت را تعطیل کنند تا به زور از کاخ سفید امتیاز بگیرند، عصبانی هستند.
اوباما در این باره خطاب به جمهوریخواهان اعلام کرده است که: شما با گذاشتن تفنگ روی سر یک نفر دیگر، مذاکره نمی کنید و بدتر از همه این است که این تفنگ با تهدید به تعطیل کردن دولت، روی سر مردم آمریکا گذاشته شده است.
در این گزارش آمده است که قانون خدمات درمانی اوباما موسوم به «اوباماکِر» در سال 2010 میلادی اجرایی شد؛ جمهوریخواهان تلاش کردند تا یا از طریق حذف بودجه اجرای این قانون و یا مسدود کردن آن، مانع از اجرای قانون خدمات درمانی اوباما شوند اما در هر حال شکست خوردند.
قانون خدمات درمانی اوباما همچنین به یک شعار برای گروه های محافظه کار «تی پارتی» در سراسر آمریکا تبدیل شده است؛ تی پارتی گروهی است که قانونگذاران جمهوریخواه در شرایط فعلی برای انتخاب مجدد خود به آن وابسته هستند.
در ادامه این گزارش به اظهارات «لری ساباتو» تحلیلگر دانشگاه «ویرجینیا» اشاره شده که گفته است ریشه جنگ جاری پیرامون قانون خدمات درمانی رئیس جمهور آمریکا، این حقیقت است که این قانون صرفا با آرای دموکرات های کنگره آمریکا به تصویب رسیده است.
این استاد آمریکایی اعلام کرده است که وقتی اجرای یک برنامه گسترده و جدید مانند قانون خدمات درمانی اوباما با اختلاف دو حزبی روبرو می شود، قطعا اختلاف ادامه دار دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر سر این برنامه، تضمین شده است.
بر اساس آنچه در ادامه این گزارش آمده است، جمهوریخواهان محافظه کار آمریکا می گویند که تمایل آنها برای تعطیل کردن دولت واشنگتن، منعکس کننده دیدگاه بیشتر رای دهندگان آنهاست که خواستار اتخاد یک موضع تهاجمی تر از سوی نمایندگان خود در کنگره علیه اوباما و طرح خدمات درمانی وی هستند.
از طرف دیگر، به نظر می رسد که دموکرات ها در حمایت از رئیس جمهور و قانون خدمات درمانی وی با یکدیگر متحد هستند و تعطیلی دولت واشنگتن را نیز به عنوان فرصتی برای بهره گیری سیاسی خود در انتخابات میان دوره ای آمریکا تصور می کنند.
با این وجود، برخی از تحلیلگران سیاسی نگرانند که زور آزمایی های فزاینده بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کنگره آمریکا، به یک هنجار و وضعیت عادی و جدید در سیاست این کشور تبدیل شود.
«جان فورتیر» از مرکز سیاست دو حزبی آمریکا در واشنگتن بر این باور است که دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا بیش از آنکه روی تلاش برای توافق با یکدیگر متمرکز شوند، روی تقویت پایه های سیاسی خود تمرکز کرده اند.
علاوه بر این، این نگرانی نیز وجود دارد که این دوره جدید و بیش از حد حزبی در سیاست آمریکا،‌ تاثیرات پیش بینی نشده ای روی اقتصاد ملی و همچنین دولت‌های محلی و ایالتی این کشور داشته باشد.
در پایان این گزارش آمده است که حدود یک سال تا زمان برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در سال 2014 میلادی فرصت باقی مانده است و رای دهندگان آمریکایی بار دیگر فرصت خواهند داشت تا یا درخواست خود برای تغییر در نوع اداره کشورشان را مطرح کنند و یا اینکه آینده ای مبهم و نامعلوم را از سوی رهبران سیاسی کشورشان بپذیرند.
این گزارش در شرایطی منتشر می شود که با گذشت 9 روز از تعطیلی دولت واشنگتن، جمهوریخواهان و دموکرات های کنگره آمریکا هنوز نتوانسته اند اختلافات خود را در مسیر تصویب قانون بودجه جدید برای سال مالی جدید واشنگتن کنار بگذارند و این در حالیست که صرف نظر از تعطیلی دولت آمریکا به دلیل عدم توافق بودجه در کنگره این کشور، اعتبار مجوز قرض گیری دولت آمریکا نیز تا 17 اکتبر به پایان می رسد و اگر تا آن زمان سقف بدهی این کشور توسط کنگره افزایش پیدا نکند، آمریکا ورشکست خواهد شد.


فارس،