امام خمینی مکتبی مبتنی بر اخلاق پایه گذاری کرد


1434 بازدید

امام خمینی مکتبی مبتنی بر اخلاق پایه گذاری کرد

خمین – معاون فرهنگی و هنری موسسه تنظیم و نشر آثار آمام خمینی (ره) گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی از منظر فکری مکتبی عرفانی و فلسفی بنیانگذاری کردند که مبتنی بر اخلاق است.
 
حجت الاسلام والمسلمین ˈمحمدرضا حشمتیˈ روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خمین افزود: امام شخصیتی علمی، فقی و عرفانی بود و در دنیای اسلام نظریه جدیدی مطرح کردند که در بعد سیاسی مبتنی بر وحدت جهان اسلام است.

وی اظهار کرد: تئوری اصلی امام وحدت جهان اسلام است و بعد از انقلاب اسلامی ما به دنیای اهل سنت نیز نزدیک شدیم.

حشمتی ادامه داد: نیاز است که متفکران و اندیشمندان، آثار فقهی و فکری امام را که در 22 جلد صحیفه منتشر شده مورد تحقیق قرار دهند.

وی با اشاره به ضرورت تدوین اندیشه های امام (ره) در جامعه گفت: انقلاب اسلامی ایران نهضتی است که با محوریت امام و اندیشه های ایشان در جهان معاصر و قرن حاضر رخ داد و نام و آوازه آن در تمام دنیا طنین انداز شده است.

حشمتی گفت: بنابر این هر انسان متفکر و اندیشمندی که دغدغه مسائل انسانی، بین المللی و جهانی را دارد لازم است همان طور که در مورد مسائل مختلف مانند سیاست به مطالعه اندیشه های سیاسی اجتماعی فیلسوفان بزرگی همچون افلاطون و سقراط می پردازد، اندیشه ها و شخصیت امام را نیز مطالعه و جست و جو کند.

وی با بیان اینکه باید عناصر محوری تفکر فلسفی، سیاسی و اجتماعی حضرت امام (ره )در جامعه تبیین شود، اظهار کرد: زندگی امام و روح متعالی آن عزیز سفرکرده در بردارنده نکاتی است که برای جوانان جذابیت دارد که یکی از آنها این است که رهبری در کمال سادگی و زهد کامل بتواند راهبر باشد.