حمایت آیت‌الله بروجردی از آیت الله کاشانی


610 بازدید

 آیت‌الله بروجردی در نوع عملکرد سیاسی خود با آیت‌الله کاشانی اختلاف داشت، ولیکن هرگز این اختلاف را بروز نمی‌داد. آیت‌الله خاتم یزدی در خاطراتش به این مساله اشاره دارد:
هنگامی که آقای کاشانی، ریاست مجلس را برعهده داشت، برای ملاقات با بعضی از بزرگان هم وارد این شهر شدند و‌به دیدار مرحوم آقای بروجردی رفتند. معروف است که در این ملاقات سخنانی بین این دو رد و بدل می‌شود؛ اما مرحوم بروجردی به جهت پیری و سنگینی گوش متوجه بعضی از سخنان آقای کاشانی نمی‌شود، به همین خاطر مرحوم آقای کاشانی می‌گوید: خوب است حضرت آقا برای بهتر شنیدن سمعک بگذارند! اما آقای بروجردی که چندان با افکار و عملکرد ایشان در صحنه سیاست موافق نبودند، در جواب می‌گویند: بعضی از حرف‌ها را انسان نشنود، خیلی بهتر است.(1)
بی‌توجهی به مادیات
آیت‌الله کاشانی انسانی وارسته و به دور از علایق مادی بود؛ به طوری که پس از کودتا، یک خانه مسکونی نیز نداشت. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی گرامی دراین‌باره می‌گوید:
آقای کاشانی در اواخر عمر وضع بسیار بدی داشت. منزلش اجاره‌ای بود. شاه بشدت به ایشان حساس بود اذیت‌هایی در مورد کاشانی اعمال می‌کرد. از جمله این که شنیدم آب و برق منزل را قطع کردند و حتی صاحب منزل را وادار کردند که از آقای کاشانی بخواهد منزل را تخلیه کند. به هر حال آقای کاشانی مستاصل مانده بود و امکانات مادی نداشت و این از دیانت و پارسایی آن مرد بزرگ بود. کسی که در زمان شاه، رئیس مجلس بود و در معرض مسائل مختلف مادی قرار می‌گرفت؛ اما ایشان از همه این مسائل بری بود. وقتی این مرد کناره گرفت، نتوانست حتی یک خانه برای خودش بخرد.(2)
حمایت آیت‌الله بروجردی از کاشانی
ولی وقتی مرحوم آیت‌الله بروجردی که مشی سیاسی او با کاشانی تفاوت داشت از عسرت و تنگدستی مرحوم کاشانی باخبر شد، به حمایت از او پرداخت؛ برایش خانه‌ای تهیه کرد و مستمری نیز تعیین فرمود. در این زمینه نیز حجت‌الاسلام والمسلمین گرامی می‌گویند:
مرحوم کاشانی خط‌مشی جدا از آقای بروجردی داشت و سیاسی بود. با همه این احوال، آیت‌الله بروجردی پس از کودتای 28 مرداد از ایشان حمایت کردند... ناقل گفت: آقای بروجردی مشغول وضو گرفتن بود که حاج احمد آقا را صدا کرد و گفت فردا صبح 25 هزار تومان می‌بری برای آقای کاشانی. باید اقدام کنی و خانه اجاره‌ای ایشان را برایشان بخری... در مخارج زندگی هم آقای بروجردی به مرحوم کاشانی کمک می‌کرد و پولی مرتب به صورت ماهانه برای آقای کاشانی می‌فرستاده است.(3)
پی نوشت:
1 - خاطرات آیت‌الله خاتم یزدی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تهران، ص 62
2 – همان ، ص 126‌
3 - محمدرضا احمدی، خاطرات آیت‌الله گرامی، ص 126 125