به یاد استاد شهید کامران نجات اللهی


 به یاد استاد شهید کامران نجات اللهی

روزنامه اطلاعات نوشت:فاطمه نجات اللهی مادر استاد شهید کامران نجات اللهی با ارسال پیامی از ملت قهرمان ایران، روحانیان، سندیکای نویسندگان و خبرنگاران، استادان و دانشجویان غیوری که در مراسم یادبود استاد شهید نجات اللهی شرکت کرده اند و ابراز همدردی کرده اند سپاسگزاری کرد.

در این پیام همچنین آمده است: ایران بیشه شیران و مرکز دلیران است، دل هر سنگی که می شکافیم قلب دلیری از ایرانیان در آن می بینیم، هر مشت خاکی که بر می داریم روح جانداری در آن می نگریم، ترانه جویبار خروش دلاوران را بگوش می سپارد، لاله های سرخ فام حکایت از رخساره های خونین جنگ آوران می کند.

آفرین بر آن رادمردان و جوانان پرشور و غیوری که با خون سرخ خود دامان دماوند و الوند را پر از گل سرخ نمودند.

درود بر روان پاک آن شهدای غرقه بخون و گلگون کفن که در تشییع جنازه فرزند شهیدم کامران نجات اللهی و در زیر رگبار مسلسل جان باختند. درود بر آن رادمردان دلیری که در دورترین نقاط ایران برای بزرگداشت شهادت استاد قهرمان و مبارز خود در جوش و خروش و تظاهرات خونین فرو رفتند و دهها قربانی و صدها زخمی بجای گذاشتند. این شهیدان خفته بخون زنده و جاویدانند و بر سر خوان خدا میهمانند.

این بیانیه می‌افزاید: این شهید بزرگ اندیش و مبارز همزمان با اوجگیری مبارزات علیه رژیم منحوس پهلوی فعالیت‌های انقلابی خود را آغاز کرد و با تدبیر و دور اندیشی در تحصن دانشگاهیان و مردم مبارزه در اعتراض به تعطیلی دانشگاه‌ها، شرکت نمود.

کامران نجات‌اللهی، استاد دانشکده پلی‌تکنیک تهران، در حمله مأمورین نظامی به تحصن استادان دانشگاه‌ها در وزارت علوم کشته شده است.

به گفته خبرگزاری‌ها، عوامل حکومت نظامی برای شکستن اعتصاب استادان دانشگاه به وزارت علوم حمله کرده بودند که در جریان این حادثه کامران نجات‌اللهی، استاد جوان دانشگاه کشته شد.

به نوشته نشریه ایرانشهر، دکتر نجات‌اللهی هنگامی که مشغول سخنرانی برای متحصنین در وزارت علوم بود، کشته شد.

دولت اعلام کرد، هنگامی که وی سرش را از پنجره بیرون آورده بود، تصادفاً مورد اصابت گلوله قرار گرفت، اما ایرانشهر ادعا کرد بنا به گزارش منابع موثق وی از پنجره ساختمان روبه‌رویی مورد هدف گلوله قرار گرفته و سرهنگ شاه‌بیگی وی را با شلیک اسلحه کمری عمداً کشته است.

تحصن وزارت علوم پس از کشته شدن کامران نجات‌اللهی و دستگیری متحصنین شکسته و آنان دستگیر شدند. در مراسم تشییع جنازه استاد نجات‌اللهی، هزاران نفر شرکت داشتند که در این مراسم دست کم پنج نفر کشته و ۱۳۰ نفر مجروح شدند.

لازم به تذکر است که استادان دانشگاه‌های تهران با تجمع در ساختمان وزارت علوم، خواستار خروج گارد از دانشگاه شده بودند.

کامران نجات اللهی سال 1345 در رشته راه و ساختمان وارد دانشگاه علم و صنعت شد. برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری به دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک) رفت و پس از اخذ مدرک دکتری، در دانشگاه به تدریس پرداخت.

وی همزمان با اوجگیری مبارزات علیه رژیم پهلوی فعالیت‌های انقلابی خود را آغاز و در تحصن دانشگاهیان و مردم مبارز در اعتراض به تعطیلی دانشگاه‌ها، شرکت کرد.

سرانجام روز پنجم دی ماه 1357 وقتی نیرو‌های رژیم پهلوی به حلقه تحصن استادان دانشگاه حمله کردند، دکتر کامران نجات اللهی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.


روزنامه اطلاعات