دهم فروردین همه پرسی جمهوری اسلامی یک روز سرنوشت ساز


دهم فروردین همه پرسی جمهوری اسلامی یک روز سرنوشت ساز

اشاره:

در نوشتار پیش رو سعی شده است  ضمن بررسی حماسه حضور مردم ایران در شکل گیری یوم الله 12 فروردین 1358 ماهیت  نظام جمهوری اسلامی ایران را بررسی کنیم .

در روزهای دهم و یازدهم  فروردین 1358 به فاصله کمتر از 50 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی  یک همه پرسی عمومی،در سراسر ایران برگزار شد. نتیجه این همه پرسی تاریخی در روز 12 فروردین اعلام شد که با استناد به آراء اکثریت قریب به اتفاق مردم، بیش از 98 درصد شرکت کنندگان در همه پرسی، به تأسیس جمهوری اسلامی در ایران رای دادند.

دردوازدهم فروردین سال 1358 تشکیل نظام جمهوری اسلامی بصورت رسمی در ایران اعلام گردید و بدین ترتیب یکی از وقایع مهم و شگفت‌انگیز تاریخ معاصر ایران که نقش گسترده‌ای در تغییر مناسبات سیاسی در منطقه و جهان داشت، در نیمه دوم قرن بیستم شکل گرفت .

 

امام خمینی دوازدهم فروردین را یوم الله خواند

در تقویم تاریخ انقلاب اسلامی ایران، روزهای پرافتخاری برای مردم ایران ثبت شده است؛ یکی از آن روزها، که بفرموده امام خمینی (ره) از ایام الله است، روز 12 فروردین سال 1358 می باشد؛ این روز برای مردم ایران یادآور استقرار حکومت الهی در سرزمین ایران اسلامی است.

یوم الله 12 فروردین سال 1358، یادآور حماسه پرافتخار حضور مردم ایران در صحنه انتخابات نیز بشمار می رود. زیرا در این روز نتایج  حماسه ای که در آن میلیونها ایرانی از اقشار مختلف جامعه، در روزهای دهم و یازدهم فروردین 1358 آفریده بودند ، اعلام شد. اکثریت قاطع مردم ایران  بصورت  یکپارچه در پای صندوق آراء علیه طاغوتیان صف کشیدند و به نظام جمهوری اسلامی «آری» گفتند و وحدت و همبستگی ملی و مشارکت عمومی خویش را به منصه ظهور جهانیان رساندند.

به همین مناسبت یوم الله 12 فروردین سال 1358، روز اعلام نتایج همه پرسی، به عنوان روز جمهوری اسلامی به جهانیان معرفی شد. در واقع مردم ایران در روزهای دهم تا یازدهم فروردین  به ندا و رهنمود تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، مبنی بر این که «فقط جمهوری‎ اسلامی، نه‎‎‎‎ یک‎‎ کلمه کم‎ نه یک کلمه زیـاد»، لبیک گفتند و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک الگوی موفق از نظام مردم سالاری دینی به جهانیان معرفی کردند.

آری یوم الله 12 فروردین سالروز استقرار نظام جمهوری اسلامی و تجلی اراده مردم ایران است. یوم الله 12 فروردین، سالروز تولد اولین نظام مردم سالار دینی در جهان، روز رویش آیه های سبر انقلاب اسلامی، روز حاکمیت استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در ایران است.

 

رهنمود امام خمینی :تثبیت نظام از طریق مراجعه به مردم در حداقل زمان ممکن

بعد از آن که انقلاب اسلامی ایران با رهبری های حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) و به دست ملت ایران به پیروزی رسید و توانست حماسه عظیم در بهمن ماه 57 خلق کند و به حیات ننگین پهلوی و سلطه ظالمانه مستکبران پایان بخشد، دشمنان انقلاب اسلامی و استکبار جهانی درصدد آن برآمدند تا تمامی امکانات و تجهیزات خود را برای شکست این نهضت الهی، به کار برند.

اما مردم انقلابی ایران که از خط سرخ نهضت حسینی سرمشق گرفته بودند و توانسته بودند با شکست هیمنه طاغوت و استکبار، کنگره های قصر 2500 ساله سلطه طاغوتیان را فرو بریزند، به پیروی از بنیانگذار نهضت و ندای آسمانی «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقو» و با عنایت به تحقق وعده الهی، که مستضعفین ارض را بر مستکبرین غلبه خواهیم داد و آنان را امام و پیشوا قرار می دهیم، به ندای خمینی کبیر لبیک گفتند و به اتفاق آراء به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند.

آری در یوم الله 12 فروردین سال 1358،  با اعلام قاطع رای مردم ایران یعنی تنها با گذشت  50 روز از پیروزی انقلاب در ایران ، مردم انقلابی در راستای تحکیم ارکان انقلاب اسلامی، با تصمیم قاطع و اکثریت قریب به اتفاق 2/98 درصد آراء با وحدت، یکدلی و یکپارچگی کم نظیر خود به جمهوری اسلامی ایران رسما مهر تایید زدند و با استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران به جهانیان اثبات نمودند که این نظام ریشه در عمق روح و جان ملت ایران دارد و بر همین اساس می تواند تا تحقق کامل استقلال و سربلندی ایران اسلامی و فراهم نمودن زمینه های حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) و حکومت مستضعفان بر جهان، به حیات پربرکت خویش ادامه دهد و انقلاب خمینی (ره) را به انقلاب حضرت مهدی (عج) پیوند دهد و پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را به دستان مبارک حضرت صاحب الامر (عج) بسپارد.

با چنین حرکتی درواقع تداوم حرکت انقلاب اسلامی  در قالب یک نظام سیاسی جدید به تثبیت و استقرار رسید. جهان برای اولین بار شاهد تشکیل یک نظام سیاسی مبتنی بر اعتقادات اسلامی در یک کشور  بود.

 

پیام امام خمینی به مناسبت روز جمهوری اسلامی:

حضرت امام خمینی (ره) در دوازدهم فروردین 1358 پس از تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در پیامی چنین اظهار داشتند:

«بسم الله الرحمن الرحیم

ونرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثین صدق الله العلی العظیم

(خداوند تعالی وعده فرموده است که مستضعفین ارض را به امید و توفیق خودش به مستکبرین غلبه دهد و آنها را امام و پیشوا قرار دهد. وعده خداوند تعالی نزدیک است.)

من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی که با استکبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملت های مستضعف نمود و با برقراری جمهوری اسلامی وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت جمهوری اسلامی را اعلام می کنم .

به دنیا اعلام می کنم که در تاریخ چنین رفراندومی سابقه ندارد، که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق ها هجوم آورده و رای مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله دان تاریخ دفن کند. من از این همبستگی بی مانند که جز مشتی ماجرا جو و بی خبر از خدا همه و همه به ندای آسمانی « واعتصموا بحبل الله جمیعا » لبیک گفتند و با تقریبا اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر می کنم.

مبارک باد بر شما روزی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقت فرسا، دشمن غول صفت و فرعون زمان را از پای در آوردید و با رای قاطع به جمهوری اسلامی، حکومت دل الهی را اعلام نمودید. حکومتی که در آن جمع اقشارملت با یک چشم دیده می شوند و نور عدل الهی بر همه و همه به یک طور می تابد و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می بارد ...

... صبحگاه 12 فروردین که روز نخستین حکومت الله است از بزرگترین اعیاد ملی و مذهبی ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگهدارند، روزی که کنگره های قصر 2500 ساله حکومت طاغوتی فروریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بر بست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست جانشین آن گردید. هان ای ملت عزیز که با خون جوانان خود حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری کنید و در تحت لوای اسلام و پرچم قرآن، عدالت الهی را با پشتیبانی خود اجرا نمایید ...» (صحیفه نور، ج 3، ص 483 )

تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران  از آن جهت مهم به شمار می‌رود که بدانیم در آن زمان  تقریبا تمامی تحولات و اجتماعات موثر جهان معاصر به جز انقلاب اسلامی ایران، به یکی از دو بلوک شرق و غرب وابستگی داشته است و البته باید در نظر داشته باشیم که نهضت اسلامی در ایران اولا زمانی به پیروزی رسید که دین و معنویت از فرایند سیاست و قدرت حذف شده بود؛ ثانیا انقلاب اسلامی ایران صرفا در مرحله براندازی رژیم قبل متوقف نگردید، بلکه برای شیوه زندگی و اداره انسان و جهان به ارائه طرح و برنامه در قالب یک نظام جمهوری اسلامی مبادرت کرد. از این رو، تشکیل جمهوری اسلامی ایران معرفی یک الگو حکومت داری به سبک جدید به جهانیان بود .

با این وصف، شناخت چیستی و اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران  خود بخش مهم از طراحی و مهندسی نقشه راه فردا می‌باشد، زیرا بی‌شناخت ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران  در طراحی نظام‌ها و ساختارهای آن در حوزه‌های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ... دچار انحراف و یا التقاط خواهیم شد

نظام جمهوری اسلامی ایران  به اذعان کارشناسان و صاحب‌نظران یک پدیده، برنامه و گام برای حرکت دادن بشریت به سمت نقطه موعود وعده الهی درقرآن است. جمهوری اسلامی ایران ادامه دهنده  بعثت همه انبیا و مجاهدت‌هایی که در طول تاریخ در راه خدا انجام شده است.و در نهایت  مقدمه تحقق جامعه عدل اسلامی بشمار می رود.  همه اینها مقدمه ای برای رهایی همه بشریت  از ظلم و جور استبداد و استعمار است. همچنین کسب استقلال کشورهای تحت سلطه استکبار جهانی و مخالفت با هر گونه وابستگی به نظام های الحادی درجهان بشمار می رود.

نظام جمهوری اسلامی محصول انقلاب اسلامی که برگرفته از آیات نورانی قرآن و باورهای عمیق اسلامی است. فریاد بلند بشریت امروز علیه ظلم و بی‌عدالتی است. جمهوری اسلامی ایران  خروش ملت ایران برای برپایی یک نظام سیاسی متعالی و عالمانه و متعهدانه است. این نظام مقدس  از روز بنیانگذاری توسط امام خمینی (ره) و تداوم راه امام توسط آیت الله خامنه ای در مسیر تعالی همه انسانهای روی کره زمین بوده و هست. امروز در ادامه همان مسیر ترسیم شده نظام جمهوری اسلامی پیام‌آور عشق، برادری و همکاری صمیمانه با همه دنیا و ملل جهان است. این نظام اسلامی با وجود همه کاستی ها و کارشکنی ها ،  پیام‌آور دوستی، پاکی و سلامت و صلح و آرامش برای همه جهان است.

همچنین دست‌آوردهای علمی جمهوری اسلامی ایران در توسعه فن‌آوری در کشور  در حوزه‌های فن‌آوری هسته‌ای، صنایع نظامی، صنایع موشکی و مخابراتی، فن‌آوری نانو تکنولوژی و فن‌آوری سلول‌های بنیادی، جهان را به حیرت و تحسین وادار ساخته است.

نظام جمهوری اسلامی ایران  محصول تمنای ملتی است که فراتر از مدینه مدرنیته، جامعه‌ای مبتنی بر مدنیت نبوی و تمدنی مبتنی بر توحید را دنبال می‌کند. به همین دلیل باید گفت جمهوری اسلامی ایران از نتایج سحر انقلاب اسلامی است. باید تا طلوع آرمان‌های آن به جد و جهدی انقلابی، بکوشیم تا باری دگر در زیر چتر وحدت و اتحاد همه دلسوزان انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی را هر روز بارورتر سازیم تا بنیان تمدن  اسلامی جدید منصه ظهور پیدا کند.


موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی