انتشار چهار مجلد از مجموعه 10 جلدی «انقلاب اسلامی»


1680 بازدید

انتشار چهار مجلد از مجموعه 10 جلدی «انقلاب اسلامی»

مدیر موسسه قدر ولایت به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: چهار جلد از مجموعه 10 جلدی «تاریخ انقلاب اسلامی» منتشر شد.

احمد عطایی از «دولت موقت از تشکیل تا استعفا»، «قانون اساسی از پیش‌نویس تا بازنگری» ، «بنی‌صدر از انتخاب تا سقوط» و «آشوب‌ها، ترور‌ها و کودتا‌ها» به عنوان چهار اثر منتشر شده نام برد و افزود: سه مجلد از این مجموعه 10 جلدی مراحل ویرایش و سه مجلد دیگر نیز در حال دریافت مجوزند. با توجه به این‌که کتاب‌ها رویکر تاریخی دارند، احتمالا باید مدت بیشتری در انتظار دریافت مجوز باشند.

وی با بیان این‌که تا پایان سال جاری (1392) احتمال انتشار سه جلد دیگر این مجموعه نیز وجود دارد، گفت: امیدواریم بتوانیم هر 10 جلد «تاریخ انقلاب اسلامی» را تا بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر کنیم. همچنین امیدواریم که در سال‌روز پیروزی انقلاب بتوانیم از مجلدات منتشرشده رونمایی کنیم.

مسوول موسسه قدر ولایت درباره نحوه تدوین و نگارش این مجموعه توضیح داد: کار تدوین و پژوهش این اثر از حدود 2 سال گذشته (1390) بر عهده پنج نفر از پژوهشگران حوزه انقلاب اسلامی و به سرپرستی ابوالحسن محمدیان بوده است.

وی افزود: این مجموعه در دو بخش ارایه خواهد شد. بخش نخست آن که 10 جلد اثر را در بر می‌گیرد،  به رهبری امام خمینی (ره) از آغاز انقلاب تا زمان رحلت ایشان (1368) می‌پردازد و دومین بخش به زمان رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خواهد پرداخت.

عطایی با بیان این‌که به موضوع انقلاب اسلامی از بعد ساختاری و موضوعی پرداختیم، گفت: دلیل این نوع پرداخت در نگارش آثار، این بود که پژوهشگران بتوانند با توجه به موضوع‌های مهم در سال‌های نخستین انقلاب اسلامی که ساختار آن را تحت تاثیر قرار داده‌اند یا قصد تحت آن را داشته‌اند، به کتاب‌های «تاریخ انقلاب اسلامی» مراجعه کنند.

وی ادامه داد: موضوع‌بندی و ساختار‌بندی بر اساس مطالعات شکل گرفت و سپس اولویت‌بندی و بر مبنای ساختار نظام شاخص‌گذاری شد.


ایبنا