پاسخ جالب امام به ادعای شاه درباره روحانیون چه بود؟


1572 بازدید

پاسخ جالب امام به ادعای شاه درباره روحانیون چه بود؟

سید محمد صادق قاضی طباطبایی همرزم حضرت امام و آیت‌الله طالقانی در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس در مورد خاطرات خود از حضرت امام اظهار داشت: ساواک قبل از 12 خرداد (عاشورا) اقداماتی انجام داد که امام خمینی(ره) را به سکوت وا دارد اما امام تسلیم این فشارها نشد و اعلام کرد در عصر عاشورا سخنرانی خواهد کرد.

 وی افزود: امام در عصر عاشورا سخنرانی جالبی کرد و در پاسخ به شاه که روحانیون را مفت‌خور خواند، فرمودند: من شما را نصیحت می‌کنم. ما که آیت‌الله بروجردی از دنیا می‌رود 600 هزار تومان بدهی دارد؟! ایشان مفت‌خور است؟. ما که آیت‌الله حائری از دنیا می‌روند و آقا زاده‌های ایشان شام نداشتند بخورند؟! ایشان مفت خورند؟ اما آن‌هایی که در کاخ‌ها زندگی می‌کنند و بانک‌های خارجی را پر از پول کردند مفت خور نیستند؟!. دنیا باید قضاوت کند چه کسی مفتخوار است؟

طباطبایی ادامه داد: بعد از این سخنرانی ماموران صبح فراد قبل از اذان صبح، به خانه امام حمله کردند و امام از ماموران خواست اجازه بدهد نماز بخواند اما ماموران اجازه ندادند و امام فرمود نماز را در ماشین پشت به قبله خواندم. بعد از دستگیری امام در شهرهای مختلف از جمله قم و تهران مردم تظاهرات کردند.

 وی ادامه داد: امام در دهه اول محرم هر شب محرم به یکی از تکایا می‌رفتند. و احتیاط می‌کردند تا مردم گله مند نباشند که امام فقط به یک تکیه می‌روند.

 طباطبایی ادامه داد: پدرم هر هفته در منزل روضه برگزار می‌کردند که همه علما از جمله حضرت امام شرکت می‌کردند. علامه طباطبایی زمانی که محرم می‌آمد قسمت قدیمی ساختمان می‌نشستند و می‌گفتند: این آجر‌ها بوی امام حسین (ع) می‌دهند.

 وی گفت: برادر علی دوانی مورخ در قم رادیوسازی داشت من نوار  کاست عصر عاشورای امام را در قم ضبط کردم و به او دادم تاکید کردم اگر ساواک بفهمد روزگارت را سیاه می‌کند.

 این مبارز در پایان خاطرنشان کرد: آن وقت یکی از ضبط صوت‌ها باید می‌خواند و یکی دیگر باید ضبط می‌کرد دوانی به من گفت: امشب تا صبح در منزل نوار کاست ظبط می‌کنم و تا صبح ده نوار ظبط کرد و به من داد. من هم منتشر کردم.


فارس