چگونه به تصاویر نسخ خطی در کتابخانه دیجیتال مجلس دسترسی پیدا کنیم؟


935 بازدید

سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال پارس آذرخش که در کتابخانه مجلس با عنوان آذرسا فعالیت می‌کند، با پوشش خدمات و سرویس‌های مختلف در حوزه‌های گردآوری، سازماندهی، اطلاع‌رسانی و پژوهشی به عنوان یک راهکار جامع قابل استفاده در این مرکز است. از ویژگی‌های آن جستجوی تمام متن، بستر ذخیره سازی استاندارد مارک، فیش برداری و اصطلاحنامه می‌باشد.

کتابخانه دیجیتال آذرسا پایگاه اطلاع رسانی منابع دیجیتال کتابخانه مجلس است که تصاویر دیجیتالی نسخه های خطی، چاپ های سنگی و سربی و عکس را نمایش ‌می‌دهد.

شایان ذکر است کتابخانه مجلس در ابتدای امر، دارای دو درگاه الکترونیکی با عناوین «آذرسا» و «رسان» بود که مراجعین وب سایت کتابخانه بعد از ورود به صفحه اصلی، با این دو گزینه روبرو می‌شدند. درگاه رسان به علت مشکلات فنی، سرعت پایین دانلود نسخ خطی، عدم جستجوی راحت منابع، مرتبط نبودن با نیاز کاربران از سایت کتابخانه مجلس حذف و به جای آن آذرسا جایگزین شد.

راهنمای استفاده از پایگاه آذرسا:

بعد از ورود به سیستم آذرسا صفحه زیر ظاهر می‌شود که شما منبع مورد نظر را از طرق گوناگون سرچ خواهید کرد. به عنوان مثال با کلیک روی جستجوی پیشرفته، می توانید جستجوی خود را محدود به نوع منبع موردنظر نمایید.

100000000000000000000000000000000

به عنوان مثال، جستجوی خود را در نوع ماده محدود به نسخه های خطی نمایید و سپس در فیلد جستجو عنوان یا موضوع موردنظر خود را درج نمایید و روی گزینه جستجو کلیک نمایید.

Untitled7

چنانچه فایل دیجیتالی منبع موردنظر در درگاه موجود باشد، کنار اطلاعات کتابشناختی توصیفی منبع تصویری از منبع ظاهر خواهد شد.

un236543titled

نتایج جستجو نشان می دهد که کدام مورد دیجیتالی شده و قابل مشاهده است. به طور کلی میتوان گفت نتایجی که در آن گزینه پیوستها فعال است دارای نسخه اسکن شده منبع است. با کلیک بر روی گزینه پیوست دو گزینه نمایش و دانلود نشان داده میشود.

Untitled9

با کلیک روی هر یک از موارد میتوانید به منبع موردنظر خود دسترسی داشته باشید.

Untitled10

شایان ذکر است از این طریق میتوان نه تنها به نسخه های خطی که به کلیه منابع موجود در کتابخانه مجلس دسترسی پیدا کرد. همچنین با استفاده از مرورگر فایر فاکس یا گوگل کروم میتوانید نتایج بهتری را کسب نمایید.


ical.ir