آغاز به کار نمایشگاه ۳۱ کتاب تونس با حضور ۳۱ کشور از جمله ایران


975 بازدید

آغاز به کار نمایشگاه ۳۱ کتاب تونس با حضور ۳۱ کشور از جمله ایران

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس با حضور ۳۱ کشور از جمله ایران امروز آغاز به کار می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از منابع خبری، امروز(جمعه) سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس با حضور 30 کشور از جمله ایران در پایتخت این کشور آغاز به کار می‌کند.
بنابر این گزارش، سنگال در این دوره میهمان ویژه نمایشگاه است و این کشور آثار فولکلور و کتاب‌های متنوع ارائه داده و در کنار آن فعالیت‌های هنری از جمله نمایش تئاتر و سینما و هنرهای تجسمی این کشور ارائه می‌شود.
در کنار سنگال 882 ناشر در 322 غرفه حضور دارند که بیشترین ناشران از مصر و تونس هستند و به گفته «محمد کمال‌الدین قحه» مدیر کمیته برگزاری این نمایشگاه تمام کتاب‌ها به جز آنها که با «معیارهای هنری و اخلاقی کمیته» همراهی نداشته در این نمایشگاه حاضر شده‌اند.
در این نمایشگاه که تا 3 نوامبر(12 آبان) ادامه دارد، فعالیت‌های فرهنگی و ادبی متنوع اعم از همایش‌ها و نشست‌ها و شب‌های شعر با بررسی مسائل فکری و فرهنگی در کنار فعالیت‌های هنری، سینمایی، موسیقایی و مسابقات متنوع در حاشیه این نمایشگاه برگزار می‌شود.
از جمله مهمترین کارگاه‌ها و همایش‌هایی که قرار است در حاشیه این نمایشگاه برگزار شود «کارگاه ادبیات حبسیه» است که به بررسی تجارب ادبیات عرب در این زمینه به‌ویژه پس از بیداری اسلامی می‌پردازد.
از دیگر کارگاه‌های مهم «رمان عربی و جنبش حقیقی و واقعی و سوالات تخیل»، «چهره‌ای دیگر از رمان‌نویسی در جهان عرب» و «وضعیت کنونی ترجمه ادبیات عرب به زبان‌های دیگر» است و از مهمترین چهره‌های حاضر در این همایش‌ها می‌توان به «آلبرتو سانچز» نویسنده مکزیکی و «ژان کلود بنسون» نویسنده فرانسوی و «غسان زقطان» شاعر فلسطینی نامزد نوبل ادبیات و سعود السنوسی نویسنده کویتی برنده بوکر عربی اشاره کرد.
از جمله کشورهای حاضر در این جشنواره نیز می‌توان به چین، ژاپن، آلمان، اسپانیا، آرژانتین، یونان و آمریکا اشاره کرد.


فارس