موزه نظامی سعدآباد بطور موقت تعطیل می‌شود


3065 بازدید

«موزه نظامی» سعدآباد از اول مهر ماه امسال در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برای شش ماه تعطیل می‌شود.

با هماهنگی‌های صورت گرفته میان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفظ ارزش‌های دفاع مقدس (آجا) ، موزه نظامی به علت انبارگردانی و تغییر مسئول و امین اموال، به مدت شش ماه تعطیل می‌شود.

این موزه سومین موزه پربازدید در مجموعه سعدآباد است که کسب مقام نخست بین همه‌ی موزه‌های آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) در سال‌های اخیر را در کارنامه خود دارد و هر سال نمایشگاه‌های یادواره شهدا و دفاع مقدس را در ایام دهه مبارک فجر، هفته دفاع مقدس، ۲۹ فروردین و ....برپا کرده است.

موزه نظامی از دوران قاجار با جمع‌آوری ابزار ادوات جنگی دوره‌های قبل، به صورت نمایشگاه برای بازدید مقامات و سران داخلی و کشورهای خارجی و آشنا کردن نسل جدید با نحوه ساخت و تزئینات ابزار ادوات جنگی آغاز به کار کرد و در زمان حکومت پهلوی سلاح‌ها و سایر ادوات اهدائی به پادشاهان قاجار به این مجموعه افزوده شد.

 همچنین در سال ۱۳۴۰ موزه نظامی در دانشکده افسری سابق  (دانشکده افسری امام علی (ع) فعلی)  برپا شد و  سرانجام در ۳۱ شهریور سال ۱۳۶۲ در آستانه سومین سالگرد هفته دفاع مقدس این موزه به مجموعه سعدآباد منتقل و  به دست مقام معظم رهبری در پست ریاست جمهوری ایشان گشایش و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.


ایلنا