1.5 میلیون ایرانی در آمریکا هستند/ تصویر مردم از ایرانیان مقیم آمریکا صحیح نیست


940 بازدید

1.5 میلیون ایرانی در آمریکا هستند/ تصویر مردم از ایرانیان مقیم آمریکا صحیح نیست

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، پانزدهمین نشست «تحلیل محیطی ظرفیت ایرانیان مقیم آمریکا» به همت اداره کل ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با حضور فؤاد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌المللی صبح امروز (7 بهمن ماه) برگزار شد.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: از جمعیت 317 میلیون نفری آمریکا تقریبا شاید یک و نیم میلیون نفر ایرانی باشند، اگر همین میزان آمریکایی هم در ایران بود ظرفیت خوبی برای آنها به شمار می‌رفت.

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در ادامه افزود: البته روابط ایران و آمریکا خیلی وقت نیست که رو به بهبودی گذاشته با این حال هنوز هم تا نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد. ایرانیان در آمریکا هم یک ظرفیت خوب و هم تهدید برای ما محسوب می‌شوند، باید توجه کنیم که چه میزان از این ظرفیت و فرصت استفاده می‌کنیم.

*3 گروه ایرانیان مقیم آمریکا

ایزدی با تأکید بر اینکه تصویری که مردم عادی از ایرانیان مقیم آمریکا دارند براساس شبکه‌های ماهواره‌ای تنظیم شده و در واقع بازنمایی صحیحی نیست چرا که تنها به کلوپ رفتن ایرانیان و چلوکباب خوردن آنها محدود می‌شود، اظهار داشت: ایرانیان مقیم آمریکا سه گروه هستند که گروه اول و سوم اقلیت و گروه دوم اکثریت را تشکیل می‌دهند.

این استاد ارتباطات بین الملل و کارشناس حوزه آمریکا درباره این گروه‌ها توضیح داد و گفت: گروه نخست ایرانیانی هستند که علائق مذهبی جدی دارند اهل مسجد رفتن و شرکت در انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا هستند اینها سالانه کنفرانس‌هایی برگزار می‌کنند و در ایالاتی همچون تگزاس، مرکز تحقیقات واشنگتن و مریلند، نیویورک و کالیفرنیا هستند، حتی مدارسشان از ابتدایی تا سطح دیپلم مشخص است.

* کمتر شهری از آمریکا فاقد مسجد است

وی با بیان اینکه کمتر شهری در آمریکا وجود دارد که در آن مسجد ساخته نشده است، اظهار داشت: پس اینطور نیست که هر کس به آمریکا برود به دنبال کلوپ و رقص و آواز باشد، خیلی افراد حتی با دیدن شرایط فرهنگی و محیط اخلاقی آنجا مذهبی‌تر از دوران زندگی در ایران می‌شوند.

ایزدی اقلیت دوم ایرانیان مقیم آمریکا را هماهنگ شدگان با فرهنگ آمریکا و به لحاظ سیاسی در تضاد با جمهوری اسلامی دانست و گفت: برخی از اینها بهائی یا مسیحی و پیروان سایر ادیان و فرقه‌ها هستند. اینها برخلاف گروه اول که در شهرهای مختلف مرکزی دارند، کمتر چنین مراکزی را تعبیه می‌کنند و بیشتر جذب جامعه می‌شوند، حتی خیلی از اینها همسران غیر ایرانی اختیار می‌کند، دولت آمریکا بر این گروه تمرکز می‌کند چرا که می‌تواند از ظرفیت زبانی و مشکلاتی که با جمهوری اسلامی دارند ‌استفاده کند، البته همه اینها نیز با دولت آمریکا همکاری نمی‌کنند.

*4 کشوری که در معرض بیشترین شنود آمریکا هستند

وی در ادامه افزود: ‌اسنادی که ادوارد اسنودن فاش کرد دارای یک نقشه با مشخص کردن چهار کشور به رنگ قرمز بود. این چهار کشور ایران، پاکستان، اردن و مصر بودند که مشخص می‌کرد بیشترین شنود آمریکا در این مناطق است، بنابراین آمریکا برای شنود در این کشورها نیاز به زبان فارسی و فارسی زبانان دارد البته دولت آمریکا سال پیش آموزش زبان فارسی نیز برپا کرد.

وی گروه اکثریت ایرانیان مقیم آمریکا را افراد با زمینه‌های مذهبی به حساب آورد که البته خیلی هم به برخی مسائل مثل نماز اعتقاد عمیق ندارند و ادامه داد: این گروه به جمهوری اسلامی ایران یک نقدهایی دارند ولی حاضر هم نیستند که برای دولت آمریکا کار کنند. تحصیلات و موقعیت شغلی‌شان خوب است اما یک اتفاقی که برای بچه‌هایشان می‌افتد این است که برخی از این نسل دومی‌ها علاقه‌مند بسیار به ایران می‌شوند و با توجه به رسانه‌های سیاه نمای غرب پیگیر مسائل ایران هستند و تظاهرات هم برگزار می‌کنند، این گروه برای ما ظرفیت محسوب می‌شوند.

*مهمترین راهکارهای استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم آمریکا

ایزدی مهمترین راهکارهای استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم آمریکا را نخست شناسایی بهتر محیط و این افراد دانست و افزود: باید هم جامعه غرب را بهتر بشناسیم هم برخی چهره‌ها را شناسایی کنیم. متأسفانه در داخل ایران برای استفاده از این توانمندی‌ها کمتر کار شده است، بنابراین نخست باید شناخت عمیق‌تری نسبت به این جمع داشته باشیم و تشکل‌های آنها را شناسایی و تقویت کنیم. قدم دوم ارتباط البته نه پرهزینه و سنگین بلکه حتی درحد یک ایمیل مؤثر است. می‌توانیم محصولات فرهنگی‌مان را هم مثل کتاب از طریق فروش اینترنتی در اختیار ایرانیان قرار دهیم، متأسفانه این کار الان انجام نمی‌شود. حتی من به همین سایت الهدی هم نقد دارم که کار پررنگ دنبال نمی‌کند و تا جایی من اطلاع دارم فروش اینترنتی هم ندارد.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم دغدغه فرهنگی و کالاهای تولیدی مذهبی و فرهنگی‌ را افزایش دهیم، اظهار داشت: می‌توانیم سایت قوی راه‌اندازی کنیم و ایرانیان هم کالاهایمان را بخرند خوشبختانه اکثر ایرانیان وضعیت مالی خوبی در آمریکا دارند.

وی در پایان اظهار داشت: قدم نهایی در این زمینه نیز شناسایی مجموعه‌ای که ارتباط تنگاتنگ با آنها داشته باشیم. امروز دیگر دیپلماسی عمومی معتقد به بخش دولتی نیست بلکه ایجاد شبکه را تشویق می‌کنیم، برای شناسایی افراد می‌توانیم سفرای فرهنگی داشته باشیم که در این شبکه‌ها عضویت پیدا کنند.


فارس،