دومین نوار جلسه مذاکرات شورای امنیت کشور در بهمن 1357


3248 بازدید

دومین نوار جلسه مذاکرات شورای امنیت کشور در بهمن 1357

موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی دومین نوار مربوط به مذاکرات شورای امنیت کشور کشور در روز یازدهم بهمن ماه 1357 یک روز قبل از بازگشت امام خمینی (ره) به کشور را در اختیار پژوهشگران تاریخ معاصر و علاقه مندان به آشنایی با تاریخ قرار داده است .

دراین جلسه که با توجه به مطالب مطرح شده یک روز قبل ازبازگشت امام خمینی (ره) در روز چهارشنبه  یازدهم بهمن ماه 1357 به ریاست شاپور بختیار آخرین نخست وزیر رژیم شاه  برگزار شده است، موضوعات مهمی به شرح ذیل مطرح می شود :

1- ابتدا بخشی از سخنان بختیار در باره سیاست های دولتش درباره حل مسالمت آمیز بحران و رد هر گونه دو گانگی در دولت

2- برگزاری رژه  بخشی از نیروهای ارتش در خیابان های تهران در حمایت از دولت بختیار و اجرای قانون اساسی به عنوان اخرین تلاش های بی حاصل برای نجات رژیم ضد مردمی پهلوی

3- مرور اخبارانقلاب ازجمله جزئیاتی از مصاحبه مهندس بازرگان باهفته نامه آلمانی اشپیگل در 21 نوامبر 1978 است. در این جلسه ادعا می شود بازرگان ازآنکه امام علاقه ای به تبادل نظر با افراد را ندارد و صرفا بدنبال تبعیت محض  از ایشان هستند ، گله مند بوده است .

4- مجموعه اقدام هایی که در باره انتقال امام خمینی توسط بالگرد به بهشت زهرا باید انجام میشده به بحث گذاشته شده است که نخستین بار این جزئیات منتشر می شود .

5- صورت جلسه  امنیتی برای تامین امنیت فرودگاه خوانده می شود که جزئیات این برنامه نیز بسیار جالب است

6- تمهیدات مربوط به ورود افراد همراه امام و بسته شدن فرودگاه برای سایر پروازها و ادعای اینکه 60 تا 100 نفر چریک فلسطینی به اسم خبرنگار همراه امام وارد کشور می شوند!!

7- تصور بختیار در باره اینکه اگر امام خمینی وارد کشور شود و سخنرانی کند کسی به حرف ایشان گوش نمی دهد!! نشان می دهد که تا چه میزان از ارزیابی واقعیت های روز کشور عاجز است .

8- اختلاف نظر بر سرمشروعیت دولت و تصور اینکه از طریق مذاکره می توانند مشکل نامشروع بودن دولت بختیار را حل و فصل کنند.

9- صحبت در باره اقدام های امنیتی که دولت باید برای کنترل مخالفان انجام دهد.

10- نقش انصاری از بازرسی شاهنشاهی در بازجویی از افراد دستگیر شده از مقام های پیشین رژیم پهلوی بر اساس ماده پنج حکومت نظامی  و پرونده سازی برای کسانی که درپادگان جمشیدیه بازداشت هستند.

11- انتقاد از وضعیت کشور در جلسه شورای امنیت کشور

برای شنیدن  فایل صوتی می توانید بر روی آیکون اول متن کلیک کنید بدلیل طولانی بودن جلسه نوار به سه قسمت تقسیم شده است . 

نوار اول را از اینجا بشنوید


دانلود فایل

دانلود فایل

دانلود فایل