کتاب «تحلیلی بر مؤلفه‌های فرهنگی در منظومه فکری امام و رهبری» منتشر شد


2263 بازدید

کتاب «تحلیلی بر مؤلفه‌های فرهنگی در منظومه فکری امام و رهبری» منتشر شد

کتاب تحلیلی بر مؤلفه‌های فرهنگی در منظومه فکری امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از سه فصل اصلی شامل کلیات، تحلیل محتوای منظومه فرهنگی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و موضوعات راهبردی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی رسانه‌ای تشکیل شده است.

اصول و مؤلفه‌های فرهنگ از نگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، تربیت‏ پذیری انسان به عنوان مهم‌ترین رکن و زمینه فعالیت فرهنگی، ضرورت مهندسی و مدیریت فرهنگی به عنوان وظیفه حکومت اسلامی، صیانت فرهنگی در پناه اتکا به اسلام، اهمیت اسلام و ضرورت ترویج و نهادینه‌سازی دین‌باوری و پرهیز از افراط و تفریط در فعالیت‌های فرهنگی از موضوعات دیگری است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.

در این کتاب مطالبی با عناوینی مانند جنگ نرم مهم‌ترین راهبرد فرهنگی دشمن، قانون‌مداری و انضباط اجتماعی، اهمیت و جایگاه خانواده و زن، برنامه‌ریزی برای مبارزه با تهاجم فرهنگی، ضرورت پایه‌گذاری سبک زندگی ایرانی و اسلامی، تأمین آزادی، تأکید بر محتوای فرهنگی اصیل به جای شکل و صورت و کار تشریفاتی و خودباوری عامل غلبه بر خودباختگی مطرح می‌شود.

«خودشناسی، خودفهمی و بازگشت به خویشتن»، «عزم، اراده و غیرت ملی»، «ضرورت تبادل فرهنگی و تعامل با جهان به دور از سلطه‌گری و سلطه‌پذیری»، «توجه به تعمیق و آموزش وجدان کاری»، «تأکید بر خلاقیت و نوآوری و مهارت زندگی» و «مدیریت جهادی و شاخص‌های آن» از موضوعات دیگر این کتاب است.

نویسنده در بخشی دیگر تأمین رضایت اجتماعی، تولید امیدواری ملی، حفظ استقلال به عنوان نهادی فرهنگ‌ساز، تقویت روحیه استقامت و پایداری در جامعه، هویت اسلامی و ایرانی، تقویت و ترویج «تعاملات و روابط فرهنگی» در سطح داخلی و بین‌المللی و تقویت و نهادینه‌سازی فرآیند جامعه‌پذیری و فرهنگ‌‌پذیری را در نظر گرفته است.

رهبر معظم انقلاب بر اساس تدبیر هر سال را با عنوانی نامگذاری می‌کنند، به طوری که این نامگذاری، راهبردی برای حرکت مدیریت‌های کلان محسوب می‌شود و اگر نگاهی به نام‌های انتخاب شده در سال‌های گذشته داشته باشیم، متوجه می‌شویم که این نامگذاری‌ها هوشمندانه و هدفمندانه صورت گرفته است.

مقام معظم رهبری امسال را به عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند، ولی از آنجایی که فرهنگ پایه و اساس حرکت‌های اقتصادی،‌ سیاسی، اجتماعی و... است بنابراین با مراجعه به سخنان مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) در این کتاب تلاش شده تا خطوط کلی اندیشه آنها را استخراج کرده و در چارچوبی مدون و ساماندهی شده ارائه شود.

کتاب «تحلیلی بر مؤلفه‌های فرهنگی در منظومه فکری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» با شمارگان هزار عدد و قیمت 65 هزار ریال به همت مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما منتشر شد.


فارس