تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی


1295 بازدید

تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی

تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی
نویسنده/‌به کوشش: امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
چاپ اول
محل چاپ: تهران

مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی اولین کتاب خود در سال 1393 را با عنوان «تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» تألیف امین عزیزی و مجتبی سلطانی احمدی روانه بازار نشر کرد. 

روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در متنی که برای معرفی این کتاب منتشر کرده، آورده است: «با شروع نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) در اوایل دهه 1340 شمسی و مبارزه ایشان بر ضد رژیم پهلوی، عده‌ای از نیروها و شخصیت‌های متدین و وارسته که برخی از آنها سابقه فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و سیاسی را در کارنامه خود داشتند، با قبول مرجعیت دینی و سیاسی امام خمینی(ره) به  ایشان پیوستند و جزء نیروهای مبارز و فعال نهضت و انقلاب درآمدند. اینان با مجاهدت و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر نقش مهمی در سازماندهی و مدیریت و تربیت اخلاقی و عقیدتی نیروهای انقلابی و انسجام آنها ایفا نمودند و در نهایت بر سر اهداف خود جان باختند.
 


 


یکی از این شخصیت‌ها که نقش مهم و چشمگیری در نهضت امام خمینی (ره) دارد صادق امانی است. امانی در دوره جوانی با سید مجتبی نواب صفوی آشنا شد و به گروه فدائیان اسلام پیوست. هرچند عضو رسمی این گروه نبود اما به همکاری با این جمعیت پرداخت. او ضمن تمایل سیاسی به نواب صفوی و آیت‌الله کاشانی به موازات همراهی و همکاری با جمعیت فدائیان اسلام، به همراه عده‌ای از دوستانش در گروه شیعیان که خود یکی از اعضای مؤسس آن بود، به فعالیت اجتماعی و فرهنگی مبادرت ورزید. با آغاز قیام امام خمینی(ره)، امانی ضمن پذیرش مرجعیت دینی و سیاسی ایشان در مسیر اهداف و سیاست‎های امام خمینی(ره) گام برداشت. در همین راستا با همراهی و همکاری عده‌ای از دوستان و همرزمانش دست به تشکیل ‌هیئت‌های مؤتلفه اسلامی زد. برجستگی چشمگیر و قابل توجه امانی آموزش تربیتی و عقیدتی اعضای جمعیت مؤتلفه بود، به‌طوری‌که عمده مسائل ایدئولوژیک و عقیدتی جمعیت مؤتلفه توسط امانی رهبری و سازمان‌دهی می‌شد. امانی در سازمان‌دهی قیام سرنوشت‌ساز 15 خرداد 1342 به همراه دیگر اعضای مؤتلفه ایفای نقش نمود. او همچنین نقش ویژه‎ای در تشکیل شاخه نظامی مؤتلفه داشت.

با توجه به همین توانایی‌ها و فعالیت‌های چشمگیر امانی بود که به جرأت می‎توان او را از طراحان اصلی عملیات ترور منصور، نخست‌وزیر وقت، در بهمن 1343 معرفی کرد. وی پس از واقعه ترور منصور دستگیر و بعد از سال‎ها مبارزه علیه رژیم پهلوی در سحرگاه 26 خرداد 1344 به همراه دیگر همرزمانش به حکم دادگاه نظامی رژیم پهلوی به اعدام محکوم شد و به درجه‌ شهادت نائل گردید.

با توجه به نقش تأثیرگذار و مؤثر صادق امانی در بنیان‌گذاری هیئت‌های مؤتلفه اسلامی و با عنایت به وارستگی اخلاقی و شخصیت خودساخته‌ ایشان و کسب تجربیات فراوان در گروه شیعیان و انتقال آن به اعضای مؤتلفه ـ به ویژه دوستان همرزمش در شاخه‌ نظامی مؤتلفه ـ برای اجرای اهداف و نظریات امام خمینی(ره) کتاب «تاریح شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی» درصدد است در راستای تبیین نقش شخصیت‌ها در تاریخ انقلاب به بررسی عملکرد شهید صادق امانی در قالب تاریخ شفاهی بپردازد. این اثر در شمارگان 2000 نسخه و 384 صفحه و به قیمت 140.000ریال روانه بازار نشر گردیده است.»


پایگاه اطلاع رسانی انقلاب اسلامی