نگارش کتابی درباره جریان‌شناسی نیروهای مذهبی-سیاسی بر پایه اسناد تاریخی


1755 بازدید

نگارش کتابی درباره جریان‌شناسی نیروهای مذهبی-سیاسی بر پایه اسناد تاریخی

روحبخش با اشاره به تدوین کتابی درباره جریان‌شناسی نیروهای مذهبی- سیاسی بر پایه اسناد به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: کتابی درباره فعالیت جریان‌های نیروهای مذهبی (1320- 1340) در حال نگارش دارم و تلاشم بر این است که در این پژوهش به جریان‌شناسی گروه‌های مذهبی - سیاسی در این بازه زمانی بر پایه اسناد تاریخی بپردازم. 

وی با اشاره به انگیزه‌اش از پرداختن به جریان‌شناسی نیروهای مذهبی - سیاسی عنوان کرد: به نظرم جای خالی یک پژوهش اسنادی در جریان‌شناسی فعالیت‌های نیروهای سیاسی- مذهبی خالی است و کتاب‌های محدودی اشاره گذرایی به این حوزه داشته‌اند. بنابراین با توجه به اسنادی که به آن‌ها دسترسی پیدا کردم در حال نگارش و پژوهش هستم. 

روحبخش با متفاوت دانستن پژوهش خود با کتاب «جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی – سیاسی 1320- 1357» بیان کرد: می‌توانم بگویم پژوهش من به تمام معنا با کتاب «جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی – سیاسی 1320- 1357» دکتر رسول جعفریان متمایز و متفاوت است. آقای جعفریان برخلاف عنوان کتاب بیشتر بر نام اشخاص تمرکز کرده است، بیشتر تکیه بر تاریخ شفاهی دارد و این ادعا را با رجوع به کتاب و فهرست آن می‌توانید دریابید. 

اما من در پژوهشم سعی کردم شکل‌گیری، فراز، فرود جریان‌ها را دنبال کنم و بیشتر رویکردم بر پایه اسناد است. به عبارتی می‌توانم بگویم که ارجاع به کتاب‌های این دوره در این پژوهش بسیار اندک است و بیشتر از اسناد بهره گرفته‌ام. بنابراین پژوهش من در این کتاب کاملا مبتنی بر اسناد است. 

درباره رحیم روحبخش: 

رحیم روحبخش، متولد شیروان یکی از شهرهای استان خراسان شمالی است. وی دارای مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه فردوسی مشهد است. «نقش بازار در قیام 15 خرداد»، «بررسی عملکرد حزب مردم»، «قیام پانزده خرداد از نگاهی دیگر»، « شبکه پیام رسانی در نهضت امام خمینی» از جمله کتاب‌های روحبخش است.


ایبنا