فروشگاه‌هایی که نمی‌گذارند بازار کتاب از نفس بیافتد/ از فانوس دریایی تا گاگارین و متشکریم


2164 بازدید

فروشگاه‌هایی که نمی‌گذارند بازار کتاب از نفس بیافتد/ از فانوس دریایی تا گاگارین و متشکریم

به طور کلی قیمت و نام تجاری (برند) بیشترین اهمیت را در کسب و کار کتابفروشی‌ها دارد. این عوامل سهم بزرگی از درآمد و شهرت بازار کتاب را نصیب کتابفروشی‌های بزرگ کرده است، در حالی که کتابفروشی‌های کوچک و مستقل در حال از بین رفتن هستند.

اما نمی‌توان گفت که همه کتابفروشی‌های محلی و کوچک رو به تعطیلی می‌روند. برخی از آن‌ها از طریق استراتژی تفاوت و تمایز، فضای رقابتی را همچنان در میان خود حفظ کرده‌اند. در ادامه تعدادی از این کتابفروشی‌های محلی و محبوب در سئول را معرفی می‌کنیم.

ذهن شما
کتاب فروشی کوچک و جذاب «ذهن شما» در یکی از خیابان‌های محله «هونگ دائه» در سئول واقع شده است. این فروشگاه بر روی بام یک ساختمان پنج طبقه قرار گرفته و وقتی شب فرا می‌رسد، مانند یک فانوس دریایی در میان ساختمان‌های کوتاه این محله خودنمایی می‌کند.

این فروشگاه به خاطر طراحی زیبا، موسیقی و هنر به کار رفته در آن شهرت دارد و این چیزی است که به ندرت در کتابفروشی‌های بزرگ و معروف می‌توان دید.

«سو سونگ هیوپ» که به همراه همسرش این فروشگاه را اداره می‌کند، تلاش بسیاری برای به روز کردن صفحات شبکه‌های اجتماعی فروشگاه خود شامل توییتر، فیس بوک، اینستاگرام و یو تیوب انجام می‌دهد. به عنوان مثال صفحه توییتر آن‌ها مدام با تصاویر جذاب کتاب‌های جدید و پوسترهای هنری به روز می‌شود. چیزی که در ایمیل‌های تبلیغاتی کتابفروشی‌های بزرگ وجود ندارد.

«سو» معتقد است خوانندگان چیزی بیشتر از معرفی کتاب‌ها و نویسندگان می‌خواهند. آنها تشنه تبادل نظر و ارتباط هستند. این زن و شوهر فروشگاه خود را در سال 2009 به عنوان یک کتاب فروشی آنلاین افتتاح کردند. دو سال بعد هم به آرزوی دیرینه خود رسیدند و این مغازه را در هونگ دائه راه اندازی کردند. به گفته سو فروش آنلاین آن‌ها 40 درصد فروش مغازه را تشکیل می‌دهد. این کتاب‌فروشی هر روز به جز دوشنبه ها از 2 بعد از ظهر تا 9 شب باز است.


کتاب‌ها متشکریم
کتاب‌فروشی «کتاب‌ها متشکریم» توسط دو گرافیست، به عنوان یک فروشگاه محلی تأسیس شد. طراحی داخلی هنرمندانه و زیبا و شیک از ویژگی‌های این کتاب‌فروشی کوچک است. «لی کی سوب» و «کیم ووک» این فروشگاه را در سال 2011 در محله «هونگ دائه» سئول – جایی که آن‌ها دوران دانشگاه خود را در آن گذرانده بودند- راه اندازی کردند. فروشگاه آن‌ها محلی برای دیدار خوانندگان و نویسندگان، برپایی سمینارها و کارگاه های آموزشی و نمایشگاه‌های هنری است که مردم محله را تشویق به حضور در آن می‌کند.

«لی» معتقد است مردم نباید در کتاب‌فروشی احساس نارحتی و عدم آرامش کنند بلکه آنجا باید مکانی دلپذیر و راحت برای همسایگان باشد. این فروشگاه علاوه بر کتاب‌های هنری و طراحی، محلی برای ارائه مقالات، سفرنامه‌ها و کتاب‌های داستانی است که برخی از آن‌ها نیز خارجی هستند.

در این فروشگاه، کتاب‌های هر حوزه با دکوری متناسب با همان حوزه چیده شده‌اند. صاحبان فروشگاه می‌گویند وقتی کتاب با اشیا و دکور مرتبط با آن همراه می‌شود برای خریدار وسوسه انگیزتر خواهد بود.

این کتاب‌فروشی همچنین یک کافه کوچک نیز دارد که نوشیدنی و شیرینی سرو می‌کند. «کتاب‌ها متشکریم » هر روز به جز دوشنبه‌ها از ظهر تا 9 و نیم شب باز است.

گاگارین
این کتاب‌فروشی به نام نخستین انسانی که به فضا رفت یعنی «یوری الکسی‌ویچ گاگارین / Yurii Alekseevich Gagarin» روسی، نامگذاری شده است.

فروشگاه گاگارین در سال 2008 در محله «تونگی دونگ» سئول، به عنوان کتابخانه‌ای کوچک برای هنرمندان جوان شروع به کار کرد. سپس تبدیل به یک بازارچه کتاب بی‌نظیر برای خرید و فروش کتاب شد.

«چا سونگ هیون»، یکی از مدیران این بازاچه کتاب، می‌گوید: گاگارین به دنبال سود و درآمدزایی نیست و همیشه در همین محله خواهد ماند. ما نمی‌خواهیم از طریق این کتاب‌فروشی، از لحاظ مالی کسب و کار پر رونقی راه بیندازیم و شاید به همین دلیل است که مردم اینجا را مکانی آرامش‌بخش و راحت می‌دانند.

در گاگارین افراد می‌توانند کتاب، سی دی و سایر محصولات فرهنگی خود را به فروش برسانند. برخی از این کالاها نو و جدید و برخی هم دست دوم هستند. عضویت در این فروشگاه برای فروش محصولات، نیازمند عضویت سالانه با بهای 20 هزار وون/19.62 دلار (واحد پول کره/هر 1020 وون معادل 1 دلار امریکاست) یا عضویت همیشگی با نرخ 50 هزار وون/49 دلار است. گاگارین نیز کمیسیون 30 درصدی از فروشندگان دریافت می‌کند. ساعت کار این فروشگاه هر روز از ساعت 12 و نیم ظهر تا 7 و نیم عصر است.


ایبنا