۲۲ بهمن/ انقلاب اسلامی رژیم ۲۵۰۰ساله شاهنشانی را به‌زیر کشید


2164 بازدید

۲۲ بهمن/ انقلاب اسلامی رژیم ۲۵۰۰ساله شاهنشانی را به‌زیر کشید

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ، امروز بیست و دوم بهمن‌ماه سال یک‌هزار و سیصد و پنجاه و هفت با تلاش برخی از دوستان شاپور بختیار و نیز نزدیکان مهدی بازرگان، بنا شد جلسه‌ای با حضور بازرگان، بختیار و قره‌باغی تشکیل شود.

عباس امیرانتظام درباره این جلسه می‌گوید: قبل از جلسه، بختیار به من تلفن زد و گفت استعفای خود را در جلسه تسلیم خواهد کرد اما بختیار در جلسه حاضر نشد و تنها استعفا‌نامه خود را برای جلسه فرستاد.

واحدهای نظامی چندین شهر، از‌جمله لشگر زرهی قزوین، به‌سوی تهران روانه شدند، اما مردم، جاده تهران ـ کرج را به‌منظور جلوگیری از ورود واحدهای نظامی، مسدود کردند.

نبرد شدید مردم با نیروی گارد در خیابان‌های تهران شدت بیشتری پیدا کرد.

در پی درگیری‌های اخیر، پزشکی قانونی مملو از شهدایی است که در چند روز اخیر کشته و شناسایی نشده‌اند.

تسلیحات ارتش، زندان اوین، ساواک سلطنت‌آباد، مجلسین سنا و شورا،‌ رادیو و تلویزیون، نخست‌وزیری، ژاندارمری و شهربانی، به‌دست مردم تصرف شد.

نصیری‌ رییس ساواک، سالارجاف، قاتل مردم کردستان و سپهبد رحیمی، توسط مردم بازداشت شدند، همچنین سپهبد بدره‌ای، فرمانده نیروی زمینی، محمد امین و بیگلری، جانشین فرماندهان گارد، به‌هلاکت رسیدند.

فرماندهان نیروهای سه‌گانه ارتش با حضور در خدمت امام خمینی، استعفای خود را تقدیم کردند.

با مراجعه به منزل حضرت امام، گروه‌های مسلح پشتیبانی خود را از امام اعلام کردند.

حضرت امام به‌دنبال سقوط نهادهای اصلی رژیم و عقب‌نشینی ارتش، از مردم خواستند که آرامش و نظم را مجدداً برقرار کنند.

رییس ستاد شهربانی به کلانتری‌ها گفته بود در مقابل مردم مقاومت نکنند. همچنین اعزام نیروهای زبده کمکی برای افسران محاصره شده در مسلسل‌سازی به‌جهت تمرد آنها بی‌نتیجه ماند.

از سوی دیگر سربازان به‌طور دسته‌جمعی فرار می‌کردند و بدون اجازه به پادگان‌ها بر‌می‌گشتند. همچنین نیروهای زرهی به‌علت سدشدن راه آنها توسط مردم و تیرخوردن سرلشکر ریاحی، موفق نشدند. نیروی هوایی به‌علت پیوستن افسران و همافران به مردم، قدرت انجام پرواز نداشت.

بی‌نظمی عمومی، نافرمانی و اعلام همبستگی افسران عالی‌رتبه با کمیته امام خمینی همه‌گیر شده بود.

سرانجام انقلاب اسلامی مردم ایران به‌رهبری امام خمینی، نظام دو هزار و پانصدساله شاهنشاهی را سرنگون کرد.

امام خمینی طی پیام دیگری خطاب به مردم تأکید کردند: توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمان‌های رهبری و دولت موقت اسلامی است که توطئه‌ها را نقش بر آب می‌سازد ... با دولت موقت اسلامی همکاری کنید تا با حول و قوه الهی هر‌چه زودتر با همکاری یکدیگر ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم.

مهدی بازرگان طی یک نطق تلویزیونی، ضمن تشکر از آحاد مختلف مردم و خصوصاً از اعلام بی‌طرفی ارتش در مسائل سیاسی گفت: تیمسار قره‌باغی در ملاقات حضوری، همکاری خود را با دولت موقت این‌جانب اظهار کرده است.

از سوی حضرات آیات مرعشی نجفی و شیرازی، اعلامیه‌های جداگانه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر و پیروزی انقلاب اسلامی تبریک گفته شد.

پس از سقوط رژیم سلطنتی، همافران نیروی هوایی که در حرکت نظامی مردم نقش مهمی داشتند‌، از همکاری و مدد‌رسانی به‌موقع مردم تشکر کردند.

به‌مناسبت سقوط رژیم شاه، از سوی یاسر عرفات پیام تبریکی خطاب به حضرت امام فرستاده شد.

خسرو قشقایی ضمن ملاقات با حضرت امام، از دولت بازرگان پشتیبانی کرد.

آیت‌الله خویی با ارسال تلگرافی برای حضرت امام، ورود ایشان را به ایران تبریک گفت.

حمایت گسترده از دولت بازرگان در شهرهای مختلف کشور ادامه دارد و در همه شهرها و بخش‌های کشور، مردم با رهبری روحانیان مبارز محلی، مراکز اداری و دولتی مانند شهربانی، ساواک، استانداری‌، فرمانداری و غیره را به‌تصرف خود درمی‌آورند و کمیته‌های مسلح انقلابی تشکیل می‌دهند.

وقایع انقلاب آن‌قدر سریع بود که حتی مقامات آمریکایی در آخرین روزها نمی‌دانستند انقلاب پیروز شده است. اتاق عملیات کاخ سفید از طرف برژینسکی، تلفنی از سالیوان می‌پرسید: آیا هنوز اماکن کودتا وجود دارد؟


تسنیم