عرضه چاپ‌های دوم و سوم «کالک‌های خاکی» در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس


1973 بازدید

عرضه چاپ‌های دوم و سوم «کالک‌های خاکی» در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس

 دومین و سومین چاپ از مجموعه خاطرات سردار عزیز جعفری با عنوان «کالک‌های خاکی» توسط انتشار سوره مهر در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس عرضه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، چهارمین دوره نمایشگاه کتاب دفاع مقدس از روز دوشنبه، ششم آبان ماه، با حضور ناشران فعال در این حوزه به همت مجمع ناشران دفاع مقدس، مؤسسه انتشاراتی روایت فتح و جمعی از ناشران ادبیات دفاع مقدس در مصلای امام خمینی(ره) برپا می شود.
انتشارات سوره مهر در این دوره به ارائه 200 کتاب از مجموع آثار منتشر شده در سال‌های اخیرش در این دوره نمایشگاه خواهد پرداخت. محوریت عرضه آثار این انتشارات در نمایشگاه فعلی، ارائه آثاری است که تاکنون بیشترین مخاطب را به خود اختصاص داده‌اند. بر این اساس، خاطرات سهم بیشتری از آثار نوشته شده در دیگر قالب‌ها را به خود اختصاص خواهند داد.
عرضه چاپ دوم و سوم کتاب خاطرات سردار محمدعلی(عزیز) جعفری با عنوان «کالک‌های خاکی» از دیگر آثاری است که توسط سوره مهر در این نمایشگاه عرضه خواهد شد. این اثر نوشته گلعلی بابایی و حسین بهزاد است که در آن خاطرات فرمانده سپاه از دوران دانشجویی در رشته معماری تا زمان فتح خرمشهر روایت می‌شود.
در این اثر در خلال سال‌های پیش از انقلاب تا فتح خرمشهر حوادث و وقایع متعددی همچون ورود امام(ره) به ایران، تسخیر لانه جاسوسی، چگونگی تشکیل گروه دانشجویان مسلمان خط امام(ره)، آغاز جنگ، چگونگی راه‌یابی فرمانده سپاه به این ارگان و ... روایت می‌شود. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این اثر بیان این روزها از زبان فرمانده سپاه است که از این جهت اهمیت ویژه‌ای نسبت به دیگر آثار دارد. به زعم بسیاری از کارشناسان «کالک‌های خاکی» می‌تواند آغازگر ورود فرماندهان جنگ برای بیان خاطراتشان باشد.
این اثر که برای اولین‌بار در بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شد، در همان آغاز مورد توجه مخاطبان قرار گرفت؛ به طوری که طی ماه‌های اخیر همیشه جزء یکی از آثار پرمخاطب در حوزه دفاع مقدس منتشر شده توسط سوره مهر بود. زبان راوی که گاه با طنز آمیخته می‌شود، اهمیت بیان وقایع از زبان سردار جعفری و ارائه خاطرات ناب ناگفته و تصاویر منتشر نشده همگی سبب شده است تا این اثر خواندنی‌تر شود.
سردار جعفری در بخشی از یادداشت خود در تاریخ 17 شهریور 1391 و در حال بازخوانی آخرین نگارش کتاب بر آن نوشته است: «البته، درباره انتشار کتاب هنوز تردید دارم. چون نمی‌دانم ‌این هزینه برای نسل امروز فایده‌ای دارد یا نه. بی‌تردید ثبت خاطرات شهدا، که چراغ هدایت جامعه انقلابی ما بوده و هستند، ارزش فراوانی دارد؛ اما شهدا کجا و ما کجا! آن‌ها کنار پیامبران و صدیقان و صالحان، که خدا نعمت‌هایش را برای آن‌ها به حدّ کمال رسانده، قرار گرفته‌اند. چنانچه امثال ما ‌از هدایت‌یافتگان الهی باشیم، شاید اجازه هم‌نشینی و رفاقت با آن‌ها را به ما بدهند. "و لنهدینهم صراطاً مستقیماً. و من یُطِعِ الله و الرسول فاولئک مَعَ الَّذینَ اَنعَمَ اللهُ علیهم مِن النبیینَ و الصّدیقین و الشهداء و الصّالحین و حَسُنَ اولئک رفیقا."»


خبرگزاری تسنیم