معرفی کتاب «تاریخ پهلوی - از سلطنت رضاخان تا مرگ محمدرضا


9245 بازدید

معرفی کتاب «تاریخ پهلوی - از سلطنت رضاخان تا مرگ محمدرضا

 کتاب «تاریخ پهلوی» به قلم سعید قانعی و با محوریت بازگویی چگونگی ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، در 22 فصل و توسط انتشارات به آفرین منتشر شده است.

این کتاب به شرح چگونگی به حکومت رسیدن رضاخان و فرزندش و ازدواج‌های مکرر شاه خائن و تبیین حوادث منجر به انقلاب اسلامی پرداخته است.

کتاب تاریخ پهلوی بر اساس مطالب مندرج در نشریات و روزنامه‌هایی مانند مرد امروز، کیهان، اطلاعات و ایران و کتاب‌هایی از قبیل رجال عصر پهلوی به روایت ساواک تدوین شده است.

این کتاب در 22 فصل و با عناوینی چون عقب‌ماندگی و وابستگی رژیم پهلوی، سلسله پهلوی، رژیم ترور و اختناق، مبارزات مردمی با رژیم پهلوی، دشمنی پهلوی با علم و فرهنگ، بزم‌ها و جشن‌های شاهانه، آمریکا و انقلاب سفید شاه،  از تاجگذاری تا سقوط شاهنشاهی، زندگی‌نامه امام خمینی(ره) و سرودهای انقلابی تنظیم شده است.

در صفحه 277 این کتاب و در قسمتی با عنوان فرهنگ در ایران از رشد آزادانه محروم بود، این‌گونه آمده است: بدون آزادی عقیده و بیان و قلم، بدون آزادی مطالعه و تحقیق، بدون آزادی فعالیت خلاق علمی، ادبی، پیشرفت ممکن نیست و خاندان پهلوی از همان آغاز حکومت خود کوشید تا با استقرار استبداد سلطنتی، این آزادی را از مردم بگیرد. تظاهر هرگونه اندیشه آزاد و مترقی در علم و ادب و هنر ایران، همواره خشن‌ترین واکنش‌های خاندان پهلوی را برانگیخته بود. در کشوری که صرف کتاب داشتن و کتاب خواندن مورد سوءظن قرار می‌گرفت و دانشگاه‌هایش رسما زیر نظارت پلیس قرار داشت، نمی‌توان از پیشرفت فرهنگ سخن گفت و حقیقت‌ها را گوشزد کرد.

تشریح حضور انگلیس و آمریکا در امور سیاسی ایران، ماجرای ملی شدن صنعت نفت، محاکمه و تبعید دکتر مصدق، نقش مبارزه زنان در پیروزی انقلاب و روابط شاه با رژیم صهیونیستی با تکیه بر اسناد تاریخی از دیگر موضوع‌های مورد نظر این کتاب هستند.

تصاویری از کودتای 28 مرداد و شعبان بی‌مخ، دفاع از ملی شدن صنعت نفت در مجلس، غائله کشف حجاب و راهپیمایی‌های مردمی در سال 57 نیز آورده شده‌اند.

کتاب تاریخ پهلوی اثر سعید قانعی در قطع وزیری و 515 صفحه با شمارگان 3هزار نسخه و بهای 80 هزار ریال، توسط انتشارات به آفرین منتشر شده است.


(ایبنا)