انتشار و رونمایی از آثار برگزیدگان جشنواره‌های چهارم و پنجم داستان انقلاب


1030 بازدید

انتشار و رونمایی از آثار برگزیدگان جشنواره‌های چهارم و پنجم داستان انقلاب

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در پی درخواست نویسندگان برگزیده در دوره‌های گذشته جشنواره داستان انقلاب و پیگیری دبیرخانه این دوره، انتشارات سوره مهر در نظر دارد تا تمامی آثار برگزیده در دوره‌های سوم، چهارم و پنجم جشنواره داستان انقلاب را تا زمان برگزاری اختتامیه ششمین دوره به چاپ برساند.

از جمله آثاری که بر اساس اعلام انتشارات سوره مهر به چاپ خواهد رسید، کتاب «مرغ هوا» نوشته عزت‌الله الوندی است که در چهارمین دوره جشنواره داستان انقلاب به عنوان اثر برگزیده تجلیل شده بود. داستان این اثر به دو نوجوان با نام‌های ناصر و منصور بازمی‌گردد که بر اثر اتفاقاتی تاریخی که در شهرشان بوجود می‌آید، سعی در جهت پیروزی انقلاب اسلامی دارند و همانند دیگر مردم شهرشان در این مسیر قرار می‌گیرند. این اثر برای گروه سنی نوجوان به رشته تحریر درآمده است.

«محله حاجی» نوشته بهناز ضرابی‌زاده، خالق «دختر شینا»، است که توانست در چهارمین دوره جشنواره انقلاب به عنوان یکی از آثار برگزیده تجلیل شود. نویسنده پیش از این در خصوص موضوع داستان این کتابش گفته بود: موضوع این رمان  به زمان رحلت آخوند ملا علی معصومی همدانی که از مراجع بنام استان همدان  است، بر می‌گردد. مردم همدان در تشییع این عالم ربانی برای اولین‌بار شعار «مرگ بر شاه» را سر می‌دهند.

وی در ادامه این مطلب گفته بود: درمراسم تشییع جنازه آخوند ملا علی معصومی همدانی دو نوجوان درگیر برنامه‌های آن می‌شوند که  همین باعث بروز اتفاقات خوبی در زندگی آنان می‌شود. در این رمان فوت آخوند ملا علی معصومی همدانی، شهادت پسر آخوند به دست نیروهای ساواک، تظاهرات مردم در روز تشییع جنازه  و سیر انقلاب اسلامی به نوعی  پیوند داده شده و رمان «محله حاجی» را تشکیل داده است.

«خنده‌زار» از دیگر آثاری است که تا بهمن ماه منتشر خواهد شد. این اثر نوشته محمد محمودی نورآبادی است که به عنوان یکی از برگزیدگان چهارمین جشنواره داستان انقلاب معرفش شد. وقایع و رویدادهای رمان «خنده‌زار» در روستایی به نام «زارستان» و در استان فارس اتفاق می‌افتد به نوعی مخاطبان در این رمان مبارزات مردم روستا را با ژاندارم‌های رژیم شاه مشاهده خواهند کرد. نویسنده در این اثر کوشیده تا فضای رویدادهای انقلاب را خلاف بسیاری از آثار داستانی انقلاب که در تهران رخ می‌دهد، در دیگر استان‌های کشور به نمایش بگذارد.

داستان نوجوان «گربه لنگ دراز»، «آه با شین»، «لطفاً پیغام خود را بگذارید» و «زنی با کفش‌های مردانه» اثر علی گودینی از دیگر آثاری است که در مجموعه داستان‌های انقلاب تا بهمن ماه منتشر و در اختتامیه ششمین دوره رونمایی خواهد شد.


http://www.tasnimnews.com