بحرین چقدر جمعیت دارد و چند در صد آن شیعه هستند؟


12398 بازدید


پاسخ اجمالی:
مجمع الجزایر بحرین با جمعیتی حدود ۷۵۰٬۰۰۰ نفر و ۶۹۴ کیلومتر مربع مساحت ، در جنوب غربی قارة آسیا و جنوب خلیج فارس و ایران واقع شده است
۹۸  درصد از ساکنان این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند که نزدیک به ۷۱۰ هزار نفر هستند. مسیحیان، یهودیان و پیروان دیگر ادیان، تنها ۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. از تعداد شیعیان ساکن در بحرین آمار رسمی وجود ندارد اما با مراجعه به کلیه قرائن و شواهد و آمار موثق، شیعیان؛ ۸۰ درصد از جمعیت واقعی دارای تابعیت حقیقی این کشور را تشکیل می‌دهند
  پاسخ تفصیلی:
مجمع الجزایر بحرین با جمعیتی حدود ۷۵۰٬۰۰۰ نفر و ۶۹۴ کیلومتر مربع مساحت (1) در جنوب غربی قارة آسیا و جنوب خلیج فارس و ایران واقع شده و از قدیم الایام - حتی در زمان حکومت‌های ساسانیان - جزو سرزمین‌های ایران قرار داشت. این کشور از شرق در همسایگی کشور قطر و با فاصلة ۸ کیلومتری آن قرار دارد. از غرب با عربستان هم مرز است که در فاصلة ۲۴ کیلومتری ساحل شرقی آن واقع شده است. از طرف شمال نیز در همسایگی ایران قرار دارد. بحرین از نخستین مناطقی است که در آن نفت کشف شده، لذا با وجود داشتن سرزمین خشک و غیر قابل کشت، پیوسته مورد توجه و طمع خاص کشورهای استعماری همچون پرتغال، انگلیس و آمریکا بوده است. به همین دلیل، زمانی به اشغال پرتغال درآمد، اما پس از مدتی توسط صفویان از اشغال پرتغالی‌ها خارج گردید و از سال ۱۸۲۰ م. استعمار پیر انگلیس اشغال تدریجی آن را شروع نمود تا اینکه در سال ۱۹۱۴. م به اشغال کامل انگلیس درآمد. از آن زمان دولت ایران همواره به حاکمیت انگلستان بر بحرین اعتراض داشت و آنجا را جزو لاینفک خاک ایران می‌شمرد. پس از تبعید رضاشاه توسط انگلستان به جزیرة موریس و به خطر افتادن رژیم پهلوی اول، با تبانی محمدرضا پهلوی، فرزند رضاشاه، جزایر ایرانی بحرین وجه‌المصالحه بقای حکومت پهلوی گردید و سرانجام در سال ۱۹۷۱ م. بحرین به صورت رسمی از ایران جدا و به عنوان کشوری مستقل به عضویت سازمان ملل درآمد.
بحرین، از صدر اسلام تاکنون یکی از مراکز مهم شیعه بوده است.از همان سال ۱۱ هـ که مسلمانان به دو گروه طرفدار اهل بیت پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم)  و خلفا تقسیم شدند، مردم بحرین در اثر تلاش و کوشش برخی از یاران بزرگ رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم)  مانند ابان بن سعید، عبدالله بن عباس و عمر بن اُم سلمه، به حقانیت امیرالمؤمنین، علی (علیه السلام) ، و خلافت و وصایت آن حضرت پی بردند و همواره بر عقیدة خود پای فشردند.
ابان بن سعید، مدتی نمایندة رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم)  در ناحیه‌ای از بحرین بود و پس از رحلت پیامبر اسلام (صل الله علیه و آله و سلم)  با ابوبکر بیعت نکرد و از دوستداران مولا امیرالمؤمنین، علی (علیه السلام)  بود.
عبدالله بن عباس و عمرو بن اُم سلمه، که از یاران نزدیک حضرت علی (علیه السلام)  بودند، هر کدام مدتی در زمان خلافت علی (علیه السلام)  حاکم بحرین بودند. این بزرگان با نشر حقایق و بیان ماجرای غدیر خم، حقانیت علی (علیه السلام)  را بر مردم آشکار کردند و آن‌ها را از سرگردانی نجات دادند. به این ترتیب شجرة طیبه اهل‌بیت^ در دل مردم بحرین ریشه دوانید و آن سرزمین به یکی از مراکز مهم تشیع در طول تاریخ تبدیل شد.
۹۸ درصد از ساکنان این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند که نزدیک به ۷۱۰ هزار نفر هستند. مسیحیان، یهودیان و پیروان دیگر ادیان، تنها ۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. از تعداد شیعیان ساکن در بحرین آمار رسمی وجود ندارد اما با مراجعه به کلیه قرائن و شواهد و آمار موثق، شیعیان؛ ۸۰ درصد از جمعیت واقعی دارای تابعیت حقیقی این کشور را تشکیل می‌دهند. کلیسا و عبادتگاه‌های مسیحیان به صورت علنی فعالیت دارند و آنان بدون هیچ مشکل و محدودیتی مراسم مذهبی خود را برپا می‌کنند. مدارس مسیحیان نیز تا پایان دبیرستان و پیش دانشگاهی به وفور یافت می‌شود. برای پیروان ادیان دیگرمانند: یهودیت، بودایی، هندو و مسیحیت اماکنی برای عبادت و تجمع آنان وجود دارد که هیچ کس حق ندارد به آنان متعرض شود یا در انجام مراسم عبادی آنان اخلال نماید، ولی شیعیان با حدود ۸۰ درصد جمعیت این کشور، از این آزادی‌های مشروع محروم بوده و همچنان در مظلومیت به سر می‌برند.
 
 
پی نوشت ها
1 - برخی منابع، بحرین را ۶۲۲ کیلومتر مربع و برخی دیگر ۷۱۷ کیلومتر مربع و برخی هم ۶۹۵ کیلومتر مربع و برخی دیگر ۶۷۶ کیلومتر مربع حکایت نموده‌اند. علت اصلی این اختلاف‌ها به دلیل وجود جزایر کوچکی است که هر از چند گاهی به هنگام «مد»، کاملاً در آب محو می‌شوند.


سایت مجمع جهانی شیعه شناسی