آمازون، یکه تاز بازار کتاب الکترونیک بریتانیا


1528 بازدید

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد بیشترین افراد بریتانیایی که از کتابهای دیجیتالی استفاده می‌کنند، با آمازون سر و کار دارند./
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از بوک سلر، 79 درصد از کتابخوانان الکترونیک در بریتانیا از ماه مارس تا ماه مه 2013 (ظرف سه ماه) از کیندل آمازون برای دانلود، دسترسیهای آنلاین یا مطالعه کتاب الکترونیک استفاده کرده‌اند.

به این ترتیب، آمازون بازار اصلی کتاب الکترونیک بریتانیا را در اختیار دارد. در این میان، اپل از جایگاه دوم برخودار است و 9 درصد افراد گفته‌اند از کتابهای الکترونیک این شرکت استفاده می‌کنند.

برای کتاب الکترونیک، 8 درصد مردم به سراغ گوگل سرچ می روند و گوگل پلی نیز 6 درصد کاربران را جذب خود کرده است. 5 درصد پاسخ دهندگان نیز کتاب الکترونیک را از طریق ای-میل دانلود می‌کنند. 5 درصد از پاسخ دهندگان از کوبو و 4 درصد نیز از فیس بوک برای این کار استفاده می‌کنند.

این تحقیق نشان می‌دهد موسسه واتر استونز که بریتانیایی است، تنها 3 درصد بازار ای-بوک بریتانیا را در اختیار دارد.

آنچه در این تحقیق جلب توجه می کند، آن است که بارنز اند نوبل که یکی از فروشندگان اصلی آمریکاست، در میان 10 فروشنده اصلی کتاب الکترونیک بریتانیا جایی ندارد. این در حالی است که این موسسه، سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای تبلیغات انجام داده و با کاهش قیمتهای سخت افزارهای خود سعی کرده تا بازار را به خود جلب کند، اما پاسخی از سوی مصرف کنندگان، دریافت نکرده است.

شرکت‌کنندگان در این تحقیق، در سه ماه مورد نظر در این نظرسنجی، هر یک به طور متوسط 9.79 پوند و در مجموع 525 میلیون پوند هزینه خرید کتاب الکترونیک کرده‌اند. بیشتر این پاسخ دهندگان که شامل 81 درصد آنها می‌شود، گفته‌اند که حاضرند برای هر ای-بوک 2 پوند بپردازند. با این حال قیمت متوسطی که از نظر همه پاسخ دهندگان به دست آمده، این است که آنها حاضر به پرداخت 3.74 پوند برای خرید یک ای-بوک بوده‌اند.

37 درصد از این افراد، اعلام کرده‌اند که در سه ماه مورد نظر، پول بیشتری را صرف خرید کتاب الکترونیک کرده‌اند.

جالب توجه این که، تنها یک درصد از کاربران آنلاین اعلام کرده‌اند به صورت غیرقانونی اقدام به دانلود کتابهای الکترونیک کرده اند. با این حال همین افراد مبلغ بیشتری را صرف خرید کتابهای چاپی کرده‌اند و حدود 27.46 پوند برای خرید کتاب هزینه می‌کنند. در حالی که قیمت متوسطی که افرادی که دانلود غیرقانونی نمی‌کنند صرف خرید کتاب کرده‌اند، 23.77 پوند و کمتر از مبلغی است که گروه نخست هزینه می‌کنند.

در میان پرفروش ترین کتابهای الکترونیک بریتانیا، اکنون کتاب «آوای کوکو» به قلم جی.کی.رولینگ در مکان نخست جای دارد و «غیرقابل انتظار برای همیشه» به قلم هایدی مک لویین در مکان دوم پرفروشهای الکترونیک ایستاده است.

این تحقیق، با کسب اطلاعات 631 نفری که از کتاب الکترونیک استفاه می‌کنند انجام شده است. در مجموع از 5734 نفر برای این تحقیق پرسش شده بود.


ایبنا