«نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی به روایت اسناد» منتشر شد


1319 بازدید

«نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی به روایت اسناد» منتشر شد

مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در جدیدترین اثر خود کتاب نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی را با تدوین خیرالله خیری اصل چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

مسجد را می‌توان بهترین کانون اسلامی از صدر اسلام تا کنون برشمرد که علاوه بر کارکرد عبادی، نقش مهمی در مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم مسلمان ایفا کرده است. مسجد محل ملاقات‌های پیامبر (ص)، مکان مشورت برای اقدامات نظامی و همچنین آشنایی مسلمانان با احکام و تعالیم فردی و اجتماعی اسلام بوده است.

انقلاب ایران به رهبری امام خمینی (ره) با مشخصه‌ی اسلامی از سایر انقلاب‌های جهان متمایز شده است و مسجد مهم‌ترین کانون در این نهضت اسلامی به‌حساب می‌آید.

نقش و کارکرد مسجد از نقش و کارکرد مرجعیت و علمای شیعه جدا نبود. در این کانون‌های مهم است که پیام مرجعیت مبارز حضرت امام خمینی به توده‌ی مردم مسلمان منتقل می‌شد. جلسات سخنرانی وعاظ انقلابی در ایام محرم و صفر و شب‌های ماه رمضان در مساجد برپا می‌شد. حضور مداوم در مساجد و ایراد سخنرانی‌های انقلابی بخش مهمی از مبارزات علمای انقلابی چون استاد شهید مطهری، شهید حجت‌الاسلام محلاتی، مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی، شهید دکتر مفتح، شهید دکتر باهنر و آیت‌الله خامنه‌‌ای مقام معظم رهبری به‌حساب می‌آید.

در تاریخ انقلاب اسلامی به فراخور هر حادثه‌ای مساجد نقش خود را ایفا کردند. علاوه بر مساجد تأثیرگذار تهران چون مسجد جامع، مسجد ارک، مسجد هدایت و... مساجد شهرستان‌ها نیز این نقش و تأثیر را داشته‌اند. در اغلب شهرستان‌ها مساجد اصلی شهر توسط علمای انقلابی اداره می‌شد و علاوه بر فعالیت خود آنها، وعاظ انقلابی برای ایراد سخنرانی از تهران و قم هم به این مساجد دعوت می‌شد.

این کتاب در شمارگان 1500 نسخه و 306 صفحه و به قیمت 9500 تومان روانه بازار نشر شده است.


فارس