پایان تالیف جلد نخست دانشنامه مطبوعات ایران


930 بازدید

پایان تالیف جلد نخست دانشنامه مطبوعات ایران

 محمدجعفر محمدزاده، سرپرست دانشنامه مطبوعات ایران از پایان تالیف و نگارش جلد نخست «دانشنامه مطبوعات ایران» خبر داد و گفت: در جلد نخست 250 مقاله از حدود 100 تن از صاحبنظران و کارشناسان درباره تاریخ مطبوعات ایران گردآوری شده است.-
محمدزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: مراحل مختلف نگارش مقاله‌ها از یک سال و نیم پیش آغاز شده و اکنون جلد نخست در مرحله ویرایش نهایی و آماده انتشار است.

وی افزود: مطبوعات ایران قدمتی 170 ساله دارد و به همین دلیل تصمیم بر این شد در موسسه دانشنامه مطبوعات ایران، این تاریخ ارزشمند و پر فراز و نشیب در قالب دانشنامه ثبت و ضبط شود.

محمدزاده با بیان این‌که تدوین دانشنامه مطبوعات ایران دربردارنده سه دوره است، عنوان کرد: در دوره نخست عناوین نشریه‌ها و اسامی، دوره دوم اشخاص فعال و نام‌آوران این حوزه از ابتدا تا زمان حال را در برمی‌گیرد و دوره سوم نیز به کلید واژه‌ها، اصطلاحات و موضوع‌های مرتبط با مطبوعات اختصاص دارد.

وی ادامه داد: کار تالیف جلد نخست دانشنامه که در بردارنده مداخل «آ» و «الف» است تمام شده و جلد دوم نیز با تالیف مداخل «ب» و «پ» و «ت» آغاز شده است.

محمدزاده با اشاره به منابع نویسندگان گفت: مقاله‌ها با استناد به نشریه‌های موجود در کتابخانه‌ها، مقاله‌ها و کتاب‌هایی که پیش از این توسط محققان و پژوهشگران نوشته شده، تالیف می‌شوند.

به گفته وی، در اغلب حوزه‌های علمی و تخصصی، دانشنامه داریم اما در حوزه مطبوعات دانشنامه جامع، فراگیر و منسجمی به دلیل پراکندگی اطلاعات نداشته‌ایم، گرچه باید قدردان کارهای انجام شده برخی پژوهشگران و روزنامه‌نگاران باشیم اما در هر صورت امیدواریم این کار بتواند به انسجام و یکدستی اطلاعات و پژوهش‌های موجود کمک کند و با حفظ امانت‌داری کارهای قبلی بتواند خلاء موجود در این حوزه را از بین ببرد.

محمدزاده این دانشنامه را برای محققان و اهالی مطبوعات کاربردی و حاوی اطلاعات دقیق دانست و افزود: در این دانشنامه پس از معرفی هر نشریه، اطلاعاتی درباره رویکرد و محتوا، صاحب امتیاز و مدیرمسوول، سردبیر، تعداد صفحات، قیمت، زمان انتشار، محل توزیع همچنین زمان تداوم، توقف و سال‌های انتشار یک نشریه آورده شده است.

سرپرست «دانشنامه مطبوعات ایران» زمان انتشار جلد نخست این دانشنامه‌ را پایان سال 92 اعلام کرد و گفت: دانشنامه مطبوعات ایران، دانشنامه‌ای مصور است و با توجه به حجم گسترده این کار، پیش‌بینی می‌شود در هشت تا 10 مجلد منتشر شود.


ایبنا