خاطرات تمامی فرماندهان سپاه و ارتش حاضر در جنگ تحمیلی ثبت می‌شود


961 بازدید

خاطرات تمامی فرماندهان سپاه و ارتش حاضر در جنگ تحمیلی ثبت می‌شود

باغ‌موزه دفاع مقدس در یک طرح کلان اقدام به جمع‌آوری خاطرات تمامی حاضران در هشت سال دفاع مقدس می‌کند. این کار به منظور ساماندهی به خاطرات دفاع مقدس، تکمیل تاریخ شفاهی مرتبط با این ایام و جمع‌آوری و نگهداری از خاطرات فرماندهان جنگ انجام می‌شود.

در فاز نخست این طرح ابتدا خاطرات فرماندهان سپاه و ارتش جمع‌آوری و به صورت تصویری ضبط شده است. در مرحله بعدی، کارشناسان این طرح به سراغ حاضران و فعالان در عملیات‌ها  و گردان‌های مختلف حاضر در سال‌های دفاع مقدس خواهند رفت. به گفته یکی از کارشناسان این طرح، تاکنون قریب به 1000 جلسه برای حضور فرماندهان و فعالان حاضر در جنگ تحمیلی برگزار شده است.

تاکنون سازمان‌های مختلف مانند بنیاد فظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در هر استان اقدام به جمع‌آوری خاطرات فعالان در جنگ تحمیلی کرده‌اند، اما این خاطرات محدود بوده است. در طرح کنونی تمامی خاطرات با جزئیات از راویان ضبط شده و در مرحله دوم به صورت مکتوب تدوین و منتشر خواهد شد.

در حال حاضر خاطرات فرماندهان رده اول جنگ مانند سردار صفوی جمع‌آوری شده است. این طرح دو سال است که آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود به دلیل حجم بالای افراد و خاطرات دو سال دیگر نیز به طول انجامد. قرار است پس از اتمام خاطرات مرتبط با فعالان، خاطرات رزمندگان نیز جمع‌آوری شود. تنوع خاطرات یکی از ویژگی‌های این طرح است که در آن یادمان افراد مختلف از نیروی هوایی ارتش، ژاندارمری، توپخانه‌ها، یگان دریایی، بسیج، بنیاد شهید، جهاد سازندگی و... دیده می‌شود.

جمع‌آوری خاطرات جنگ تحمیلی یکی از دغدغه‌های مهم رهبر معظم انقلاب و مسئولان فرهنگی بوده است که در پی آن مؤسسات مختلفی اقدام به این امر کرده‌اند. با وجود این، خاطرات فرماندهان حاضر در جنگ تحمیلی یکی از ناگفته‌های این دوره بود که آثار محدودی در این رابطه به چاپ رسیده‌اند. از جمله این موارد می‌توان به خاطرات سردار عزیز جعفری با عنوان «کالک‌های خاکی» اشاره کرد. با وجود طرح حاضر به نظر می‌رسد می‌توان در آینده‌ای نزدیک رفع این نقص را می‌توان امید داشت.


تسنیم