«بسیج دانشجویی و هویت انقلاب اسلامی» کتاب شد


1285 بازدید

«بسیج دانشجویی و هویت انقلاب اسلامی» کتاب شد

کتاب «بسیج دانشجویی و هویت انقلاب اسلامی» به موضوع بسیج دانشجویی و ماهیت فعالیت این نهاد می‌پردازد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «تشکیل نظام جمهوری اسلامی در یکی از حساس‌ترین نقاط جهان، آن هم در مقطعی حساس باعث تغییرات اساسی در موقعیت آمریکا در منطقه خاورمیانه گردید. در این راستا کشورهای استکباری در مقابل نظام جمهوری اسلامی متحد شده و جنگ تحمیلی را علیه ایران آغاز کردند. تاریخ تحولات انقلاب اسلامی بیانگر این واقعیت است که تشکیل بسیج، با صدور فرمان امام در 5 آذر 1358یعنی ماه‌ها پیش از آغاز جنگ تحمیلی در شرایطی تحقق یافت که کشور مورد تهدید داخلی و خارجی قرار گرفته بود. نیروهای بسیجی در طول هشت سال دفاع مقدس از کیان اسلامی دفاع کردند و حماسه‌های به‌یادماندنی آفریدند.

با پایان جنگ و شکست استراتژی دشمنان انقلاب در تهاجم نظامی به منظور براندازی نظام اسلامی، معلوم شد که جنگ سخت کارآیی ندارد و دشمن برای براندازی نظام اسلامی به جنگ نرم روی آورد. حضرت امام(ره) با آینده‌نگری و بینش عمیق تشخیص دادند که نظام سلطه‌ی جهانی جنگ نرم خود را علیه انقلاب اسلامی شروع خواهد کرد، بدین‌منظور در تاریخ 2 آذر 1367 طی پیامی فرمان تشکیل بسیج دانشجو و طلبه را به‌عنوان یکی از ضروری‌ترین تشکل‌ها صادر نمودند و ضمن توصیه به دفاع از انقلاب و اسلام در مراکز دانشگاهی و حوزوی، خواستار پاسداری از اصول انقلاب اسلامی شدند»

بهروز تقی‌زاده در «بسیج دانشجویی و هویت انقلاب اسلامی» عملکرد و فعالیت‌های بسیج دانشجویی را در سال‌های پس از جنگ تا سال 1389 مورد بررسی قرار داده است.

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی این کتاب را با شمارگان 1500 نسخه، 400 صفحه، قطع وزیری و به بهای  12‌هزار و 500 ریال روانه بازار نشر کرده است.


ایبنا