نقد و بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران


1975 بازدید

نقد و بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

  سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در طول حیات خود با مسائل و روندهای متفاوتی مواجه بود و جهت دستیابی به اهداف و منافع خویش راهبردها، سیاست‌ها و مواضع متعددی را اتخاذ کرده است.

مسئله امنیت و توازن قدرت منطقه‌ای، بحران فلسطین‌، نحوه تعامل با قدرت‌های بزرگ‌، جهانی‌شدن و اهمیت‌یافتن فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی از جمله مسائل و موضوع‌هایی است که ایران اسلامی با آن‌ها روبه رو بوده است .‌این اثر که شامل مقاله‌ها و نشست‌های علمی است به نقد و بررسی دیدگاه‌ها و مواضع ایران در رویارویی با این مسائل در سه دهه گذشته می‌پردازد و دستاورد‌ها و چالش‌های فرا‌روی را بازگو می کند .

این کتاب از «مقدمه و دو بخش مقالات و نشست‌ها و گفتگو‌ها» شکل گرفته است.

 بخش اول، از «تحلیلی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران‌؛ حوزه نظری و الگوهای مطالعاتی سیاست خارجی‌، حوزه مسایل، مشکلات و کنش‌ها‌، دستاورد‌ها و پیام‌ها، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات با قدرت‌های بزرگ‌؛ اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران‌، وضعیت جهان در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و قوت‌ها و ضعف‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال قدرت‌های بزرگ» گردآوری شده است.

در بخش تحلیلی بر سیاست خارجی جهوری اسلامی ایران آمده است: «جمهوری اسلامی ایران، بر مبنای آموزه‌های اسلام، پایه سیاست خارجی خود را ایدئولوژی اسلامی قرار داد و بر اساس آن، اصولی را برای خود ترسیم و بر آن پای فشرد. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، پایداری بر اصول است که این مطلب در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مشهود است.

بخش دوم به «تحلیلی بر الگوهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، سیاست خارجی ایران درباره فلسطین، راهبردهای امنیت منطقه‌ای در سیاست خارجی ایران، نقد و بررسی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بررسی دستاورد‌ها و چالش‌های سیاست نظام خارجی جمهوری اسلامی ایران» پرداخته است.

 در باب راهبردهای امنیت منطقه‌ای در سیاست خارجی ایران می‌خوانیم: «مبارزه انقلابی یک مبارزه دائمی نیست. امروز قالب‌های هویتی جدید در منطقه گسترش پیدا کرده است و حرکت‌های عمومی مردمی سبب شده است در بسیاری از کشورهای عرب، مشروعیت رهبران آنها تحت‌الشعاع قرار گیرد و تضعیف شود. به همین دلیل پس از جنگ غزه، کشورهایی نظیر مصر و عربستان اقدام به ارائه خدمات به آسیب‌دیدگان کرده‌اند

 علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن 02537832833 ـ 02537832834 تماس حاصل فرمایند.

 گفتنی است، کتاب نقد و بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نوشته محمد ستوده و جمعی از پژوهشگران از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در 233 صفحه  با شمارگان 1400 نسخه و به قیمت 12500 تومان به بازار علمی کشور عرضه شده است.


رسا