پیاده‌روی از میدان انقلاب تا بهشت‌زهرا


1056 بازدید


مصاحبه با محمد حسن انصاری فرد فوتبالیست مشهور
با این که محمدحسن انصاری‌فرد در بهمن 57 یک نوجوان 16 ساله بوده است، اما طوری از فعالیتهای آن روزها می‌گوید که به زحمت می‌توان سن و سال آن دوره‌اش را باور کرد. صحبت‌هایش را بخوانید:
* با وجود سن نسبتا پایینی که داشتید در روزهایی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد، حضور فعالی داشتید؟
- آن موقع اصلا سن و سال مطرح نبود، حتی بچه‌های کوچک و افراد مسن با شور و اشتیاق کار را دنبال می‌کردند. ما هم از همان روزهای نخست در تمام صحنه‌ها حاضر بودیم، در تظاهرات شرکت می‌کردیم، بیشتر در خیابان انقلاب و تجمع‌هایی که در دانشگاه تهران انجام می‌شد، حضور داشتیم.
* خاطره خوبی از آن دوران دارید؟
- یک روز از دانشگاه امیرکبیر به سمت میدان انقلاب حرکت کردیم، جمع عظیمی از مردم شعار می‌دادند و در این راهپیمایی حاضر بودند. نرسیده به میدان انقلاب جلوی ما را گرفتند، گارد شاه هم صف مقابل ما را گرفته بود، تیراندازی شد و صفی که افراد گاردی قرار داشتند کشته شدند، اما به لطف خدا از آن مهلکه فرار کردیم؛ مردم تمام راه را با فریاد الله‌اکبر طی می‌کردند. با این که پس از این همه فداکاری و ایثار سرانجام امام آمدند و اتفاقا روز ورود امام هم از صبح در تدارک رفتن به محل سخنرانی بودیم.
* زمان سخنرانی امام خمینی (ره)‌ در بهشت زهرا حضور داشتید؟
- روزی که قرار بود امام (ره)‌ وارد ایران شوند از صبح زود همراه با جمعیت و تعدادی از دوستانم مقابل نرده‌های ورودی دانشگاه تهران اجتماع کردیم، اما وقتی امام آمدند و مقابل تریبون ازدحام فوق‌العاده‌ای بود تصمیم گرفتند که به بهشت زهرا بروند، همان جمعیت از مقابل دانشگاه تهران تا بهشت زهرا پیاده رفتیم و به سخنرانی رسیدیم
* مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران از دیدگاه شما چیست؟
- به نظر من وضعیت فرهنگی و رفاهی مردم متحول شد و جوانان در محیطی مناسبت فرصت پرورش پیدا کردند، از نظر پیشرفت هم که در تمام روستاها خوشبختانه رفاه خوبی برقرار است، برق، گاز، راه‌آهن، فرودگاه‌ها و جاده و ... به نظر من تمام این کارها درست است که در عرض 30 سال انجام شده اما واقعا کار ساده‌ای نبوده است.


روزنامه جام جم