برگزاری همایش میرسیدعلی همدانی در بالاترین سطح علمی


1824 بازدید

برگزاری همایش میرسیدعلی همدانی در بالاترین سطح علمی

نماینده ولی فقیه در استان همدان از مسئولان برگزاری همایش بین‌المللی بزرگداشت میرسیدعلی همدانی خواست این همایش در بالاترین سطح علمی برگزار شود.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، جلسه هماهنگی برگزاری همایش بزرگداشت میرسیدعلی همدانی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان ارشد استان و علی اشرف مجتهدشبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در هتل باباطاهر همدان برگزار شد.
در این جلسه آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی نماینده ولی فقیه در استان، علیرضا قاسمی‌فرزاد معاون سیاسی امنیتی استاندار، حسن رضانیا مدیرکل امور اجتماعی استانداری، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و اکبر عابدی رئیس بازرسی منطقه غرب کشور و همچنین علی اشرف مجتهدشبستری رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و سایر اعضای دبیرخانه این همایش برگزار شد.
 
نماینده ولی فقیه در استان در این جلسه ضمن تشکر از اعضای حاضر در جلسه برای تدارک برگزاری همایش میرسیدعلی همدانی اظهار داشت: میرسیدعلی همدانی یکی از مفاخر برجسته این دیار است که باید برای شناساندن وی از هیچ کاری دریغ نشود.
آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی افزود: برگزاری همایش میرسیدعلی همدانی باید در سطح بالایی برگزار شود و از نظر سطح علمی، حضور میهمانان خارجی و ارائه مقالات در حد نام این شخصیت ارزنده جهان اسلام باشد.
وی اضافه کرد: حضور همکاران از تهران و برگزاری جلسات متعدد و برنامه‌ریزی مدون برای برگزاری این همایش قطعاً برای انجام این رویداد فراملی مثمرثمر خواهد بود.
در این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان ضمن ارائه گزارشی از روند پیگیری برنامه‌ها از گذشته تاکنون گفت: قرار بود این همایش در سطح ملی و در هفته گردشگری برگزار شود که با پیشنهاد دوستان در تهران به زمان دیگری موکول شد.
 
علیرضا ایزدی یادآور شد: انتخاب سال 2015 از سوی یونسکو به نام سال بزرگداشت میرسیدعلی همدانی ما را بر آن داشت تا قبل از برگزاری مراسم این سال یک همایش مهم در زادگاه این شخصیت برجسته برگزار کنیم.
وی گفت: فراخوان مقالات به صورت بین‌المللی از طریق انجمن دوستی ایران و تاجیکستان انجام شده و برای برگزاری قطعی همایش زمانی مشخص نشده که باید با برگزاری جلسات بیشتر به جمع‌بندی بهتری در زمینه تاریخ آن برسیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان خاطرنشان کرد: بحث افتتاح دبیرخانه دائمی و بنیادی به نام میرسیدعلی همدانی مطرح شده که با جدی‌تر شدن موضوع و نزدیکی به زمان برگزاری همایش این اتفاق هم خواهد افتاد.
در این مراسم معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان نیز با استقبال از میزبانی همدان برای برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی در بخش‌های مختلف افزود: به فرهنگ غنی 3 هزار ساله‌ همدان می‌بالیم، زیرا نقطه عطفی برای مطرح شدن این شهر در سطح دنیا است.
علیرضا قاسمی‌فرزاد گفت: ایران مهد ورود اسلام بوده که این امر می‌تواند مسئولیت متولیان امر برای ارج نهادن به مفاخر اسلامی و نقش بسزای آنها در معرفی دین مبین اسلام به دنیا را سنگین‌تر کند.
 
وی با اشاره به اینکه تجلیل از مفاخر همدان باید به بهترین شکل صورت بگیرد، ادامه داد: همدان مفاخر زیادی دارد که باید با برنامه بهتری برای شناساندن این مشاهیر به دنیا تلاش بیشتری انجام شود.
در ادامه رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ضمن ابراز خرسندی از پیگیری و عنایت ویژه مسئولان استان به این برگزاری همایش گفت: بودن شخص آیت‌الله محمدی در کنار ما برای برگزاری این رویداد مهم فرهنگی قوت قلبی است که در کمتر جایی شاهد این حضور و اشتیاق برای پیگیری یک رویداد و پاسداشت از یک چهره ماندگار و ارزشمند هستیم.
علی اشرف مجتهدشبستری که قبلاً سفیر ایران در کشور تاجکیستان بوده، اضافه کرد: ایران دارای افتخارات و چهره‌های بی‌بدیلی در دنیاست که این روزها کشورهای تازه تشکیل شده برای پیدا کردن یکی از مفاخر رقابت شدید با هم دارند.
وی گفت: در جای جای سرزمین ایران مفاخر و مشاهیر بزرگی وجود داشتند که از کنار آن راحت می‌گذریم و برای معرفی آنان به نسل جوان بی‌تفاوت هستیم.
رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با اشاره به اینکه میرسیدعلی همدانی بیشتر از ایرانی‌ها و حتی همدانی‌ها در سایر نقاط جهان شناخته شده است، ادامه داد: این شخصیت به جز کشمیر، هند، پاکستان، تاجیکستان و ایران، در اروپا و حتی آمریکا نیز دارای جایگاه و ارزش زیادی است.
وی با اشاره به اینکه با بررسی اسناد و مدارکی مشخص شده که امام خمینی(ره) از نوادگان میرسیدعلی بوده است، تأکید کرد: به اذعان سیدحسن خمینی، حضرت امام(ره) از نوادگان این چهره برجسته جهان اسلام است و این موضوع ما را برای برگزاری همایشی بین‌المللی در سطح عالی ترغیب و تشویق می‌کند.
 
مجتهدشبستری یادآور شد: استقبال از برگزاری این همایش و اشتیاق مسئولان همدان به خصوص مدیرکل میراث فرهنگی را باید به فال نیک گرفت و ما هم با رایزنی با مسئولان امر، برای برگزاری عالی این همایش تلاش خواهیم کرد.
به گزارش فارس خروجی این نشست صمیمانه این شد که به زودی با برگزاری جلساتی در تهران با برنامه‌ریزی بیشتر برای تعیین تاریخ همایش اقدام شود تا مراحل بعدی کار با تشکیل دبیرخانه دائمی و همچنین مقدمات افتتاح بنیاد میرسیدعلی همدان انجام شود.


فارس