مبارزه با زورگویان ، وجه مشترک حوادث سیزدهم آبان


1732 بازدید

روز سیزدهم آبان ماه، چند تا مناسبت دارد: روز دانش‏آموز، روز تبعید امام خمینی به ترکیه، روز تسخیر لانه جاسوسی، و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی. همه این اسم‏ها با هم ارتباط دارند. روز 13 آبان سال 1357 دانش آموزانی که در مراسم سالگرد تبعید امام به ترکیه، برای اعتراض به شاه در دانشگاه تهران جمع شده بودند شهید و زخمی شدند. به همین سبب این روز را روز دانش‏آموز نامیدند. بعد از حمله دانشجویان به سفارت آمریکا، همه فهمیدند که آنجا نقشه هایی برای از بین بردن انقلاب کشیده شده است. آنجا که لانه جاسوسی بود را تسخیر کردند. بعدها این روز را روز ملی مبارزه با استبار جهانی نامیدند، تا همه مردم از دانش‏آموزان و دانشجویان یاد بگیرند که در مقابل زورگویان بایستند و تسلیم نشوند.
 مبارزه با زورگویان
امامان معصوم علیهم‏السلام به ما سفارش کرده‏اند به کسی ظلم نکنید و نگذارید کسی هم به شما ظلم بکند. امام حسین علیه‏السلام به ما یاد دادند که باید در برابر زورگویان بایستیم وگرنه همیشه باید ستم و ظلم‏های زورگویان را تحمل کنیم.
 نقش دانش‏آموزان در تاریخ معاصر
در میان نهضت‏ها، هر گاه دو نیروی علم وایمان از یکدیگر جدا افتاده‏اند یا پیشگامان نهضت در یکی از این دو جنبه دچار ضعف بوده‏اند، آن نهضت نتوانسته است به اهداف خود برسد. در این میان، توفیق حقیقی برای کسانی بوده که از هر دو چشمه فیض بهره‏مند بوده‏اند. انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی رحمت‏الله علیه ـ فردی که از هر دو بال علم و ایمان بهره‏مند بود ـ پیروز شد، بزرگ‏ترین گواه این مدعاست. روز دانش‏آموز نیز نمادی از قیام دانش‏آموزانی است که به سلاح ایمان مسلح بودند.
 جوهری از خون
ساعت یازده صبح 13 آبان 1357، مأموران رژیم شاه، ابتدا چند گلوله گاز اشک آور در میان دانش‏آموزان و دانشجویان معترض و انقلابی پرتاب کردند، ولی اجتماع‏کنندگان در حالی که به سختی نفس می‏کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد دشمن‏شکن «اللّه‏ اکبر» بر اندام مأموران مسلح شاه لرزه افکندند. در این هنگام، تیراندازی آغاز شد و لاله‏های انقلاب یکی پس از دیگری در خون غلتیدند. جوانان با فریاد «اللّه‏ اکبر» و با شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شاه» به شهادت رسیدند و انقلاب خونین اسلامی‏شان را تداوم بخشیده و دشمنان اسلام را بیش از پیش رسوا ساختند. در این واقعه، 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند. امام خمینی رحمت ‏الله علیه در پیامی که به مناسبت قیام دانش‏آموزان در 13 آبان از پاریس برای امت قهرمان ایران فرستادند، فرمودند: «عزیزان من! صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است. ایران امروز جایگاه آزادگان است. من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‏ام و صدای آزادی‏خواهی و استقلال‏طلبی شما را به گوش جهانیان می‏رسانم


پورتال نور